GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin Ekonomisi İyileşiyor

2020 yılında Kovid19 pandemisi küresel bazda ekonomilere darbe vurdu ve bu darbenin etkileri devam ediyor. Virüsün çıkış noktası olan Çin kanadında ise makroekonomik göstergeler iyileşmenin hız kazandığı yönünde işaretler veriyor. Çin’de gayrı safi yurtiçi hasıla üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %4.9 büyüdü. Veri beklentilerin bir miktar altında olsa da ikinci çeyrekte görülen %3.2 oranındaki toparlanmanın üzerinde gerçekleşti.

 

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa kanadında koronavirüs vaka sayılarında rekor düzeylerde artışlar yaşanması ve bazı ülkelerde tedbirlerin sıkılaşması küresel bazda risk iştahını azalttı. Azalan risk iştahı ile doların ‘güvenli liman’ özelliği ön plana çıkarken EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz haftayı 1.1716 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya bu seviyelere yakın yerlerde başlangıç yaptı. Avrupa Merkez Bankası Yürütme Kurulu üyesi Panetta yaptığı açıklamada; Avrupa’da artan koronavirüs vakalarına karşı alınan önlemlerin yerel ekonomileri olumsuz etkileyeceğini belirtti. Ek olarak Panetta; bankasnın son projeksiyonlarının büyümenin 2022 yılı sonuna kadar kriz öncesi seviyelere döneceğini gösterdiğini ve yeni önlemlerin bu tarihi daha ileriye atacağını sözlerine ekledi. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek ve konuşma TSİ 15:45’te gerçekleşecek. 15:00’da ise Fed Başkanı Powell konuşma gerçekleştirecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17253 – 1.17714 – 1.18285 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16866 – 1.16509 – 1.16157 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte rekor seviyeleri test eden USDTRY paritesinde Cuma günü aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Geçtiğimiz günlerde merkez bankasının ‘normalleşme’ ve sıkılaşma adımları ile zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen parite geçtiğimiz haftayı 7.92 seviyelerinde kapattı. Geçtiğimiz hafta Cuma günü kurumlar vergisinde 5 puan indirme yetkisinin Cumhurbaşkanı’nın yetkisine verildiği ve esnek çalışmanın teşvik edilmesi için gelir ve damga vergisine istisna getirileceği haber akışları takip edildi. Bununla birlikte ek istihdam sağlayan işletmelere verilen vergi-stopaj desteği ise 2023 sonuna kadar uzatılabilecek. Bu haber akışları yurtiçinde olumlu karşılanırken; USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına vesile oldu. Yeni haftada ise gözler TCMB’nin gerçekleştireceği toplantıda olacak. Perşembe günü gerçekleşecek olan toplantıda banka faiz oranı kararını açıklayacak. Bilindiği gibi son toplantıda TCMB sürpriz şekilde 200 baz puanlık faiz artış yoluna gitmişti. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.93889 – 7.95916 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.90063 – 7.85125 – 7.80156 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında piyasalar son günlerde Amerika kanadından gelen yeni teşvik paketine yönelik haber akışlarını takip ediyor. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi’ye; Donald Trump’ın anlaşmaya varılabilecek herhangi bir teşvik paketine Senato’da Cumhuriyetçilerin desteğini sağlamak için kişisel bir lobi yapacağını dile getirdi. Teşvik paketinin Kasım ayında gerçekleşecek ABD Başkanlık Seçimleri öncesi geçip geçmeyeceği halen belirsizliğini koruyor ve altın fiyatları bu belirsizlikler arasında dar bir bantta dalgalı bir seyir izliyor. Geçtiğimiz haftayı 1898 seviyelerinde kapatan XAUUSD yeni haftada bu seviyelerin bir miktar üzerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar Fed Başkanı Powell’ın gerçekleştireceği konuşmayı takip edecek. Konuşma TSİ 15:00’da gerçekleşecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1913.85 – 1931.48 – 1961.90 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1890.10 – 1872.71 – 1847.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.