GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Piyasaların gündemi dün akşam saatlerinde Amerika kanadından FOMC toplantısıydı. FED beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve böylelikle federal fonlama faizi %0-0.25 bandında sabit bıraktı. Ardından Fed Başkanı Powell basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında Powell; enflasyonda %2 hedefine ulaşana ve bu seviyenin üzerinde ılımlı bir seyir görene kadar faizlerde bir değişiklik olmayacağını belirtti. Fed kararı ve Powell’ın açıklamaları ardından piyasalarda volatilite oldukça arttı. Diğer yandan dün Euro bölgesinden gelen Ticaret Dengesi verisi izlendi. Gelen veriye göre Temmuz ayında euro bölgesinde ticaret dengesi 27.9B olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz haftalarda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesi içerisinde bulunduğumuz haftada kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Bu hareketlenmeler ile yaklaşık olarak son 1 haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Teknik olarak incelediğimizde 1.18104 – 1.19039 – 1.20096 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17345 – 1.16468 – 1.15737 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya Moody’s’in sürpriz not indirimi ile başlayan USDTRY paritesi kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte tarihi zirveleri test eden paritede piyasalar dün FED’in kararını takip etti. Beklentilere paralel olarak alınan faiz değiştirmeme kararı ve basın toplantısı ardından paritede volatilite bir miktar arttı. Genel olarak baktığımızda Doğu Akdeniz’de gerçekleşen ve başta Yunanistan ile çeşitli Avrupa ülkeleri ile gerilimlerin artmasına neden olan jeopolitik gelişmeler TL varlıkları üzerinde zaman zaman baskıların oluşmasına neden oluyor. Diğer yandan geçtiğimiz haftaların aksine içerisinde bulunduğumuz hafta doların küresel bazda toparlanma hareketleri USDTRY paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Bir başka gündem ise koronavirüs pandemisi. Küresel bazda pandemide vaka sayılarında yaşanan artış gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.51301 seviyesi direnç noktası olarak; 7.50018 – 7.47486 – 7.43604 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında haftanın en önemli gelişmelerinden biri kuşkusuz FOMC toplantısıydı. Eylül ayı toplantısını gerçekleştiren FED faiz beklentilere paralel olarak faiz oranında değişikliğe gitmedi. Ardından basın toplantısında Fed Başkanı Powell; enflasyonun %2’ye ulaşana ve bu seviyenin üzerlerinde ılımlı bir seyir izleyene kadar faizlerin değişmeyeceğini belirtti. Fed yetkilileri GSYİH artış oranlarına ilişkin uzun vadeli medyan tahminini %1.8’den %1.9’a yükseltti. Karar ve basın toplantısı ardından altın fiyatlarında volatilite oldukça arttı. İlk etapta yukarı yönlü bir hareket sonrasında fiyatlar kademeli aşağı yönlü hareketler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte içerisinde bulunduğumuz haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanan altında piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Bunların arasında TSİ 15:30’da gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi öne çıkıyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1954.92 – 1976.03 – 1991.94 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1936.26 – 1922.19 – 1906.28 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.