GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.809 artarak 2.346.285’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 983 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 171 kişi artarak 23.152’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.218.464.
  • Joe Biden, hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'yu minimum asgari ücretin tüm Amerikalılar için saat başına 15 dolara yükseltimesini sağlamak için hızla harekete geçmeye çağırdı.
  • Donald Trump, geçen haftaki Kongre baskını hususunda, "Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim." açıklamasında bulunurken, kendisine yönelik azil sürecini de "cadı avının devamı" olarak nitelendirdi.
  • ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, seçilmiş Başkan Joe Biden'ın geçiş süreci nedeni ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Avrupa seyahati de dahil olmak üzere bu haftaki tüm seyahatlerinin iptal edildiği duyuruldu.
  • ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump'ı görevden almak için anayasanın 25. ek maddesini kullanmayacağını açıkladı.
  • Yunanistan Başbakanı Miçotakis: 2021'de Türk-Yunan ilişkileri daha iyi olacak.
  • Irak'ın kuzeyindeki Salahaddin kentinde ülkenin en büyük petrol rafinerisi Beyci 7 yıl aradan sonra üretime başladı.

EURUSD

Yeni haftanın ortalarına geldiğimizde dolar endeksinin geçtiğimiz haftanın son günlerinde başlayan toparlanması koruduğu görülüyor. Doların gelişen para birimleri karşısındaki son dönemlerdeki güçlü seyri EURUSD paritesi üzerinde de baskı oluşturuyor. Diğer yandan piyasalar Almanya Başbakanı Merkel’in koronavirüs açıklamalarını takip etti. Merkel; hızla yayılan virüsü kontrol etmek için sert karantina önlemlerinin devreye sokulup karantinanın 10 hafta uzatılabileceğini belirtti. Ocak ayının sonlarında yetkililerin biraraya gelerek yeni kararlar alabileceği bekleniyor. Bu konu da euro varlıları üzerinde bir miktar baskı oluşmasına neden oldu. Yeni güne baktığımızda piyasalar ilk olarak TSİ 13:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Ardından TSİ 16:30’da Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisi izlenecek. Aylık bazda enflasyonun Aralık ayında yüzde 0.4 gelebileceği bekleniyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22778 – 1.23586 – 1.24189 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21448 – 1.20792 – 1.20038 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftalarda hem TL’nin olumlu performansı hem de dolar endeksinin zayıf seyri ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta 7.24 seviyelerini test etmişti. Böylelikle 200 günlük ortalamasını kıran parite bu seviyeler ardından geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde dolar endeksinin toplanması ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Amerika hazine tahvili faizlerinde yaşanan yükselişler ile birlikte dolar endeksindeki kazançlar korunmaya devam ediyor. İçerisinde bulunduğumuz haftada da bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar ekonomik verilerini takip edecek. 10:00’da açıklanacak olan veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artacaktır. ABD kanadında ise 16:30’da enflasyon verileri izlenecek. Gelecek olan veriler ile birlikte dolar endeksindeki hareketlilik küresel bazda artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.50840 – 7.60990 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.40984 – 7.30629 – 7.20880 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde dolar endeksinin toparlanma hareketlerine başlaması ile birlikte sert aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarındaki baskı devam ediyor. Özelikle ABD kanadında tahvil faizlerinin yükselme eğilimleri ile dolar endeksi güçlü seyrini koruma çabası içerisinde. ABD tahvil faizlerinin artması, faiz getirisi olmayan altının cazibesini bir miktar azaltıyor. Diğer yandan piyasaların bir diğer gündemi ABD kanadındaki ek teşvik paketi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde seçilmiş başkan Joe Biden trilyonlarca dolarlık teşvik paketi açıklamalarında bulunmuş ve piyasalarda umutlu bir beklenti oluşturmuştu. Yeni günde ekonomik takvime baktığımızda ise Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisi dikkatleri üzerine çekiyor. Bölgeden gelecek olan veriler ile birlikte altın fiyatlarında volatilite de artışlar yaşanabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.24 – 1900.08 – 1931.94 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1819.16 – 1800.95 – 1774.67 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta sonu Suudi Arabistan ardından Irak’da Asya piyasasına verdiği ham petrol fiyatlarını artırdığını belirtmişti. Bununla birlikte ABD kanadında seçilmiş başkan Joe Biden’ın trilyonlarca dolarlık teşvik paketi yönünde açıklamalarda bulunması petrolde ki bir diğer destekleyici unsur olarak karşımıza çıkmıştı. Bu gelişmeler ile kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrolde piyasalar Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’un açıklamalarını takip etti. Birol; Amerika’da büyük miktarlarda kaya petrolünün çok uygun ve karlı bir fiyatta olduğunu söylemesi arz endişelerini bir miktar artırdı. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Gelecek olan veri ile birlikte petrol fiyatlarındaki volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 2.720M azalabileceği yönünde. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 57.65 – 59.63 – 61.23 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 56.14 – 54.81 – 53.20 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.