GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Almanya’dan gelen fabrika siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Eylül ayında Almanya’da fabrika siparişleri ülke içinde siparişlerin yükselmesiyle aylık bazda %0.5 artış gösterdi. Böylelikle söz konusu veri 5. Ayda da yükselişini devam ettirdi. Diğer yandan piyasalar ABD kanadında FED’in kararını takip etti. Amerika Merkez Bankası FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve böylelikle federal fonlama faizi %0-0.25 hedef bandında kaldı. Bilindiği gibi piyasa yapıcılar 2023 yılına kadar faizin sabit tutacağı sinyalini daha önceden vermişlerdi. Bununla birlikte varlık alım programında da bir değişiklik yaşanmadı. Karar ardından piyasalarda sert hareketlenmeler gerçekleşmedi. Gün içerisine baktığımızda ise Amerika yine başrolde olacak. ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verileri küresel bazda hareketliliği artıracak başlıca ekonomik veriler olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar takip edilecek diğer önemli veriler olarak yer alıyor. Veriler TSİ 16:30’da açıklanacak. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18612 – 1.19227 – 1.20145 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17620 – 1.17005 – 1.16081 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Küresel bazda piyasalar Amerika’da seçim sonuçlarının bitmesini bekliyor. Fakat sonuç beklenirken dolar endeksinin gerçekleştirdiği aşağı yönlü hareketlenmeler oldukça dikkat çekiyor. Bu aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte dolar endeksi yaklaşık olarak son iki buçuk yılın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Bu hareketlenmelerden zaman zaman destek bulan USDTRY paritesinde ise bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Fakat bu harketlenmeler uzun vadeye yayılamıyor. ABD’deki seçim sonuçları dışında piyasalar dün Amerika kanadından gelen FED kararını takip etti. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi ve böylelikle faiz oranı %0-0.25 aralığında sabit bırakıldı. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 16:30’da açıklanacak. TSİ 16:30’da ise Hazine Nakit Dengesi verisi yurtiçinden gelecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 8.54 ve 8.65 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 8.37683 – 8.25575 – 8.08681 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Küresel bazda piyasalar Amerika’daki seçimleri odaklanmış durumda. Henüz sonuçlar netleşmedi ve gelen haber akışlarına göre sonuçların netleşmesi bir miktar daha sürebilir. Piyasalar bu konuyu yakından takip ederken dolar endeksinde büyük baskılar yaşanıyor ve dolar küresel bazda yaklaşık olarak son iki buçuk yılın en düşük seviyelerinde fiyatlanıyor. Bu gevşemelerden destek bulan ons altında ise toparlanma hareketleri yaşanıyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1950 seviyelerini test eden XAUUSD daha sonra buralardan bir miktar gevşedi. Piyasalar Amerika kanadında seçim sonuçları sonrasında mali teşvik paketinin geçip geçmeyeceğini merak ediyor. Biden’ın Başkan seçilmesi ile teşvik paketinin geçebileceği bekleniyor. Fakat Biden Başkan olsa da Cumhuriyetçiler Senato’da çoğunluğu yakalayabilir. Bu sebeple bu konudaki belirsizliklerde halen devam ediyor. Bunun dışında FED dün faiz oranı kararını açıkladı ve beklentilere paralel olarak faizlerde bir değişiklik yaşanmadı. Ek olarak varlık alımlarında da değişiklik olmadı. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik Oranı verilerini takip edecek. Veriler TSİ 16:30’da olacak ve volatilitenin artmasında etkili olacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1952.90 – 1971.32 – 1992.28 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1932.17 – 1916.40 – 1890.78 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.