GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Donald Trump’ın Sağlığı Gündemin Baş Konularından Biri

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıktığı belirtilmiş ve küresel piyasalarda volatilite oldukça artmıştı. Bu haber akışı ile birlikte endekslerde aşağı yönlü sert hareketler yaşanırken, altın fiyatlarında bir miktar toparlanma yaşanmıştı. Hafta sonu ABD Başkanı Donald Trump tedavi için hastaneye yatırıldı. Son yapılan açıklamalarda Trump’ın tedavisinin yolunda gittiği ve gün içerisinde taburcu olabileceği belirtildi. Bu konuda ki iyimser hava küresel piyasalarda bir miktar rahatlama getirdi.

EURUSD

Bilindiği gibi geçtiğimiz haftanın gündemi ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıkması idi. Bu haber akışı ile birlikte küresel piyasalarda volatilite oldukça arttı. Hafta sonu hastanede tedavi altına alınan ABD Başkanı Donald Trump’ın bugün taburcu olabileceği belirtiliyor. Piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından takip ediyor. Diğer yandan haftanın son işlem gününde Amerika kanadından gelen tarım dışı istihdam verileri takip edildi. Gelen veriye göre Eylül ayında Amerika’da tarım dışı istihdam 661,000 olarak gerçekleşti ve beklentilerin altında kaldı. Bununla birlikte işsizlik oranı ise %7.9 oranına geriledi. Geçtiğimiz haftayı 1.1715 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar ile başladı. Gün içerisinde piyasalar Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:55 ve 11:00’da açıklanacak. Veriler ile birlikte Euro varlıkları üzerinde volatilite artacaktır. ABD kanadından ise 17:00’da ABD kanadından gelecek olan ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17715 – 1.18287 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16908 – 1.16405 – 1.16079 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında piyasalar yeni haftaya hızlı bir başlangıç yapacak. Saat 10:00’da yurtiçinden gelecek olan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olacaktır. Piyasalardaki beklentiler Eylül ayında yıllık bazda enflasyonun %12.13 seviyelerinde gelebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Geçtiğimiz haftalarda TCMB’nin ‘sürpris’ şekilde faiz oranında 200 baz puan artışa gitmesi ve ardından TL mevduatta altın ve döviz alımlarında vergilerin indirilmesi ‘normalleşme’ adımları olarak algılandı ve TL varlıkları üzerinde baskıyı bir miktar azalttı. Bu adımlar ile USDTRY paritesinde zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Yeni haftaya 7.75 seviyelerinde başlangıç yapan paritede küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. ABD Başkanı Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıkması küresel risk iştahını azaltırken, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Diğer yandan piyasaların gündeminde Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalar yer alıyor. Bu konu hakkında gelebilecek haber akışları TL varlıklarında volatiliteyi etkileyebilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.78119 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.64882 – 7.55382 – 7.50178 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda zayıf bir performans sergileyen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve hatta son birkaç ayın en düşük seviyeleri test edilmişti. Fakat geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melenia Trump’ın Kovid19 testlerinin pozitif çıkması küresel bazda risk iştahını oldukça azalttı. Azalan risk iştahı ile birlikte yatırımcılar bir miktar altına kayarken altın kayıplarını geri aldı. Hafta sonu ABD Başkanı Donald Trump hastaneye tedavi için yatırılırken, bugün taburcu edilebileceği belirtiliyor. Bu konu piyasaların yakın gündeminde olacak. Diğer yandan geçtiğimiz Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisi izlendi. Gelen veri ile Eylül ayında ABD’de tarım dışı istihdamın 661,000 ile beklentilerin altında kaldığı görüldü. İşsizlik oranı ise %7.9 seviyesine geriledi. Verinin beklentilerin altında kalması ise altın fiyatlarında toparlanmanın sürmesini destekledi. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda gelebilecek haber akışları ve ABD kanadından gelecek olan ISM imalat dışı satın alma müdürleri endeksi PMI verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1916.82 – 1938.97 – 1960.34 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1882.51 – 1865.20 – 1849.52 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.