GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 İngiltere ‘Anlaşmasız Brezit’ İhtimalini Değerlendiriyor

İngiltere ile AB arasında anlaşmaya varmak için zaman daralıyor. Zaman daralırken İngiltere kanadından haftanın başında açıklamalar geldi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson; 15 Ekim’i son tarih olarak belirtti. Johson’un liderliğini yaptığı hükümet, Kuzey İrlanda sorununa ilişkin meselelerin çözülmemesi durumunda, AB ile imzalanan ayrılma anlaşmasına ilişkin kesin hükmü seyreltmeye yönelik yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Bu da İngiltere’nin anlaşmasız Brexit’e hazırlandığını gösteriyor. Gelecek olan haber akışları yakından takip edilirken; gelişmeler Sterlin kanadında volatilitenin artmasına neden olabiliyor.

EURUSD

Piyasalar dün Almanya kanadından gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. Almanya Federal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı geçici verilere göre Sanayi Üretimi (mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış) Temmuz ayında Haziran ayına kıyasla %1.2 arttı. Söz konusu veri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %10 azalış gerçekleştirdi. Böylelikle koronavirüs pandemisinin etkileri tekrar günyüzüne çıktı. Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ise veri sonrasında; Temmuz ayında sanayi üretiminde mayıs ayından beri gözlenen toparlanmanın daha yavaş olsa da devam ettiği açıklamasında bulundu. Veri ile birlikte euro varlıklarında volatilite arttı. Gün içerisinde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Diğer yandan piyasalar merakla Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısını bekliyor. Bankanın güçlü euro karşısında nasıl bir tavır içinde olacağı ilgiyle izlenecek. Güçlü bir euro Avrupa MB’nın hedeflediği enflasyon oranına ulaşmasını bir miktar daha zorlaştırıyor. Bu sebeple yetkililerin bir miktar güvercin olabileceği bekleniyor. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18657 – 1.19246 – 1.20151 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17679 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

USDTRY

Ağustos ayının başlarında yukarı yönlü kademeli hareketlerine hız veren USDTRY paritesinde bu hareketlenmeler zaman zaman devam ederken; tarihi zirvelerin yakınlarında fiyatlamalar da devam ediyor. Piyasalar dün Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı Ağustos ayına ilişkin nakit gerçekleşmelerini takip etti. Rapora göre; geçtiğimiz ay hazinenin nakit gelirleri 112 milyar 241 milyon lira, nakit giderleri ise 81 milyar 859 milyon lira oldu. Böylelikle hazine nakit dengesi Ağustos ayında 30 milyar 381 milyon lira fazla vermiş oldu. Gün içerisinde veri yoğun bir gün yaşanmayacak. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip edecek. Dolar kanadına baktığımızda ise küresel bazda bir miktar toparlanma hareketlerinin yaşandığı görülüyor. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.4666 seviyesi direnç noktası olarak; 7.36405 – 7.29482 – 7.20443 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Eylül ayının başları ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatlarında piyasaların dikkati Avrupa hisselerindeki yükselişe çevrildi. Bu yükselişler ile birlikte ekonomik toparlanmaya ilişkin umutlar arttı ve altın fiyatları hafif düştü. Diğer yandan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD kanadından gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri ABD’de işgücü piyasasında sıçramanın Ağustos ayında da devam ettiğini gösterdi. Gelen verilerin piyasaları tatmin etmesi dolarda küresel bazda değer kazanımları yaşanmasına neden olurken; altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeleri destekledi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin; toparlanma konusunda ABD Başkanı Trump’ın oldukça memnun olduğunu ve bununla birlikte Trump’ın daha fazla teşvik istediğini belirtti. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmeye devam edecek. Geçtiğimiz haftalarda artan ABD – Çin gerilimi son günlerde bir miktar gölgede kaldı diyebiliriz. Bu sebeple bu konunun gündemde olmaması küresel risk iştahının da zaman zaman bir miktar artmasına neden olabiliyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1954.48 - 1991.40 - 2015.26 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1909.54 – 1881.32 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Eylül ayında zayıf bir performans gösteren ürünlerden biri de petrol olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi olan Aramco’nun Ekim vadeli ham petrol satışlarında fiyat indirimine gitme kararı almasından sonra fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler hızlanmıştı. Bununla birlikte koronavirüs pandemisinde halen kontrolün tam olarak ele alınamaması ve vaka sayılarında zaman zaman artışlar yaşanması küresel petrol taleplerinde dengenin bozulabileceği endişelerini beraberinde getiriyor. Bu endişeler ise fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bunlarla beraber OPEC+ koalisyonu üretimi artırdı ve tüm bunlarla beraber petrol Eylül ayına zayıf bir başlangıç yapmış oldu. Piyasalar küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Bunlar dışında ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları izleniyor. Bu hafta ham petrol stokları Perşembe günü TSİ 18:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.73 – 43.59 – 44.54 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.67 – 41.21 – 39.86 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayının başları itibariyle yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatları kazançlarını Eylül ayında da korumaya devam ediyor. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 9 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren doğal gazda piyasalar ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da Perşembe günü açıklanacak. Veri ile birlikte doğal gaz fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 2.649 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.753 ve 2.899 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise ilk olarak 2.471 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.283 ve 2.068 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.