GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Son günlerde yaşanan açıklamalar ve gelen haber akışları ile birlikte Amerika’da mali teşvik iyimserliği artıyor. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump dün bu konuda açıklamalarda bulundu. Trump; yönetimin bir koronavirüs yardım paketi anlaşmasına varmak istediğini, kendisinin de bu yardım paketinde 2.2 trilyon doların üzerine çıkmaya istekli olduğunu belirtti. Gelen bu açıklama ile iyimserlik oldukça arttı. Teşvik iyimserliği ile birlikte dolar küresel bazda G10 paralarının çoğu karşısında değer kayıpları yaşadı. Dolardaki bu zayıf seyir ile birlikte EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite yaklaşık olarak son bir ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. Bu konuşma da Lagarde’ın önümüzdeki dönemler için neler planladığına dair ipuçları aranacak. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmelerine hız katan EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18687 – 1.19193 – 1.20101 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18209 – 1.17645 – 1.17051 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftalarda 7.95 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesinde içerisinde bulunduğumuz haftada aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. TCMB’nin ‘normalleşme’ adımları sonrasında TL’de oluşan iyimserlik ve doların içerisinde bulunduğumuz haftada küresel bazda zayıf seyri bu aşağı yönlü hareketlenmelerin nedenleri arasında yer aldı. Diğer yandan yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşecek. Piyasalardaki genel beklenti bu toplantı sonrasında bankanın 200 baz puanlık faiz artırımı yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazandı. Karar yarın 14:00’da açıklanacak. Açıklama ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Faiz artırımı beklentisi de paritenin aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmesine neden oldu diyebiliriz. Bu hareketlenmeler ile birlikte 7.85 seviyelerini test eden parite bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.90676 – 7.93889 – 7.95916 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.85125 – 7.80156 – 7.70313 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftada doların küresel bazda performansına baktığımızda zayıf ve aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdiği görülüyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın dün ek mali teşvik yönünde yaptığı ‘iyimser’ açıklamalar teşvik beklentilerini oldukça artırdı. Artan bu iyimserlik doların çoğu G-10 paraları karşısında değer kaybı yaşamasına neden oldu. Bu değer kayıplarından destek bulan altın fiyatlarında ise bir miktar toparlanma eğilimleri gerçekleşti. Diğer yandan piyasalar dün Amerika kanadından gelen konut başlangıçları verisini takip etti. Gelen veriye göre ABD’de Eylül ayında konut başlangıçları %1.9 arttı. Gelen veri beklentilerin altında gerçekleşti. Geçtiğimiz ayda da söz konusu veri beklentilerden sert düşüş gerçekleştirmişti. Tüm bunlar dışında piyasaların gündeminde Kasım ayının başında ABD’de yapılacak olan Başkanlık Seçimleri konusu var. Joe Biden çoğu anketlerde şuan Trump’ın önünde gözüküyor. Joe Biden’ın seçilmesi ihtimali teşvik paketlerini nasıl etkileyebilir sorusu piyasaların kafasında yer alıyor. Beklentiler ise Biden ile ek teşvik paketinin daha yüksek rakamlarda çıkması yönünde. Hafta içerisinde toparlanma hareketleri gerçekleştiren XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1931.48 – 1954.55 – 1973.69 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1907.60 – 1890.10 – 1872.71 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.