GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Donald Trump’ın Kovid19 Testi Pozitif Çıktı

Sabah saatlerinde piyasalara düşen habere göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıktığı belirtildi. Sosyal medya platformu olan Twitter üzerinden açıklamada bulunan Trump; karantina ve tedavi sürecine hemen başlayacaklarını duyurdu. Beyaz Saray doktoru Conley; Trump’ın iyileşme sürecinde görevine sorunsuz devam etmesini beklediğini ve gelişmeler konusunda bilgi verileceğini açıkladı. Trump’ın koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklaması ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça arttı. Artan volatilite ile birlikte ABD endeklerinde aşağı yönlü sert düşüşler yaşandı.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos dün bazı açıklamalarda bulundu. De Guindos; acil varlık alım programını artırmanın şuan için gerekli olmadığını belirtti. Yapılan bu açıklama ile birlikte Euro bölgesinin pandemiden toparlanmasına dair risklerin önüne geçmek için atılacak bir adımın ihtimallerini de azaltmış oldu. Avrupa Merkez Bankası Ekim ayının sonlarında politika toplantısı gerçekleştirecek ve bu toplantı da 1.35 trilyon Euro değerindeki programın değişmeyeceği beklentisi arttı. Diğer yandan piyasalar ABD kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 837,000 gerçekleşti. Veri beklentilerden daha düşük geldi ve ABD’de işgücü piyasasında kademeli toparlanmanın devam ettiği görüldü. Ek olarak ABD’de ISM imalat sektörü endeksi Eylül ayında 55.4 seviyesinde gerçekleşti. Veri beklentilerin altında kaldı. Gün içerisinde piyasalar TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Ardından haftanın da en önemli verilerinden biri olan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri takip edilecek. Veriler TSİ 15:30’da açıklanacak. Veriler ile volatilite oldukça artacaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17519 – 1.18287 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16908 – 1.16405 – 1.16079 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta TCMB’nin sürpriz bir şekilde faiz oranında 200 baz puan faiz artırım sonrasında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve bu hareketlenmeler uzun vadeye yayılmamıştı. Ardından tekrar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile yeni rekor seviyeler test edilmişti. Son günlerde ise yurtiçinde atılan bazı adımlar takip edildi. TL mevduatta döviz ve altın alımlarında vergiler indirildi. Bu adımlar ise TL kanadına bir miktar olumlu yansıdı. Bu adımlar ile tekrar bir miktar gevşeyen USDTRY paritesi hafta içerisinde 7.62 seviyelerini gördü. Bu seviyelerden de bir miktar toparlayan parite 7.76 seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Yeni güne başlarken ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıktığına yönelik haber akışları gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Bu baskıdan TL varlıkları da nasibini aldı diyebiliriz. Bu sebeple küresel bazda gelebilecek haber akışları yakından takip edilecek. Diğer yandan gün içerisinde 11:00’da İhracatlar ekonomik verisi izlenecek. ABD kanadından ise gelecek olan tarım dışı istihdam verisi küresel bazda hareketliliği oldukça artıracaktır. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.78119 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.64882 – 7.55382 – 7.50178 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftada zayıf ve dalgalı bir performans gösteren altın fiyatlarında sabah saatlerinde piyasalara düşen haber akışları volatiliteyi oldukça artırdı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıktığına yönelik gelen açıklamalar ABD endekslerinde sert aşağı yönlü hareketlenmelere neden olurken, küresel risk iştahını da oldukça azalttı. Azalan risk iştahı ile birlikte yatırımcılar altına doğru kayarken, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haber çok yeni olduğu için piyasalarda volatilite oldukça arttı. Şimdi piyasalar bu konuda gelebilecek haber akışlarını yakından takip edecek ve bu haber akışları volatilite üzerinde etkili olacaktır. Diğer yandan teşvik paketi konusundaki görüşmeler ve doların küresel bazda zayıf seyri altındaki yükselme hareketlerinin diğer sebepleri arasındaki yerini aldı. Gün içerisinde ise piyasalar haftanın da en önemli ekonomik verilerinden biri olan ABD tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Veri ile küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1917.56 – 1938.97 – 1960.50 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1891.27 – 1877.06 – 1850.63 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.