GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Son zamanlarda Avrupa kanadında koronavirüs pandemisinde görülen vaka sayılarında rekor seviyeler görülüyor ve bu rekor seviyeler ile birlikte ekonomilerin tekrar kapanabileceği endişeleri fiyatlamalar üzerinde baskı oluşturuyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamalar ile birlikte koronavirüs salgınında durumun ciddi olduğunu ve salgının katlanarak büyüdüğünü belirtti. Ek olarak Merkel federal hükümet ile eyalet yönetimlerinin 2 Kasım’dan itibaren geçerli olacak yeni karantina önlemleri konusunda anlaşmaya vardığını, önlemlerin oldukça sıkı olacağını ve mümkün olduğunda ekonomiyi iler tutmaya çabalanacağını belirtti. Bu açıklamalar Euro varlıkları üzerinde baskı oluştururken, Avrupa hisseleri yaklaşık olarak 5 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Gün içerisinde ise piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantıyı takip edecek. Toplantı sonrasında banka 15:45’te faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faizin değişmeyeceği yönünde. Ardından 16:30’da Avrupa MB Başkanı Lagarde basın açıklaması yapacak. Açıklamada teşvik paketlerine yönelik yapılabilecek açıklamalar Euro varlıklarında sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.17660 – 1.18391 – 1.19266 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.16942 – 1.16144 – 1.15415 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu gerçekleştirdiği konuşmada Fransa ve AB’yi izledikleri politikalar nedeniyle eleştirmiş ve piyasalar içerisinde bulunduğumuz haftaya baskılı başlamıştı. Diğer yandan ABD kanadında Türkiye’ye S-400 sebebiyle yaptırım olup olmayacağı tartışılırken bu konu TL varlıkları üzerinde baskı unsuru oluşturan bir diğer konu olmuş ve USDTRY paritesi içerisinde bulunduğumuz haftaya 7.95 seviyelerinde başlangıç yaparak yukarı yönlü hareketlenmeler ile yeni rekor seviyelerini kaydetmişti. Parite hafta boyunca yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirerek tarihi rekor seviyelerini her geçen gün güncelliyor. TL’nin sadece bu hafta dolar karşısındaki performansına baktığımızda yaklaşık olarak %3’ün üzerinde değer kaybı gerçekleştirdiği görülüyor. Dün TCMB Başkanı Murat Uysal’ın gerçekleştirdiği 2020 yılının son enflasyon raporu takip edildi. Sunumda 2020 ve 2021 enflasyon beklentileri yukarı yönlü revize edildi ve beklentiler sırasıyla %12.1 ile %9.4 olarak kayıtlara geçti. Ek olarak raporun özeti olarak TCMB Başkanı Murat Uysal sıkılaşmaya vurgu yaptı. Uysal; Merkez Bankası’nın sıkılaşma eğiliminde olmaya devam ettiğini ve bankanın gerekli gördüğü taktirde politika faizi dahil gerekli tüm adımları atabileceğini belirtti. USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerde 8.40 ve 8.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü olası gevşemelerde ise 8.20626 – 8.10173 – 8.00177 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika’da ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde mali teşvik paketinin geçebileceğine yönelik beklentiler oldukça azaldı. Azalan bu beklentiler ile birlikte dolar içerisinde bulunduğumuz haftada toparlanma hareketleri gerçekleştirdi ve güçlendi. Diğer yandan piyasalar önümüzdeki hafta Amerika’da gerçekleşecek olan seçimleri merakla bekliyor ve seçimler öncesi altın fiyatları dar bir bantta dalgalı bir seyir izliyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. TSİ 15:30’da Amerika kanadında büyüme verisi izlenecek. Aynı saat diliminde yine Amerika’dan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi izlenecek. Veriler ile birlikte Amerika kanadında ekonominin son durumu hakkında görülecek. Veriler ile birlikte fiyatlamalar üzerinde hareketlilik oldukça artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1891.32 – 1900.79 – 1914.03 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1872.71 – 1861.90 – 1848.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.