GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirmeye çalışan EURUSD paritesinde piyasalar dün Euro bölgesinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Gelen veriye göre bölgede Sanayi Üretimi aylık bazda %4.1 oranında artış gösterdi. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri ile birlikte Euro varlıklarında azda olsa volatilite arttı. Diğer yandan Pazar günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konnuşması takip edilmiş bu konuşmasında Lagarde; euroda son dönemlerde gerçekleşen güçlü seyrin AMB’nın enflasyon hedefini törpülediğini ve teşviklerin etkisinin azaldığını belirtti. Gün içerisine baktığımızda ise piyasalar Almanya’dan ve Euro bölgesinden gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verisini takip edecek. Genel olarak yatırımcıların piyasaya karşı bakış açısı hakkında ipucu verecek olan veriler TSİ 12:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite artacaktır. EURUSD paritesinin 2020 yılı performansına baktığımızda %7’nin üzerlerinde değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde ise yukarı yönlü hareketlerin devamında 1.19198 – 1.19524 – 1.20127 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18814 – 1.18104 – 1.17563 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

USDTRY paritesi yeni haftaya girerken Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s’in kararı takip edilmişti. Moody’s’in sürpriz denebilecek not indirimi ile yeni haftaya başlayan paritede dalgalı bir seyir takip edildi. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2 seviyesine çekti. Not görünümünü ise negatifte bıraktı. Haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise yurtiçinden gelen Sanayi Üretimi verisi takip edildi. Gelen veriye göre; Türkiye’de Sanayi Üretimi Temmuz ayında aylık bazda %8.4 artarken; yıllık bazda ise %4.4 oranında arttı. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar arttı. Gün içerisinde ise yurtiçinden gelecek olan Bütçe Dengesi verisi izlenecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Haftaya genel bakış açısı ile baktığımızda ise Çarşamba günü Fed’in gerçekleştireceği FOMC toplantısı önemli haber akışlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Fed faiz oranı kararını Çarşamba günü TSİ 21:00’da açıklayacak. Ardından 21:30’da basın toplantısı olacak. Bu sebeple küresel bazda hareketlilik oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.49336 ve 7.50018 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.4654 – 7.43924 – 7.41022 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın için önemli haftalardan birinin içerisindeyiz. Amerika kanadında Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Eylül ayı toplantısı gerçekleşecek. 15-16 Eylül’de gerçekleşecek toplantı sonrasında Çarşamba TSİ 21:00’da faiz oranı kararı açıklanacak. Beklentiler faiz oranında değişiklik olmayacağı yönünde fakat politika yapıcıların gösterge faizin sıfır seviyesi yakınında daha ne kadar kalacağı konusunda bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor. Böyle olası bir açıklama ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. Toplantı öncesinde altın yeni haftaya hafif değer kazanımı yaşayarak başladı. Diğer yandan piyasaların gündeminde koronavirüs pandemisi ve pandemiye yönelik çalışmaların devam ettiği aşı konusu yer alıyor. Pfizer Inc.’nin CEO’su Bourla; ABD’nin Kovid19 aşısını yıl sonuna kadar kamuoyunun kullanımına açacağını ve şirketin bu seneryoya hazırlandığını belirtti. Bu konuda gelebilecek haber akışları fiyatlamalar üzerinde de etkili olacaktır. Yeni hafta ile birlikte toparlanma hareketleri sergileyen XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1976.46 – 1991.72 – 2015.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1956.01 – 1939.11 – 1909.5 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasası için içerisinde bulunduğumuz hafta önem arz ediyor. Bunun sebebi ise OPEC ve koalisyonun Perşembe günü bir toplantısının olacağı. OPEC+ ve koalisyon söz konusu bu toplantıda üretim kısıntılarının arz fazlasını silmek için yeterli olup olmadığını tartışacak. Diğer yandan OPEC 2020 yılı petrol talep düşüş beklentisini 0.4 milyon varil azalttı. Böylelikle beklentiyi 6.6 milyon varile çekmiş oldu. Genel olarak baktığımızda zayıf kalan küresel petrol talebi ve güçlü OPEC dışı arz, petrole olan gereksinimi azaltıyor. Azalan bu gereksinim ise petrol fiyatlarını baskılıyor. Piyasaların gündeminden biri de yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları. Gelecek olan stok verileri ile birlikte fiyatlar üzerindeki volatilite artacaktır. Yeni hafta ile birlikte dalgalı bir seyir izleyen Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 39.88 – 40.46 – 41.18 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.30 – 38.21 – 37.00 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayının yıldızlarından biri kuşkusuz ki doğal gaz fiyatları idi. Ağustos ayında yaklaşık olarak %48 dolaylarında değer kazanımı yaşayan doğal gaz Eylül ayı ile birlikte kar realizasyonları ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler sergiliyor. Bu hareketlenmeler karşılık olarak yeni haftada bir miktar toparlanma çabası içerisinde olan doğal gaz fiyatlarında piyasalar Perşembe günü Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri öncesinde Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.395 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.475 ve 2.572 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.255 seviyesi ilk destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile sırasıyla 2.157 ve 1.983 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.