GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Piyasalar dün Almanya kanadından ve Euro bölgesinden gelen ZEW ekonomik hissiyat verilerini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da ZEW Ekonomik Hissiyatı beklentilerin bir miktar üzerinde gelerek 77.4 seviyesinde gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 69.8 seviyelerinde gelebileceği yönündeydi. Euro bölgesinde ise söz konusu veri 73.9 olarak gerçekleşti. Piyasaları bir miktar tatmin eden veri ile birlikte yatırımcıların Almanya’nın ekonomisine bir miktar daha ılımlı baktığı görülmüş oldu. İçerisinde bulunduğumuz haftada bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen EURUSD paritesinde piyasaların gündeminde bugün Amerika kanadındaki FED toplantısı olacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün son bulacak ve toplantı sonrasında FED faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde. Karar TSİ 21:00’da; basın toplantısı ise TSİ 21:30’da gerçekleşecek. Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısında güvercin bir tonda olabileceği bekleniyor. Beklentilerin üzerindeki güvercin ton dolar üzerinde baskı oluşturabilir. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.19139 – 1.19577 – 1.20104 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.18096 – 1.17577 – 1.17074 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya Moody’s’in sürpriz not indirimi ile başlayan USDTRY paritesinde zirveye yakın yerlerde fiyatlamalar devam ediyor. Küresel bazda baktığımızda jeopolitik gelişmeler ve koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının küresel bazda artış göstermesi gelişmekte olan para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. Ek olarak TL kanadında son zamanlarda Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ve gerginlikler küresel piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Gün içerisine baktığımızda ise günün ve hatta haftanın en önemli ekonomik gelişmelerinden biri Amerika kanadında yaşanacak. FED TSİ 21:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Ardından TSİ 21:30’da bir basın toplantısı düzenlenecek. Her ne kadar piyasalar faiz oranlarında değişiklik beklemese de basın toplantısında piyasa yapıcılarının neler planladıkları hakkında ipuçları aranacak. 21:30’da gerçekleşecek basın toplantısında Fed Başkanı Powell’ın güvcercin tonunu koruyacağı bekleniyor. Bu sebeple akşam saatlerinde volatilite oldukça yüksek olabilir. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlerde 7.50 seviyesi direnç noktası olarak izleniyor. Gevşemelerde ise 7.45725 – 7.41188 – 7.36072 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftalarda doların küresel bazda güçlü performansından etkilenen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler sergilenmişti. İçerisinde bulunduğumuz hafta ile birlikte altın yukarı yönlü kademeli hareketler sergiliyor. Dün Amerika kanadında başlayan FOMC toplantısı bugün akşam saatlerinde sona erecek. FED, toplantı sonrasında faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalardaki beklentiler sıfıra yakın olan faizlerde bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Ardından basın toplantısı düzenlenecek. Fed Başkanı Powell’ın bu basın toplantısında güvercin tonlamasını sürdürmesi bekleniyor. Beklentilerin üzerindeki güvercin tutum, dolarda bir miktar değer kaybı yaşatabilir. Bu da altın fiyatlarında bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyebilir. Faiz oranı kararı TSİ 21:00’da; basın toplantısı ise TSİ 21:30’da gerçekleşecek. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs pandemisinde vaka sayılarındaki artışlar küresel risk iştahını azaltıyor. Bu da altının yukarı yönlü hareketlenmelerinin nedenlerinin arasında yer alıyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1971.33 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkıyor. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 1980.57 ve 1990.93 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla 1948.79 – 1935.67 – 1918.92 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Yeni hafta içerisinde toparlanan ürünlerden biri de petrol olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda dolar her ne kadar güçlü bir seyir izlese de, bu hafta performans olarak zayıf kalıyor. Doların zayıf kalması ile birlikte piyasaların dikkati emtia ürünlerine yöneliyor. Bu da petrol fiyatlarında toparlanma hareketlerinin gerçekleşmesine neden oluyor. Gün içerisine baktığımızda ise piyasaların gündeminde ilk olarak Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları yer alacak. TSİ 17:30’da açıklanacak stok verileri ile birlikte petrolde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler stokların 1,271 milyon varil artış gösterebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Diğer yandan akşam saatlerinde FED’in kararı küresel bazda hareketliliği artıracaktır. Ek olarak gündem bu hafta elbette Perşembe günü gerçekleşmesi beklenen OPEC+ koalisyonunun toplantısı. Bu sebeple hafta içerisinde fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar daha yüksek olabilir. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.61 – 42.27 – 43.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.49 – 39.30 – 38.07 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.