GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.279 artarak 2.457.118’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 670 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 129 kişi artarak 25.605’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.340.216.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün tespit edilen Covid-19 vaka sayısının 7.279 olduğuna dikkati çekerek, "Durumun ciddiyetini görmezden gelemeyiz. Aşı programının selameti açısından da tedbirlere ve kısıtlamalara uymalıyız." ifadesini kullandı.
  • TCMB Başkanı Ağbal'ın dün açıkladığı çeyrek dönem enflasyon  raporunu ve düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamaları  değerlendiren JPMorgan, TCMB'nin ortaya koyduğu kısa ve orta vadeli enflasyon tahminlerinin makul ve başarılabilir olduğunun güvenle söylenebileceğini bildirdi.
  • Beyaz Saray Basın Sözcüsü Psaki, Başkan Biden'in 1,9 trilyon  dolar büyüklüğündeki yeni coronavirüs yardım paketi için hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Kongre üyelerini arayarak destek talep ettiğini ve  yardım paketini ikiye bölme niyetleri olmadığını söyledi.
  • Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi'nde, Türkiye'nin Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumakta kararlı olduğu vurgulandı.
  • AB, Covid – 19 aşı tedarikinde yaşanan sorunları aşmak için üye ülkelerdeki tesislerde üretilen aşıların üçüncü ülkelere ihracatını izne tabi tutacak.
  • Pentagon, Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi’nin coronavirüsü aşılarının uygulanması konusunda yardım talebini değerlendiriyor.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Ocak ayında aylık bazda tüketici fiyat endeksi yüzde 0.8 olarak gerçekleşti. Veri beklentilerin üzerinde geldi. Amerika kanadına baktığımızda ise piyasalar gelen büyüme verisini izledi. Gelen veriye göre Amerika’da dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda büyüme yüzde 4.0 olarak gerçekleşti. Diğer yandan yine Amerika’dan gelen işsizlik haklarından yararlanma başvuruları izlendi. Açıklanan veriye göre ABD’de söz konusu veri 847K olarak gerçekleşti ve beklentilerden iyi geldi. Haftanın son işlem gününde ise piyasalar Almanya’dan gelecek olan büyüme ve işsizlik oranı verilerini takip edecek. Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinden gelecek olan bu önemli veriler ile birlikte euro varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2165 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşadı. Bu hareketlenmeler ile parite yaklaşık olarak 1 buçuk haftanın en düşük seviyelerini test etti. Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21371 – 1.21868 – 1.22671 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20563 – 1.20026 – 1.19283 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Perşembe günü Enflasyon Raporu Sunumu gerçekleştirdi. Bu sunuma genel bakış açısı ile baktığımızda Ağbal’ın fiyat istikrarı vurgusu ve sıkı duruşun enflasyonda yüzde 5 hedefi görülene kadar kararlılıkla süreceğine yönelik söylemleri dikkat çekti. Bununla birlikte merkez bankasının Ekim ayındaki enflasyon beklentisini değiştirmediği görüldü. Ağbal’ın şahin duruşuna piyasaların olumlu karşıladı. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.41 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi haftayı hangi seviyelerde kapatacak yakından takip edilecek. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da Ticaret Açığı ve 11:00’da Yabancı Turist Girişi verileri TL varlıklarında volatiliteyi bir miktar artırabilir. ABD kanadında ise dün gelen büyüme verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de büyüme çeyreklik bazda dördüncü çeyrekte yüzde 4.0 olarak gerçekleşti. İşsizlik haklarından yararlanma başv. İse 847K oldu. Veri beklentilerden iyi geldi. Haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.45014 – 7.51095 – 7.61296 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30882 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta ortasında FED beklentilere paralel olarak faiz oranında bir değişikliğe gitmemiş ve Fed Başkanı Powell’da 120 milyar dolarlık varlık alım programına devam edileceğini ve bunun ne zaman biteceğinin konuşulmasının erken olduğunu belirtmişti. Oldukça güvercin bir Fed ardından küresel bazda volatilite çok fazla yükselmemişti. Haftaya 1854 seviyelerinde başlangıç yapan ons altın hafta içerisinde gevşeyip 1831 seviyelerini gördü. Fakat dün ons altında yukarı yönlü sert hareketler gerçekleşti ve ons altın hafta içerisindeki kayıplarını geri almaya çabaladı. ABD kanadında mali teşvik paketi konusunda ilk haber akışı Beyaz Saray’ın paketi ikiye ayırmayı planlandığına yönelikti. Ardından Joe Biden’ın danışmanı bölük pörçük bir teşvik planını hayata geçirilemeyeceğini belirten bir açıklamada bulundu. Şubat ayının başlarında teşvik paketine yönelik adımların daha net atılabileceği bekleniyor ve bu konu altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Yeni günde piyasalar ABD’den gelecek olan Askıdaki Konut Satışları ekonomik verisini inceleyecek. Veri TSİ 18:00’da gelecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1855.56 – 1875.05 – 1900.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1832.51 – 1816.90 – 1800.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında piyasalar hafta ortasında Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Veri ile birlikte Amerika’da ham petrol stokların yükselmesi beklenirken oldukça yüksek bir düşüş yaşadığı görüldü. 9.910M varil azalan stoklarda piyasalar 0.430M varil artış yaşanacağını bekliyordu. Stokları fiyatların yukarı yönlü hareketlerini destekledi. Büyük resimde Kasım ayından bu yana aşı çalışmaları ile birlikte kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren fiyatlar, Kasım ayından bu yana yüzde 45’lerin üzerinde değer kazanımları yaşadı. Diğer yandan koronavirüs vaka sayılarında istenilen kontrolün halen sağlanamaması ve ek tedbirlerin gelmesi fiyatlar üzerinde zaman zaman baskı oluşturuyor. Bu tedbirler ile kara ve hava ulaşımlarının azalması fiyatları baskılıyor. Diğer yandan ABD kanadında mali teşvik konusundaki gelişmeler yakından izleniyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 55.42 seviyelerinde başlangıç yapan BRENT petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 56.61 – 57.65 – 59.69 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 54.65 – 53.20 – 51.73 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.