GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Çarşamba akşamı FED’in kararı ve Powell’ın açıklamaları sonrasında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesinde piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Avrupa İstatistik Ofisi’nin açıklamasına göre; Euro bölgesinde yıllık enflasyon Ağustos ayında -%0.2’ye indi. Böylelikle bölgede yıllık enflasyon Ağustos ayında sıfırın altına düşmüş oldu. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için hedef enflasyon oranı %2 ve %2’nin hemen altı. Son zamanlarda güçlü euro, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefleri için negatif bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. AMB Başkanı Lagarde son toplantısında bunu dile getirmişti ve güçlü euro ile enflasyonun törpülendiği bir kez daha görüldü. Diğer yandan ABD kanadından gelen işsizlik maaşı başvuruları verisi izlendi. Gelen veriye göre 12 Eylül’de son bulan haftada söz konusu veri 860,000 olarak gerçekleşti. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte küresel piyasalarda volatilite bir miktar arttı. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19039 – 1.20096 – 1.20781 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18104 – 1.17345 – 1.16468 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Hafta ortasında FED’in gerçekleştirdiği Eylül ayı toplantısı sonrasında dolar küresel bazda çoğu para birimleri karşısında artıda seyir gerçekleştirdi. Bu seyirden TL’de etkilendi ve USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmeler ile 7.50 seviyesini aşarak 7.56 seviyelerini test etti. TL kanadında piyasaların gündeminde Doğa Akdeniz’de zaman zaman gerçekleşen gerilimler yer alıyor. Bu gerilimler bazı zamanlarda TL kanadında baskı unsuru olarak karşımıza çıkabiliyor. Diğer yandan koronavirüs pandemisinde vaka sayılarında küresel bazda yaşanan artış, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken; bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. USDTRY paritesinde 50 günlük hareketli ortalamaya baktığımızda 7.1980 seviyesi; 100 günlük hareketli ortalamaya baktığımızda ise 7.0331 seviyesi karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan yıl sonu tüketici fiyat endeksi tahmini verisini takip edecek. Veri 14:30’da açıklanacak. 17:00’da ise Amerika kanadından gelecek olan Michigan Tüketici Hissiyatı verisi izlenecek. Tüm bunları ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.56305 seviyesi direnç noktası olarak; 7.53436 – 7.51400 – 7.48033 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Hafta ortasında gerçekleşen Fed Eylül ayı toplantısının sonuçları devam ediyor. Fed’den gelen sinyallere göre; Amerika ekonomisinde piyasa yapıcılar daha hızlı bir enflasyona ve istihdamdaki sıçramaya göz yumacağı görüldü. Ayrıca Fed; ekonomik toparlanmayı desteklemek için elindeki tüm araçları kullanmayı taahhüt etti. Altın Fed’den gelen sinyallerin ardından aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Dolardaki güçlenmenin etkisi altında olan altında yaşanan aşağı yönlü hareketlenmeler ile yaklaşık olarak son haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştirdi. Gün içerisine baktığımızda ise veri yoğun bir gün yaşanmayacak. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından izleyecek. Bunlarla birlikte koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının halen kontrol altına alınamaması piyasalarda bir sorun olarak yer almaya devam ediyor. Haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1962.12 – 1976.35 – 1991.94 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1936.26 – 1922.19 – 1906.28 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayında başarılı bir performans ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları dikkatleri üzerine çekmişti. Fakat aynı başarı Eylül ayında gerçekleşemedi ve doğal gaz Ağustos ayında gerçekleştirdiği kazançlarının bir miktarını Eylül ayında geri verdi. Diğer yandan piyasalar Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de stoklar 89B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 79B gelebileceği yönündeydi. Aşağı yönlü hareketler ile birlikte Ağustos ayının başlarındaki seviyeleri yakınlarına geri dönen NATGAS grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.084 – 2.269 – 2.395 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.945 – 1.819 – 1.755 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.