GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Hafta başında Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Ignazio Visco’nun açıklamaları takip edildi. Visco; pozitif sürprizlere pek inanmadığını, üretim ve dağıtım ile ilgili sorunlar ile karşı karşıya kalınabileceğini belirtirken; aşının bulunma ihtimalinin ekonomideki belirsizliği düşürmeyeceğini sözlerine ekledi. Ek olarak Visco; eurodaki güçlenmenin endişe verici olduğunu belirtti. Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) koronavirüs pandemisi nedeniyle 16 üye ülkedeki istihdamı koruma programlarına 87.4 milyar euro mali destek verilmesini onayladı. Söz konusu desteğin üye ülkelere önümüzdeki haftalarda verilmesi bekleniyor. Bu haber akışı euro varlıkları üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Dolar kanadına baktığımızda ise yeni haftada küresel bazda bir miktar değer kayıpları yaşandığı görülüyor. Amerika kanadında yeni teşvik paketi beklentileri ile birlikte Çin kanadında oluşan pozitif verilerin risk iştahını bir miktar artırması, doların G10 paralarının çoğu karşısında değer kayıpları yaşamasına neden oldu. Gün içerisine baktığımızda TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisi izlenecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16908 – 1.17545 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.16106 – 1.15562 – 1.15071 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son haftalarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesinde geçtiğimiz hafta TCMB’nin verdiği faiz artırım kararı ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Fakat bu aşağı yönlü hareketlenmeler uzun vadeye yayılamadı ve yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler hız kazandı. Jeopolitik gerginlikler TL kanadı üzerinde baskı unsurları oluşturuyor. Bu baskı unsurları ise USDTRY paritesinde yeni rekor seviyelerinin görülmesine neden oldu. Piyasalar Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerginliği yakından takip ediyor. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 7.83 seviyelerini test eden paritede piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik güven endeksi verisini takip edecek. Veri saat 10:00’da açıklanacak. ABD kanadında ise 17:00’da CB Tüketici Güveni verisi dolarda küresel bazda volatiliteyi artıracaktır. Diğer yandan bugün 11:00’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Yeni Ekonomi Programı’nı açıklayacak. Tüm bunlar ışığında haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.83619 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviye geçildiğinde 7.85 ve 7.90 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak izlenebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.71533 – 7.64882 – 7.5382 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz günlerde doların da küresel bazda güçlü duruşundan etkilenen altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmış ve yaklaşık olarak son iki ayın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleşmişti. Yeni hafta ile birlikte doların küresel bazda performansı bir miktar düşerken, altın fiyatlarında da toparlanma hareketleri yaşandı. Çin kanadından gelen ekonomik verilerin genel anlamda piyasaları tatmin etmesi ile birlikte ABD kanadında yeni teşvik paketi beklentileri doların G10 paralarının çoğunun karşısında zayıf bir seyir izlemesine neden oldu. Bugün Amerika kanadında Donald Trump ile Joe Biden arasında seçimler öncesi ilk tartışma yaşanacak. Tv üzerinden canlı yayınlanacak olan bu tartışma piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Haftaya genel açısı ile baktığımızda ise Cuma günü ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Son zamanlarda halen koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarının istenilen kontrolü sağlayamaması ve jeopolitik gelişmeler risk iştahını azaltıyor. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan CB Tüketici Güveni verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.31 – 1939.92 – 1968.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1846.53 – 1818.94 – 1791.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.