GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

 • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu.
 • ABD’nin 46. Başkanı Joe Biden oldu.
 • TCMB Başkanı Murat Uysal görevden alındı, yerine Maliye Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı yapmış olan Naci Ağbal atandı.
 • İbrahim Şenel Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına atandı.
 • Nihat Zeybekçi Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliğine getirildi.
 • TCMB Başkanı Naci Ağbal, TBB yönetimindeki banka genel müdürleri ile bir araya geldi.
 • İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine getirileceği yönündeki iddiaları yalanladı.
 • Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, ABD'nin yeni Başkanının Joe Biden seçilmesi üzerine, "Türkiye ABD'nin yeni yönetimiyle çalışmayı sürdürecektir" dedi.
 • ABD’de başkanlığa seçilen Biden: Bölmeyi değil, birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağım.
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: İş dünyamızın her meselesini kendi meselemiz olarak görüyor, çözüm üretiyoruz.
 • Erdoğan: Türkiye, coronavirüs salgını sürecinden ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik olarak çok daha güçlü bir şekilde çıkacaktır.
 • Almanya Başbakanı Merkel, halkın % 60'ı ile 70'inin aşı veya hastalığı geçirmesi sonucu bağışıklık kazanması durumunda "virüsün hemen hemen yenilmiş sayılacağını" söyledi.

EURUSD

Küresel bazda piyasaların gündeminde Amerika kanadında yapılan Başkanlık Seçimleri yer alıyor. Hafta sonu gelen haber akışlarına göre Demokratların Adayı Joe Biden ABD’nin yeni Başkanı olarak lanse edildi. Her ne kadar bu sonuç resmi bir sonuç olmasa da ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden. Donald Trump ise Pazartesi itibari ile bu sonuca itiraz edeceklerini belirtti. Başkanlık seçimleri dışında baktığımızda ise piyasalar geçtiğimiz hafta Hem Fed kararını hem de Tarım Dışı İstihdam verilerini takip etmişti. FED beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmemişti. Ardından geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’de tarım dışı istihdam verisi izlendi ve Ekim ayında ülkede söz konusu veri 638K artarak beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. Almanya kanadında ise geçtiğimiz hafta fabrika siparişleri izlenmiş ve beşinci ayda da siparişlerin arttığı görülmüştü. Yeni haftanın ilk işlem gününde veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Piyasalar küresel bazda gelişmeleri yakından izleyecek. 12:25’te ise Avrupa MB Başkanı Lagarde konuşma yapacak. Dolar endeksinin zayıf performansından destek bulan EURUSD paritesi yukarı yönlü hareketlenmelerine devam ediyor. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde 1.19624 – 1.20159 – 1.20951 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18585 – 1.17708 – 1.16990 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

USDTRY kanadında piyasalar hafta sonu oldukça yoğun bir gündem takip etti. İlk olarak TCMB Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınarak yerine Maliye eski Bakanı Naci Ağbal’ın getirildiği açıklandı. ‘Sürpriz’ olarak nitelendirilen bu karar ile birlikte piyasalar bu konuyu değerlendirmeye başladı. Piyasalarda TCMB’nin olağanüstü bir toplantı yapabileceğine yönelik beklentiler oluştu. Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile birlikte Nihat Zeybekçi, İbrahim Şenel ve Naci Ağbal ekonomi yönetiminde üst düzey pozisyonlara getirildi. Bu gelişmeler ardından ise oldukça kritik bir gelişme yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ettiğini açıkladı. Anadolu Ajansı Albayrak’ın görevinden istifa ettiğini duyurdu. Yaşanan tüm bu gelişmeler hareketliliği oldukça artırdı. Piyasalar şimdi merakla yaşanabilecek yeni gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu haber akışları ile USDTRY paritesi yeni haftaya aşağı yönlü gapli bir açılış ile başladı. Geçtiğimiz haftayı 8.51 seviyesinde kapatan kur yeni haftaya 8.35 seviyelerinde başlangıç yaptı. TL kanadında yaşanabilecek gelişmeler volatilitenin artmasına neden olacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.45068 – 8.50367 – 8.57938 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.32666 – 8.25868 – 8.20689 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Küresel bazda piyasaların ana gündem maddesi Amerika kanadında yapılan Başkanlık Seçimleri. Hafta sonu Amerika’da Demokratların Adayı Joe Biden ABD’nin yeni Başkanı olarak ilan edildi. Biden zafer konuşmasında; bölmeyi değil birleştirmeyi hedefleyen bir başkan olacağını ve tüm ABD’nin güvenini kazanmak için çalışacağını dile getirdi. Dolar ise küresel bazda gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kayıplarına devam etti. Dolar endeksi son iki buçuk ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Doların bu zayıf performansından destek bulan XAUUSD ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşıyor. Diğer yandan ABD Başkanlık seçimleri sonrasında ABD’de mali teşvik paketinin geçebileceğine yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler de altının toparlanma hareketleri sergilemesine neden olan konuların başında geliyor. Gün içerisinde piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak 1966.43 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte 1975.54 ve 1990.60 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise ilk olarak 1953.28 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 1936.20 ve 1920.27 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.