GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1845 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin bir miktar üzerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta doların küresel bazda güçlü bir performans göstermesi parite üzerinde aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Yeni haftaya girerken ise piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte parite üzerinde volatilite artacaktır. Diğer yandan haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Çarşamba günü Fed’in faiz kararı küresel bazda en önemli haber başlıklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde ağırlık kazanmış durumda. Fakat buna rağmen piyasa yapıcıların önümüzdeki günler için neler planladıklarının ipuçları aranacak. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.18626 – 1.19139 – 1.20104 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17577 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile yeni rekorlar test eden USDTRY paritesi yeni haftaya 7.47 seviyeleri yakınlarında başlangıç yaptı. Küresel bazda baktığımızda koronavirüs pandemisinde halen kontrolün ele alınamaması ve son günlerde yeni vaka sayılarında yaşanan artış oranları gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılardan TL’de nasibini alıyor ve baskılanıyor. Yeni haftaya baktığımızda piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik veriler ile başlayacak. Yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar verileri TL varlıkları üzerinde volatiliteyi artıracaktır. Veriler TSİ 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlerin devamında 7.50 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ile birlikte psikolojik direnç noktası 7.55 olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 7.46737 – 7.41188 – 7.36072 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta küresel bazda doların da güçlü seyrinden etkilenen altın fiyatlarında zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Yeni haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda en önemli konuların başında FED’in Eylül ayı toplantısı geliyor. Federal Açık Komitesi (FOMC) 15 Eylül’de Eylül ayı toplantısına başlayacak ve söz konusu toplantı 2 gün sürecek. Politika yapıcılar 16 Eylül’de faiz kararını açıklayacak ve karar ile birlikte karar metni incelenecek. Sıfır seviyesinin yakınlarında devam eden faiz oranlarında piyasalar bir değişiklik olacağını beklemiyor. Altının yeni haftaya nasıl başladığına baktığımızda ise yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri yaşadığı görülüyor. Bir diğer önemli konuların başında ise koronavirüs pandemisine yönelik yürütülen aşı çalışmaları var. Ülkeler çapında bu konuda yarış sürerken, son gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Diğer yandan jeopolitik gelişmeler zaman zaman fiyatlar üzerinde volatiliteyi artırıyor. ABD ile Çin arasındaki gerilimler yakından izleniyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1956.84 – 1975.98 – 1991.04 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1928.73 – 1909.54 – 1881.32 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Yeni hafta içerisinde petrol fiyatlarında gündem OPEC koalisyonunun gerçekleştireceği toplantı olacak. Üretim kısıntılarını tekrar değerlendirmek üzere toplanacak olan OPEC+ koalisyonu öncesinde petrol fiyatları yeni haftaya dalgalı bir seyir ile başladı. Bilindiği gibi OPEC+ petrol üretimini artırmış ve geçtiğimiz haftalarda bu sebeple aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hafta gerçekleşecek olan Bakanlar Düzeyinde Ortak İzleme Komitesi Perşembe günü olacak. Toplantı öncesinde ve sonrasında gelebilecek olan açıklamalar fiyatlar üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.49 – 41.61 – 42.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.17 – 37.35 – 36.27 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.