GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz hafta doların küresel bazda güçlü duruşu sebebiyle üzerinde baskı hisseden EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Bu hareketlenmeler ile birlikte son iki ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanan EURUSD paritesi yeni haftaya dalgalı bir seyir ile başladı. Haftaya baktığımızda piyasalar Çarşamba günü bölgeden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı olarak devam ediyor. Fakat pandemi nedeniyle ve geçtiğimiz haftalarda güçlü euro nedeniyle bu hedefe ulaşmak halen zor gibi gözüküyor. Bu sebeple veri yakından takip edilecek. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise TSİ 16:45’te Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması izlenecek. Bu konuşmada Lagarde’in önümüzdeki günler için neler planladığı ipuçları aranacak. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16908 – 1.17748 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16106 – 1.15562 – 1.15071 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranı kararını takip etti. ‘sürpriz’ denebilecek bir karar ile 200 baz puanlık faiz artırımına giden TCMB sonrasında USDTRY paritesinde aşağı yönlü sert hareketler yaşanmış ve 7.55 seviyeleri test edilmişti. Ardından fiyatlamalar devam etti ve parite geçtiğimiz hafta 7.50 seviyelerine kadar gevşedi. Fakat bu seviyelerde uzun süre tutunamayan paritede yukarı yönlü kademeli hareketler tekrarlandı ve parite bu hafta itibari ile yeni rekor seviyelerini test etti. Yeni haftaya başlarken sabah saatlerinde BDDK’dan gelen açıklamalar takip edildi. BDDK; aktif rasyosu mevduat bankaları için %90; katılım bankaları için ise %70 oranına indirildiğini belirtti. Yeni haftaya yeni rekor ile giren USDTRY paritesinde piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan yabancı turist girişi verisini takip edecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Ardından 23:00’da FOMC üyesi Mester’ın konuşması takip edilecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.71533 – 7.83618 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.64882 – 7.55382 – 7.50368 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta baş konulardan biri doların küresel bazda güçlü duruşu idi. Bu güçlü duruştan etkilenen başlıca ürünlerden biri de altın olarak karşımıza çıktı. Dolardaki güçlü duruş ile birlikte kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altında fiyatları bu hareketler ile birlikte yaklaşık olarak iki ayı aşkın sürenin en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Genel olarak baktığımızda küresel bazda risk iştahının düşük olduğu görülüyor. Özellikle koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarında yaşanan artış, ABD ile Çin arasında ilişkilerin belirsizliği, ABD kanadında ek teşvik paketinde halen adımlar atılmaması diğer izlenen konular olarak karşımıza çıkıyor. Fakat dolardaki güçlü performans altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Bu sebeple küresel bazda yaşanan gelişmeler yakından takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde ilk olarak 1879.19 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1905.31 ve 1968.68 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilr. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 1846.53 seviyesi destek noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 1818.94 ve 1791.49 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.