GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.435 artarak 2.406.216’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 752 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 159 kişi artarak 24.487’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.283.919.
  • ABD Başkanı Joe Biden, görevindeki ilk gününde Donald Trump'ın politikalarını geri çevirmeye yönelik 17 kararnameye imza attı.
  • Biden, ABD başkanları için açılan Twitter hesabından ilk mesajını paylaştı. ‘’Karşı karşıya kaldığımız krizleri çözmek için boşa harcayacak zamanımız yok’’ dedi.
  • Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Rusya'nın domates ihracatımıza yönelik uyguladığı kotanın 200.000 tondan 250.000 tona yükseltildiğini açıkladı.
  • Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularını 12 deniz miline çıkarmaya yönelik tasarrufu, Mora Yarımadası'nın güneyinde sona ermekte ve Ege Denizi'ni hiçbir şekilde etkilememektedir.
  • Çin, Trump yönetiminin Dışişleri Bakanı Pompeo'nun da aralarında bulunduğu 28 ABD yöneticisine yaptırım uygulama kararı aldı.
  • Moody's, Covid-19 salgınının Euro Bölgesi'nde uzun vadeli ekonomik duraklama riskini artırabileceği açıklamasını yaptı.

Ne Olacak?

  • TCMB ve Avrupa MB gün içerisinde faiz oranı kararlarını açıklayacak.
  • ABD kanadında işsizlik maaşı başvuruları verisi açıklanacak.

EURUSD

Piyasalar yeni günde biraraya gelecek olan Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun açıklamalarını takip edecek. Banka faiz oranı kararını TSİ 15:45’te açıklayacak ve ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde 16:30’da basın toplantısı düzenleyecek. Piyasalardaki beklentiler bankanın faiz oranında bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Fakat varlık alım programı konusundaki yapılabilecek açıklamalar Euro varlıklarında volatilitenin artmasına neden olabilir. Gün içerisindeki toplantı öncesinde ise piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi yıllık bazda Aralık ayında -%0.3 olarak gerçekleşti. Aylık bazda ise yine Aralık ayında %0.3 olarak gerçekleşti. Veriler beklentilere paralel olarak gerçekleşti. Yeni güne 1.2105 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşiyor. Haftanın dördüncü işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21979 – 1.22505 – 1.23063 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20563 – 1.20026 – 1.19275 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL varlıkları için haftanın en önemli günü geldi çattı. Gün içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu biraraya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Toplantı 14:00’da bitecek ve karar aynı saatte açıklanacak. Bilindiği gibi TCMB Başkanı Naci Ağbal Kasım ayında göreve gelmiş ve ilk toplantısında 4.75 puanlık faiz artış yoluna gidilmişti. Ardından gerçekleşen ikinci toplantıda ise 2 puanlık faiz artış yoluna gidildi ve böylelikle faizi yüzde 17 seviyesine çıkardı. Piyasalar TCMB’nin Ocak ayı toplantısında faiz oranında bir değişiklik yapmayacağı yönünde beklentilere sahip. Kimi kesimler ise azda olsa bir faiz artışının olabileceğini bekliyor. Türkiye’nin son gelen enflasyon verisine baktığımızda beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleştiği görülmüştü. Fakat buna rağmen son dönemlerde TCMB’nin attığı sıkılaşma adımları ve sadeleşme politikaları ile birlikte TL’de istikrarlı bir seyir izleniyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ise yüksek faizlere yönelik eleştirilerine son günlerde devam etti. Bu sebeple gün içerisinde bankanın kararı ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50438 – 7.61296 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Amerika kanadında Joe Biden resmi olarak görevinde dün itibari ile başladı. ABD Başkanı Biden göreve başlar başlamaz 17 kararnameye imza attı ve Trump dönemindeki politikaları geri çevirmeye yönelik ilk adımları gerçekleştirdi. Biden’ın göreve başlama sürecinde yumuşak bir geçisin gerçekleşmesi piyasalarda olumlu karşılandı. Bununla birlikte yatırımcıların ek teşvik paketi konusundaki beklentileri devam ediyor ve bu beklentiler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oluyor. Ek olarak Hazine Bakanı Yellen hafta içerisinde bir konuşma gerçekleştirmiş ve bu konnuşmasında koronavirüs salgını ile mücadelede harcama yapmanın gerekli olduğunu fakat borç seviyeleri ile ilgili endişeleri olduğunu dile getirdi. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan İnşaat İzinleri ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. Verilerini takip edecek. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. Bununla birlikte gün içerisinde Avrupa MB faiz oranı kararı yakından izlenecek. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.84 – 1900.56 – 1929.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1857.46 – 1830.85 – 1800.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.