GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Kovid19 Aşı Çalışmalarına Yönelik Bir İyi Haber Daha

Son günlerde Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik yapılan olumlu açıklamalar piyasalardaki umutları artırıyor. Moderna’nın hafta başında aşı çalışmasında %94.5 oranında başarı yakaladığını açıklaması ve saklama koşullarının Pfizer’in geçen hafta açıkladığı    -70 derecelik seviyeden daha iyi olması piyasalarda oldukça iyi karşılanmıştı. Dün de yine Pfizer’den bir açıklama geldi ve son klinik deneylere göre geliştirilen aşının yüzde 95 başarı oranına ulaştığı belirtildi. Bununla birlikte şirketin ABD yetkililerinden gerekli onayı almak için başvuran ilk şirket olmak için hazırlıklarda olduğu belirtiliyor. Diğer yandan AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin aşıya yönelik çalışmaları da yakından takip ediliyor. Ve deney sonuçlarına ilişkin açıklamaların yakın zamanda olabileceği bekleniyor.

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Açıklanan veriye göre Euro bölgesinden tüketici fiyat endeksi aylık bazda Ekim ayında %0.2; yıllık bazda Ekim ayında ise -%0.3 oranında gerçekleşti. Veriler piyasalardaki beklentilere paralel olarak gerçekleşirken; euro varlıklarında büyük hareketlenmeler yaşatmadı. Diğer yandan Euro bölgesinde piyasaların gündeminde parasal teşvik konusu yer alıyor. Yeni parasal teşvik konusunda Avrupa Merkez Bankası’nın Aralık ayında bir adım atabileceği beklentileri piyasalarda oldukça büyük. Fakat Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve piyasa yapıcılar gerçekleştirdikleri açıklamalar ile paketin büyüklüğünden ziyade niteliğinin önemli olacağının sinyallerini verdi. Piyasalardaki beklentiler geniş kapsamlı tahvil alımları iken merkez bankasının nitelik adımı nasıl karşılanır şuan için kestirmek zor. Bu sebeple bu konuda gelebilecek açıklamalar yakından takip ediliyor. Yeni günde piyasalar TSİ 11:00’da konuşma yapması beklenen AMB Başkanı Lagarde’ı yakından takip edecek. Ek olarak 16:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları paritede bir miktar hareketliliği artırabilir. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18350 – 1.18933 – 1.19207 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.18350 – 1.18144 – 1.17695 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Ve TL kanadında haftanın en önemli gününe geldik. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın başına Naci Ağbal’ın getirilmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile geçtiğimiz haftadan itibaren merkez bankasının faiz artırım yoluna gidebileceği beklentileri oldukça artmıştı. Bu beklentiler ile geçtiğimiz hafta USDTRY paritesinde %10 seviyelerinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve iyimser bir hava oluşmuştu. İçerisinde bulunduğumuz haftada bir miktar toparlanan USDTRY paritesinde dün Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın TOBB Ekonomi Şurası’nda gerçekleştirdiği konuşma izlendi. Erdoğan; yüksek faizin neye mal olduğunu herkesin gördüğünü ve yatırımcıları yüksek faize ezdirilmemesi gerektiğini belirtti. Ardından Erdoğan; yeni bir reform dönemine girileceğini ve Türkiye’nin önündeki sorunları piyasa odaklı yaklaşımla çözeceğini sözlerine ekledi. Erdoğan’ın konuşması ile TL kanadında volatilite arttı. Piyasalar bugün 14:00’da TCMB’nin açıklayacağı faiz oranı kararını yakından izleyecek. Karar ile birlikte paritede sert hareketlenmeler yaşanacaktır. Beklentiler merkez bankasının faiz artış yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış gözüküyor. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.78690 – 7.89225 – 7.97440 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.59353 – 7.50135 – 7.40060 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik gelen olumlu haber akışları altının fiyatlamaları üzerinde büyük etken oluyor. Hafta başında Moderna’nın üzerinde çalıştığı aşının Kovid19’a karşı %94.5 oranında başarılı olduğu haber akışı sonrasında dün de Pfizer’den bir açıklama geldi. Pfizer’in yaptığı açıklamada; son klinik deneylerde Kovid19’a karşı geliştirilen aşının yüzde 95 etkinlik gösterdiği belirtildi. Ek olarak şirket; ABD yetkililerinden gerekli onayı almak için başvuran ilk şirket olmaya hazırlanıyor. Diğer yandan aşı çalışmaları merakla beklenen AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin deney sonuçlarına dair açıklamaları da yakın zamanda yapılabilir. Her ne kadar Kovid19 salgınında vaka sayılarında küresel bazda artılar yaşansa da; aşı haberlerine dair gelen olumlu haber akışları altın fiyatlarını baskılıyor. Amerika’da bazı eyaletler ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde pandemiye yönelik kısıtlamalar geri geliyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Mevcut Ev Satışları verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1897.99 – 1931.39 – 1965.67 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1848.99 – 1821.95 – 1796.72 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son günlerde Kovid19 virüsüne karşı yapılan aşı çalışmalarına yönelik gelen olumlu haber akışları küresel bazda umutları artırıyor. Artan umutlar ile petrol fiyatları üzerinde baskılar azalıyor ve yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bunlara ek olarak Asya kanadında petrol taleplerinde yaşanan iyileşme fiyatları destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlarla birlikte piyasalar Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Dün bölgeden gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta stoklar ….. olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 1,650M artış gösterebileceği yönünde ağırlık kazanmıştı. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Haftanın dördüncü işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 44.86 – 45.75 – 46.59 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 43.94 – 43.09 – 41.34 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.