GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Piyasalar Kritik Günlere Girdi

Piyasalar bir yandan koronavirüs pandemisinde özellikle Avrupa kanadında rekor yeni vaka sayılarını takip ederken bir yandan da buna bağlı sert fiyatlamaları izliyor. Bunlara ek olarak son aylarının en önemli haftasına girildi. Amerika kanadında bugün yapılacak olan Başkanlık Seçimleri ve bu konuda gelebilecek haber akışları sert fiyatlamalar yaşanmasına neden olabilir. Sonuçlar TSİ Çarşamba sabaha karşı gelebilir. Fakat bazı eyaletlerde sonuçlar açıklamak daha uzun vadeye sarkabilir. Bu sebeple bu konu yakından izlenecek ve bu hafta piyasaları oldukça volatil günler bekliyor. Diğer yandan 4-5 Kasım’da Fed biraraya gelecek ve faiz oranı kararını açıklayacak. Karar 5 Kasım akşamı açıklanacak. Bu sebeple piyasaların odak noktası Amerika kanadı olacak. Haber akışları sert fiyatlamalar yaşanmasına vesile olabilir.

EURUSD

Oldukça önemli bir haftanın içerisindeyken piyasalar haftanın ilk işlem gününde Almanya’dan gelen imalat sanayi PMI verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da imalat sanayi Ekim ayında son 2.5 yılın en büyük sıçramasını yaptı ve Avrupa ekonomisinin lokomotifi olduğunu tekrar kanıtladı. Gelen veriye göre Almanya’da imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 58.2 gerçekleşti. Euro bölgesinde geçtiğimiz aylarda fabrika üretimi art arda artış göstermişti. Bunlarla beraber Avrupa kanadı koronavirüs ile yoğun bir mücadele içerisinde. Özellikler Avrupa kanadından gelen rekor yeni vaka sayıları sonrasında kısmi sokağa çıkma yasakları ve ek tedbirler euro varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Almanya’da Hastaneler Birliği Başkanı Gass; gelecek haftalarda yoğun bakıma girecek hasta sayısının artabileceğini, hastanelerdeki yoğun bakım yataklarının yetersiz kalabileceği uyarılarında bulundu. Şüphesiz günün ve haftanın en önemli konusu Amerika kanadında yapılacak olan Başkanlık Seçimleri olacak. Sonuçların normal şartlarda TSİ Çarşamba günü sabaha karşı açıklanabileceği bekleniyor. Fakat bazı eyaletler sonuçlarını açıklamayı ilerleyen tarihlere çekebilir. Bu sebeple gelebilecek haber akışları yakından izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17027 – 1.17599 – 1.18814 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16144 – 1.15415 – 1.14982 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Oldukça önemli bir haftanın içerisine girerken haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen ekonomik veriler takip edildi. Gelen veriye göre Türkiye’de imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 53.9 seviyesinde gerçekleşerek 5. Ayında da 50 seviyesinin üzerindeki yerini korudu. Diğer yandan TÜİK dış ticaret istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Eylül ayın 4.83 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yeni haftada da yukarı yönlü hareketlenmelerine hız kesmeyen USDTRY paritesi rekor seviyelerini tekrar güncelledi. Tarihi rekor seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına gün içerisinde de devam eden paritede piyasalar ABD’deki başkanlık seçimlerine odaklanmış durumda. Gün içerisinde başlayacak olan seçimler sonrasında sonuçların TSİ Çarşamba sabaha karşı açıklanabileceği bekleniyor. Fakat bazı eyaletler sonuçlarını ileri tarihte açıklayabilir ve sonuçlar netleşmeyebilir. Bu sebeple gelebilecek her haber akışı oldukça önem arz ediyor. Seçim sonrasında ise Fed 4-5 Kasım’da biraraya gelecek olan faiz oranı kararını açıklayacak. Bu sebeple tarihi rekor fiyatlamalar yaşayan USDTRY paritesinde önemli günler bizleri bekliyor. Gün içerisinde ise 10:00’da enflasyon verisi açıklanacak. Paritede seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Piyasalar oldukça önemli ve kritik bir haftanın içerisinde. Bugün Amerika’da yapılacak olan Başkanlık Seçimleri piyasanın ana gündem maddesi. Sonuçların TSİ Çarşamba günü sabaha karşı açıklanması bekleniyor. Fakat bazı eyaletlerde sonuçların açıklanması uzun bir sürede alabilir. Bu sebeple seçimler hakkında gelebilecek haber akışları sert fiyatlanmalar yaşanmasına neden olabilir. Diğer yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimi kaybetmesi halinde buna itiraz edeceği ve kabul etmeyeceği yönündeki açıklamaları ‘seçim sonrasında senaryo ne olabilir?’ sorularının oluşmasına neden oldu. Seçimler öncesinde XAUUSD’nin fiyatlanmasına baktığımızda gün içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri ile 1900 dolar yakınlarında fiyatlamalar yaşandığı görülüyor. ABD Başkanlık Seçimleri sonrasında ise 4-5 Kasım’da Fed biraraya gelecek ve 5 Kasım akşamı faiz oranı kararı açıklanacak. Bu sebeple yoğun bir hafta bizleri bekliyor. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1900.48 – 1914.03 – 1931.99 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1890.07 – 1873.62 – 1859.84 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Küresel bazda gözler Amerika’da yapılacak olan Başkanlık Seçimleri’ne çevrilmiş durumda. Seçimler öncesinde ise özellikle Avrupa kanadında artan koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayıları küresel ekonominin toparlanmasına yönelik umutları bir miktar daha azaltıyor. Diğer yandan Libya’nın petrol üretimini kademeli olarak artırması petrol piyasalarında arz fazlalığı endişelerini de beraberinde getiriyor. Petrol piyasalarında artan üretim ve koronavirüs nedeniyle yeniden tedbirlerin sıkılaşması ile azalan talep petrol fiyatları üzerinde baskılar oluşmasına neden oluyor. Bu baskılar ile aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen fiyatlarda yaklaşık olarak son 5 ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar görüldü. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 39.34 – 41.33 – 43.55 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 38.73 – 37.32 – 36.27 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.