GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.636 artarak 2.548.195’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 659 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 98 kişi artarak 26.998’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.437.382.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımında yaptığı konuşmada, "Birincil hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılında Ay'a ilk teması gerçekleştirmek" dedi.
  • Erdoğan: Fransa'nın başındaki zat bana saldırıyor. Sen önce Cezayir'in hesabını ver. Macron haber gönderiyor, 'Türkiye Libya'dan askerini çeksin' diyor. Sen önce paralı askerlerini çek.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Covid – 19 salgınının etkilerine yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik kurtarma paketini görüşmek üzere ülkenin önde gelen şirketlerinin üst yöneticileriyle görüştü.
  • Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ikinci azil davası, ABD Senatosu'nda başladı. Trump, destekçilerini, Demokrat Partili Joe Biden'ın seçim zaferini tescillemek üzere toplanan Kongre’ye karşı isyana teşvikle suçlanıyor.
  • Pentagon Sözcüsü John Kirby, Suriye’deki Amerikan güçlerinin IŞİD’le mücadeleye odaklandığını, eski Başkan Donald Trump’ın politikasının aksine petrol rezervlerini koruma sorumluluğu olmadığını söyledi.
  • İtalya'da Berlusconi lideri olduğu Forza Italia partisinin Draghi'nin kuracağı hükümete destek vereceğini teyit etti.
  • Alman basınında yer alan haberlere göre Almanya Başbakanı Merkel, Almanya'da şu anda 14 Şubat'a kadar geçerli olan korona önlemlerinin 1 Mart'a kadar uzatılmasını istiyor.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.2043 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite Şubat ayının en iyi seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz hafta dolar endeksinde toparlanma hareketleri yaşanmıştı fakat içerisinde bulunduğumuz hafta aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. ABD kanadında ek mali teşvik konusunda adımlar atılması ve bu yönde açıklamalarda bulunulması beklentileri oldukça artırdı. Artan beklentiler dolar endeksi üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan Almanya Federal İstatistik Ofisi geçici verileri yayımladı ve bu verilere göre Almanya’nın ihracatı 2020 yılı salgının neden olduğu ekonomik krizin etkisiyle bir önceki yıla göre %9.3 geriledi. Böylelikle bu gerileme ile ihracat 1 trilyon 204.7 milyar Euro oldu. Yeni günde piyasalar 10:00’da Almanya’dan gelecek olan TÜFE ve 16:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. ABD kanadında ise 16:30’da TÜFE verisi açıklanacak. Veriler ile birlikte paritede volatilite artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21783 – 1.22780 – 1.23558 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20333 – 1.19610 – 1.18756 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz günlerde TL’nin dolar karşısındaki rallisi dikkat çekmiş ve bu ralli ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 7.02 seviyeleri test edilmişti. İçerisinde bulunduğumuz haftada ise bu ralli bir miktar hızını kaybetti ve paritede dalgalı bir seyir izleniyor. TCMB Başkanı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda sıkı duruşun uzunca bir süre devam edeceğini belirtmiş ve şahin duruşunu sürdürmüştü. Bu da TL kanadında değer kazanımlarını desteklemişti. Bunlarla birlikte Naci Ağbal; fiyat istikrarı konusunda iletişim faaliyetleri kapsamında TESK ve TOBB’u ziyaret etti. Görüşmeler ardından kısa açıklamalar yapıldı ve görüşmelerin olumlu geçtiği belirtildi. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verisini takip edilecek. Gelecek olan veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. ABD kanadından ise 16:30’da enflasyon verisi açıklanacak. Veriler küresel bazda volatiliteyi artırabilir. USDTRY paritesini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.10093 – 7.20769 – 7.32509 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.00747 – 6.90551 – 6.81155 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebillir.

Altın

Geçtiğimiz hafta aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları 1784 seviyelerini test etmiş ve son iki ayın en düşük seviyelerini test etmişti. Yeni hafta da ise toparlanma hareketleri gerçekleştiren ons altın kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1815 seviyelerinde başlangıç yapan ons altın bu hareketlenmeler ile birlikte 1848 seviyelerini test etti. Amerika kanadında ek mali teşvik paketi konusunda atılan adımlar ve açıklamalar beklentileri oldukça artırdı. Artan beklentiler dolar endeksi üzerinde baskı oluştururken altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Son olarak ABD Başkanı Biden iş insanları ile birlikte ekonomik kurtarma paketi üzerinde görüşmeler gerçekleştirdi. Bu konuda gelebilecek açıklamalar volatiliteyi artıracaktır. Yeni günde piyasalar TSİ 16:30’da ABD kanadından gelecek olan TÜFE verisini takip edecek. FED’in de yakından izlediği bu veri ile birlikte volatilite artacaktır. Akşam saatlerinde ise TSİ 22:00’da FED Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1854.31 – 1875.45 – 1900.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1829.11 – 1800.02 – 1785.53 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.