GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Avrupa MB Ekim ayı Para Politikası Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Banka beklentilere paralel olarak faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Böylelikle banka mevduat faizi -%0.5; politika faizi %0; marjinal fonlama faizi ise %0.25 seviyesinde sabit tutuldu. Ek olarak karar metninde 1.35 trilyon euroluk pandemi acil alım programı altında alımların devam edileceği belirtildi. Karar sonrasında açıklamalarda bulunan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; Aralık için tüm araçların gözden geçirileceğini belirtirken bu açıklama Aralık ayına ilişkin teşvik sinyalleri beklentisi oluşturdu. Ek olarak Lagarde; Avrupa ekonomisinin beklenenden hızlı ivme kaybettiğini, risklerin belirgin şekilde aşağı yönlü olduğunu ve enflasyonun 2021 yılına kadar negatif kalacağını belirtti. Açıklamalar ile birlikte Euro varlıklarında volatilite arttı. Hafta içerisinde güçlü dolardan etkilenen EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketler görüldü. Amerika’dan gelen büyüme verisi ile dolar güçlü seyrini sürdürdü. Ülkede 3. Çeyrekte yıllık bazda büyüme %33.1 ile rekor kırdı. Euro bölgesinde veri yoğun bir gün geçirilecek. TSİ 13:00’da gelecek olan Euro bölgesi büyüme; işsizlik oranı ve enflasyon verileri volatiliteyi artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak sırasıyla 1.16942 – 1.17599 – 1.18391 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16144 – 1.15415 – 1.14982 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftada TL; dolar karşısında yaklaşık olarak %4’ün üzerlerinde değer kayıpları yaşayarak rekor fiyatlamalarını her geçen gün güncelliyor. Haftaya 7.95 seviyelerinde başlangıç yapan parite yukarı yönlü sert hareketlenmeler yaşadı ve dün Cumhuriyet Bayramı sebebiyle tatil olduğu günde de küresel piyasalarda USDTRY paritesi yukarı yönlü hareketlenmelerini sürdürdü. Amerika kanadında seçimlerden sonra S-400 konusunda yaptırım gelip gelmeyeceği, ülkenin başta Fransa olmak üzere Avrupalı ülkeler ile yaşanan gerginlikleri, küresel bazda artan koronavirüs vakaları ve doların küresel bazda güçlü seyri TL varlıkları üzerinde baskı unsuru oluşturan başlıca nedenler arasında yer alıyor. Gün içerisine baktığımızda piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Saat 10:00’da Turizm Geliri ile Ticaret Açığı; 11:00’da ise Yabancı Turist Giriş Sayısı verileri TL varlıkları üzerinde volatilitenin artmasına neden olabilir. Dolar kanadında piyasalar gelen ABD büyüme verisini takip etti. Gelen veri ile birlikte ABD ekonomisinin 3. Çeyrekte rekor büyüme yaşadığı görüldü. Gelen veriye göre 3. Çeyrekte ekonomi yıllık bazda %33.1 büyüme kaydetti. USDTRY paritesinde 8.40 ve 8.50 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 8.20626 – 8.10173 – 8.00177 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son günlerin altın kanadında başrol ABD’den gelebilecek olan mali teşvik paketi idi. Paketin ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde meclisten geçebileceği artık neredeyse beklenmiyor. Mali teşvik paketindeki beklentilerin neredeyse bitmesi ile birlikte dolar hafta içerisinde güçlü bir seyir izlerken; altın fiyatları aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor. Bununla birlikte önümüzdeki hafta Amerika’da yapılacak olan Başkanlık Seçimleri öncesinde fiyatlar dar bir bantta hareketler sergilerken piyasalarda ‘bekle-gör’ modunun oluştuğu görülüyor. Tüm bunlara ek olarak dün Amerika kanadından gelen rekor büyüme oranı dolardaki toparlanmayı desteklerden altın fiyatlarının 1900 doların altında fiyatlamalar sergilemesine neden oldu. Amerika’dan gelen ekonomik veriye göre ülkede 3. Çeyrekte ekonomi yıllık bazda %33.1 ile rekor bir büyüme gerçekleştirdi. ABD Başkanlık seçimleri öncesinde haftanın son işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1882.75 – 1900.05 – 1914.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Olası gevşemelerde ise sırasıyla 1870.13 – 1859.84 – 1848.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.