GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 20.316 artarak 2.024.601’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 3.546 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 246 kişi artarak 18.097’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.800.286.
  • TCMB, reeskont iskonto faiz oranını %15,75'e avans faiz oranını %16,75'e yükseltti.
  • ABD'de, Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti arasında süren müzakerelerin ardından Covid – 19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik yaklaşık 900 milyar dolarlık destek paketinde anlaşmaya varıldı.
  • İngiltere Başbakanı Johnson, ülkede hızla yayılan coronavirüsün yeni bir türünün ortaya çıktığını, bu türün diğer türden %70 daha hızlı yayıldığını açıkladı.
  • Dünya Sağlık Örgütü, yeni tür coronavirüsün İngiltere dışında Danimarka, Hollanda ve Avustralya'da da görüldüğünü açıkladı, Avrupa ülkelerini tedbirlerini sıkılaştırmaya çağırdı.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, coronavirüsün mutasyonunun tespit edildiği İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye olan uçuşların geçici olarak durdurulduğu açıkladı.
  • Almanya Sağlık Bakanı: Mutasyonun aşı işlemi üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu çok iyi bir haber, mutasyona uğramış türe karşı aşının da işe yaradığı anlamına gelir
  • Avrupa Parlamentosu, AB'nin 160 milyar euronun üzerindeki 2021 yılı bütçesine onay verdi.
  • Moderna, ABD'de FDA tarafından onay verilen ikinci aşı oldu.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Euro bölgesinden gelen enflasyon verisi izlenmiş ve Kasım ayında da tüketici fiyatlarında zayıf seyrin devam ettiği görülmüştü. Kasım ayında eksi yüzde 3 gelen enflasyon oranı pandemi tedbirlerinin sürdüğü Aralık ayında da toparlanacağı beklenmiyor. Geçtiğimiz haftalarda EURUSD paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile haftayı 1.2253 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya aşağı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Amerika kanadında ise ek mali teşvik paketinde anlaşma sağlandığı haber akışları yeni hafta ile takip edildi. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell; 900 milyar dolarlık destek paketinde anlaşma sağlandığını açıkladı. Detaylar konusunda bir açıklama olmadı fakat McConnell; sonunda ülkenin ihtiyaç duyduğu iki partili atılımın gerçekleştiğini belirtti. Geçtiğimiz haftalarda zayıf performans gösteren dolar endeksine baktığımızda ise yeni haftaya toparlanma hareketleri ile başladığını görüyoruz. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22174 – 1.22750 – 1.23249 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21750 – 1.21082 – 1.20518 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın ‘2021 Yılında Para ve Kur Politikası’ sunumunda sıkı para politikası ve enflasyon ile mücadele vurgusu yapması piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. Geçtiğimiz hafta kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi haftayı 7.62 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya yukarı yönlü gapli açılış ile başlayan kurda önemli bir hafta bizi bekliyor. TCMB bu hafta Perşembe günü biraraya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler ise faiz artırımının devam edebileceği yönünde. Genel beklenti ise 150 baz puanlık faiz artırımı yapılacağı yönünde ağırlık kazanmımş durumda. Diğer yandan Amerika kanadında piyasalar mali destek paketi konusunda gelen haber akışlarını takip etti. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri McConnell; 900 milyar dolarlık destek paketinde anlaşmaya varıldığını belirtti. Yeni haftada dolar endeksine baktığımızda ise toparlanmalar yaşandığı görülüyor. Gün içerisinde piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.75415 – 7.90300 – 8.05090 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.60990 – 7.50840 – 7.40460 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak yüzde 3 oranında değer kazanımı ile kapattı. Böylelikle altında üç haftadır üst üste haftalık kazançlar yaşanmış oldu. Geçtiğimiz hafta FED Başkanı Powell; Fed’in ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini belirtmişti. ABD’de mali teşvik konusunda ki beklentiler artmıştı. Bu beklentilere karşılık haber akışı ise yeni hafta ile geldi. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri McConnell; Kovid19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik 900 milyar dolarlık destek paketinde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu haber akışı ise yeni haftanın ilk işlem gününde altın fiyatlarını destekledi. Diğer yandan İngiltere’de Kovid19 virüsünün mutasyona uğradığı vakaların tespit edilmesi ve bulaşıcılığın mutasyon ile daha da arttığını açıklanması bir miktar endişe yarattı. Bu haber akışları ile çoğu ülke İngiltere’den gelen uçuşları askıya aldı.  Geçtiğimiz haftayı 1880 seviyelerinde kapatan fiyatlar yeni hafta da bir miktar yukarı yönlü açılış gerçekleşti ve açılış ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile 1900’lü seviyelerin yakınlarında fiyatlanan altın Aralık ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar yaşıyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1911.23 – 1931.48 – 1949.55 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1890.32 – 1872.79 – 1845.24 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte haftayı yaklaşık olarak yüzde 5’e yakın değer kazanımı ile kapatan petrol fiyatlarında yeni hafta ile birlikte bir miktar geriye çekilmeler gerçekleşiyor. Bu hareketlenmelerde aşı çalışmasına yönelik iyimser haber akışları ve bazı ülkelerde aşılamanın başlaması etkili olmuştu. Fakat hafta sonu İngiltere’den Kovid19 virüsünün ‘mutasyona’ uğradığını tespit edildiği yönündeki haber akışları ile birlikte çoğu ülke İngiltere’den gelen uçuşları durdurdu. Açıklamaya göre mutasyon ile kovid19 bulaşma kolaylığı daha da artıyor. Bu gelen haber akışları küresel bazda bir miktar endişeye neden olurken bu endişeler petrol fiyatları üzerinde de etkisini gösterdi. Yeni haftanın ilk işlem gününe aşağı yönlü gapli açılış ile başlayan Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 51.14 – 51.90 – 52.80 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 49.78 – 48.19 – 46.72 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.