GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. IHS Markit tarafından açıklanan bileşik satın alma yöneticileri endeksi beklenmedik bir şekilde gerileme yaşadı. Söz konusu veri Eylül ayında 50.1 oldu. Ağustos ayında bu veri 51.9 idi. İmalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi ise beklentilerin çok az üzerinde 53.7; hizmet sektörü PMI ise beklentilerin altında 47.6 olarak gerçekleşti. Gelen veriler piyasaları tatmin etmedi diyebiliriz. Son zamanlarda koronavirüs pandemisinde vaka sayılarında yaşanan artış ile Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın hız kestiği görülmüş oldu. Ek olarak raporda da; yaşanan düşüşün Avrupa bölgesinde koronavirüs vakalarında yaşanan sert yükseliş ile ilişkili olduğu yer aldı. Diğer yandan doların hafta içerisindeki güçlü seyri devam ediyor. Bu güçlü seyirden de etkilenen EURUSD paritesinde bir miktar gevşeme hareketleri görülüyor. Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi izlenecek. Veri TSİ 11:00’da açıklanacak. Diğer yandan 17:00’da FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ve 15:30’da ABD işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16908 – 1.17748 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16336 – 1.15815 – 1.15417 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Küresel bazda artan koronavirüs vakaları ve küresel risk iştahının azalması genel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskıya ek olarak doların küresel bazda güçlü seyri USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerin görülmesine neden oluyor. TL, dolar karşısında son günlerde değer kayıpları ile dikkat çekerken, yaklaşık olarak son bir buçuk yılın en uzun düşüş serisini gerçekleştiriyor. Bunlarla birlikte bugün TL için oldukça önemli bir gün. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün biraraya gelecek ve faiz oranı kararı açıklanacak. Beklentiler bankanın faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde ağırlık kazansa da; karar merakla izlenecek. Karar metninde ve basın toplantısında önümüzdeki günlere dair ipuçları aranacak. Karar 14:00’da açıklanacak ve TL kanadında volatilite oldukça artacaktır. Son zamanlarda tarihi zirvelerinde güncellemeler yaparak yeni rekorları test eden USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.71533 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Bu seviye geçildiği taktirde 7.75 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 7.60750 – 7.54913 – 7.48490 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftanın en dikkat çeken konularından biri güçlü dolar olurken; bu güçlü doların etkisi altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 6 haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren altında piyasalar hafta içerisinde FED Başkanı Powell’ın gerçekleştirdiği konuşmaları takip etti. Powell; ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinin negatif etkilerinden tam anlamıyla kurtulmak için önünde uzun bir yol olduğunu ve ilave desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ek olarak Chigago Fed Başkanı Evans’ın enflasyonun zamanla %2 seviyesine gelmeden önce bir sıkılaşmanın imkansız hale gelmediği yönündeki yeni faiz konusundaki yönlendirmesi dolar göstergesinde güçlü seyri destekledi. Tüm bu gelişmeler ile 1900 seviyelerinin altında fiyatlamalarına devam eden ons altında piyasalar gün içerisinde 15:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisini takip edecek. Ardından 17:00’da Fed Başkanı Powell’ın yorumları izlenecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1883.44 – 1920.21 – 1970.10 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1846.53 – 1818.94 – 1791.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda küresel bazda artan koronavirüs pandemisinde vaka sayıları ile birlikte küresel risk iştahının azalması petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Vaka sayıları küresel ekonominin toparlanması konusunda endişeleri artırırken, bu endişeler petrol taleplerinde belirsizliğe neden oluyor. Diğer yandan baskı unsurlarından biri ise karşımıza ‘Libya’ olarak çıkıyor. Son aylarda iç savaş ile cebeleşen Libya’da Ocak ayından bu yana petrol üretimleri tamamen kapalıydı. Fakat ülkenin tekrar üretime dönebileceği bekleniyor. İç savaşta iki taraf arasında geçen hafta imzalanan anlaşmada petrol gelirlerinin eşit bölüneceği kararı çıkmıştı. Bu karar ile birlikte ülkede ihracat yakın zamanda başlayabilir. Diğer yandan dün piyasalar Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisini takip etti. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de stoklar … olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 2,325M varil azalış olabileceği yönündeydi. Veri ile birlikte volatilite arttı. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.03 – 42.62 – 43.59 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.97 – 39.30 – 38.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.