GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası yaptığı açıklama ile birlikte çevre ve iklim hedefleri ile uyumlu tahvilleri teminat olarak kabul edeceğini belirtti. Yapılan açıklamada; bu hamlenin euro sistemi ile uyumlu piyasada yer alabilir varlıklar evrenini genişlettiğini, euro sisteminin sürdürülebilir finans konusundaki desteğini gösterdiğini belirtildi. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte aşağı yönlü kademeli hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesi dün dalgalı bir seyir izledi. Gün içerisine baktığımızda piyasalar euro bölgesinden ve Amerika kanadından gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler gün içerisinde çeşitli saatlerde açıklanacak. Hafta içerisinde küresel bazda doların güçlü duruşunu devam ettirmeye çabalaması parite üzerinde baskı oluşturan unsurların başında yer alıyor. Veriler ardından TSİ 17:00’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşma çok sert hareketler yaşatmayabilir. Fakat yine de yakından takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17203 – 1.17960 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16336 – 1.15815 – 1.15417 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya hızlı bir başlangıç yapan USDTRY paritesi yeni zirve seviyelerini test etti. Haftanın başında 7.64 ile rekor zirvesini gören parite, dün de yükselişine devam etti ve yeni zirve olarak 7.66 seviyesi test edildi. Küresel bazda yaşanan gelişmeler ile birlikte risk iştahında azalmalar yaşanması gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken; bu baskıdan TL’de etkileniyor. Paritenin yılbaşından bu yana performansına baktığımızda yaklaşık olarak %22’nin üzerinde yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandığı görülüyor. Bununla birlikte TCMB’nin yarın gerçekleştireceği toplantı merakla bekleniyor. Para Politikası Kurulu yarın toplanacak ve faiz oranı kararı açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde olsa da, karar metninin ayrıntıları itina ile incelenecek. Ek olarak dün TÜİK; Eylül ayında Türkiye’de tüketici güven endeksinin bir önceki aya göre %3.2 oranında arttığını açıkladı. Haftanın üçüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.67471 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviye geçildiğinde 7.70 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak izlenebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.60750 – 7.54913 – 7.50314 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Yeni hafta ile birlikte doların küresel bazda güçlü duruşu, altın fiyatlarında yaklaşık olarak son bir ayın en sert düşüşlerinden birini yaşattı. Diğer yandan Amerika’da ilave mali destek paketine ilişkin belirsizlikler altın üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Dün Fed Başkanı jerome Powell, Temsilciler Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştirdi ve bu konuşmasında; ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu fakat pandemiden tam bir toparlanma için halen uzun bir yol olduğunu belirtti. Yine gün içerisinde Powell 17:00’da bir konuşma gerçekleştirecek ve bu konuşma yakından izlenecek. Diğer takip edilecek konuların başında ise koronavirüs pandemisinde vaka sayılarındaki gelişmeler, ABD ile Çin arasındaki gelişmeler yer alıyor. Bunlarla birlikte Kasım ayında ABD’de yapılacak olan Başkanlık seçimlerinin yaklaşması tedirginliği bir miktar artırabilir. Bu sebeple küresel bazda yaşanacak gelişmeler yakından izleniyor. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1918.00 – 1939.82 – 1976.82 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1862.88 – 1846.53 – 1818.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında son günlerde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmelerden sonra fiyatlarda dalgalı bir seyir yaşanıyor. Küresel bazda artan koronavirüs vakalarının ülkelerde yeni karantina önlemlerinin artmasına yol açabileceği endişeleri fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan piyasayı koruyacağını net bir şekilde belirtse de, vaka sayılarındaki artış dikkatleri daha da çekti ve endişeleri artırdı. Yasak önlemlerinin artması küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği endişelerini artırıyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak. Piyasalardaki beklentiler stokların 2,256 milyon varil azalabileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.83 – 42.53 – 43.76 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.49 – 39.30 – 38.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Natgas

Doğal gaz fiyatları Ağustos ayında adeta müthiş bir performans göstermiş ve yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çekmişti. Bu hareketler ile 2.75 seviyeleri test edilmişti. Eylül ayı ile birlikte kazançlarını geri veren doğal gazda kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte Ağustos ayındaki tüm kazançlarını geri veren doğal gaz fiyatlarında piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1.936 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.064 ve 2.268 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ilk olarak 1.764 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1.673 ve 1.606 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.