GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.670 artarak 2.531.456’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 623 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 112 kişi artarak 26.797’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.440.706.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tüm alanlardaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 salgını nedeniyle ekonominin hala sıkıntıda olduğunu belirterek, ekonomik kurtarma paketinin krize gerçek bir yanıt olacağını ve bunun sağlanması için hızla harekete geçeceğini söyledi.
  • Joe Biden, aşı mevcudiyetindeki eksiklik nedeniyle ABD'nin yaz sonundan önce coronavirüs için sürü bağışıklığına ulaşmasının olası olmadığını söyledi.
  • Joe Biden, uranyum zenginleştirme işlemini durdurana dek İran'a yaptırımları kaldırmayacaklarını açıkladı.
  • ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD'nin yeterince güçlü bir coronavirüs teşvik paketi çıkarması halinde 2022'de tam istihdama dönebileceğini, ancak aksi takdirde işlerde ve ekonomide çok daha yavaş bir toparlanma riski olacağını söyledi.
  • ECB Başkanı Christine Lagarde, Fransa medyasına yaptığı açıklamada 2021'in bir toparlanma yılı olacağı konusunda güvenlerini koruduklarını söyledi. ECB'nin mevcut 1,85 trilyon euroluk alım programını da uygun ve makul olarak tanımladı.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Suudi Arabistan’dan, kadın hakları aktivistlerini ve diğer siyasi tutukluları serbest bırakma dahil insan hakları karnesini geliştirmesini beklediğini söyledi.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta dolar endeksinin de toparlanma hareketleri sergilemesinden negatif etkilenen EURUSD paritesi aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve bu hareketlenmeler ile birlikte uzun süreden sonra 1.20 seviyelerinin altına sarkmalar yaşanmıştı. Geçtiğimiz haftayı 1.2049 seviyelerinde kapatan parite haftayı yüzde 0.68 değer kaybı ile kapatmış oldu. Yeni haftaya da benzer seviyelerde başlangıç yapan paritede piyasalar gün içerisinde TSİ 10:00’da Euro bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Ardından TSİ 19:15’te Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek. Amerika kanadına baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününde gelen Tarım Dışı İstihdam verisi izlendi. Gelen veriye göre Ocak ayında ABD’de tarım dışı istihdam 49 bin artış gösterdi ve beklentilerin bir tık altında kaldı. Ocak ayındaki işsizlik ise %6.3 olarak gerçekleşti. Ortalama saatlik kazançlara baktığımızda ise yine aynı dönemde bir önceki aya kıyasla %0.2 artış yaşandı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde itibaren aşağı yönlü gevşeyen dolar endeksinin yeni haftaya da zayıf başladı. EURUSD paritesini haftanın ilk işlem gününde teknik olarak incelediğimizde 1.20869 – 1.21783 – 1.22780 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20026 – 1.19283 – 1.18756 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son günlerin en dikkat çeken para birimlerinden biri kuşkusuz TL. Geçtiğimiz hafta dolar endeksinin toparlanma çabasına rağmen TL’deki değer kazanımları ağır bastı ve USDTRY paritesindeki aşağı yönlü hareketlenmeler devam etti. Bu hareketlenmeler ile geçtiğimiz hafta 7.02 seviyeleri test edildi ve parite haftayı 7.04 seviyelerinde kapattı. USDTRY paritesinin geçtiğimiz haftaki performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak yüzde 3.30 oranlarında değer kayıpları yaşadığı görülüyor. Geçtiğimiz günlerde yurtiçinden gelen enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen, veri ile birlikte merkez bankasındaki sıkı duruşun korunacağına dair beklentiler daha da arttı. Ek olarak TCMB Başkanı Ağbal’ın uzun süre faiz indirimini gündeme almanın olası gözükmediği yönündeki açıklamaları TL’deki değer kazanımının devam etmesine katkı sağladı. Yeni haftanın ilk işlem gününe de 7 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar ile başlayan USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.10093 – 7.20769 – 7.32509 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.00747 – 6.90551 – 6.81155 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen altın fiyatları bu hareketlenmeler ile birlikte 1784 seviyelerini test etmişti. Geçtiğimiz hafta genel olarak altının performansına baktığmızda ise yaklaşık olarak yüzde 2.7 oranında değer kayıpları yaşandığı görülüyor. Özellikle dolar endeksinde geçtiğimiz hafta toparlanma hareketlerinin yaşanması ve ABD kanadında hazine tahvil faizlerindeki yukarı yönlü hareketler altın üzerindeki baskıları artırdı. Hazine tahvil faizlerinin güçlü duruşu, faiz getirisi olmayan değerli metaller üzerinde zaman zaman cazibenin azalmasına neden olabiliyor. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen Tarım Dışı İstihdam verisi takip edildi ve veri Ocak ayında beklentilerin bir tık altında kalarak 49 bin olarak gerçekleşti. İşsizlik oranına baktığımızda ise Ocak ayında yüzde 6.3 kaydedilirken; ortalama saatlik kazançlar ise yine Ocak ayında Aralık ayına kıyasla yüzde 0.2 artış gösterdi. Diğer yandan ABD senatosu Biden’ın teşvik paketini hızlandıracak düzenlemeyi Cuma günü onayladı. Bu haber akışı altını bir miktar destekledi. Yeni haftaya 1816 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1832.51 – 1854.31 – 1875.45 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1800.02 – 1785.53 – 1769.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.