GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de toplam coronavirüs hasta sayısı 1.502 kişi artarak 335.533’e, hayatını kaybeden kişi sayısı 59 kişi artarak 8.837’ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 294.357.
  • Sağlık Bakanı Koca: Ekim ayının 15'inden itibaren yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız.
  • Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin çalışma yürüteceği alan için 22 Ekim'e kadar sürecek yeni NAVTEX ilan edildi.
  • ABD'de 15 Ekim'de yapılması planlanan 2. başkanlık münazarası iptal edildi.
  • ABD Başkanı Trump, katıldığı televizyon programında, Covid-19 virüsünden tamamen kurtulduğunu, kampanya faaliyetleri için kendini hazır hissettiğini söyledi.
  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'la görüştü, Ermenistan'ı ateşkese uymaları konusunda uyarmalarını istedi
  • Demokratların Başkan adayı Joe Biden, rakibi Trump'a karşı anketlerde 12 puan önde

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi Trump'ın son paket teklifi için "bir adım ileri, iki adım geri" dedi.

EURUSD

Amerika kanadında Beyaz Saray’ın teşvik beklentileri konusunda daha büyük çaplı bir pekti kabul etme eğiliminde olması geçtiğimiz hafta dolarda zayıflamalara neden olmuştu. İlk olarak Trump teşvik görüşmelerini durdurduğunu açıklasa da, ardından ılımlı açıklamalar yapmıştı. Zayıf dolardan destek alan EURUSD paritesi ise kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte haftayı kazanç ile kapatmıştı. Yukarı yönlü hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz haftayı 1.1830 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin bir miktar altında başladı. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise TSİ 14:00’da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın yapacağı konuşma piyasaların radarında olacaktır. Veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Bu sebeple piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip edecek. Yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18325 – 1.18716 – 1.19193 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.18093 – 1.17803 – 1.17278 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz hafta piyasalar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın attığı swap hamlesini takip etti. Merkez Bankası swap işlemlerinde kullanılan TL faizini yükseltti ve bu karar ardından USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte geçtiğimiz haftayı 7.86 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı ve bir miktar kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergiledi. Merkez Bankası’nın verilerine göre swap kararı sonrasında yabancılar TL varlıklarda 2018 yılından bu yana en fazla alımı gerçekleştirdi. Yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalar sabah saatlerinde yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da Cari Hesap ve Çeyreklik İşsizlik Ortalaması ekonomik verileri TL varlıklarda volatilitenin artmasına neden olacaktır. Diğer yandan Azerbaycan ile Ermenistan arasında gerçekleşen görüşmeler ve ılımlı adımlar jeopolitik risklerin bir miktar azalmasına neden oluyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 7.88840 ve 7.95389 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.80156 – 7.70178 – 7.62725 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta dolardaki zayıf seyirden destek bulan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmiş ve altın geçtiğimiz haftayı kazanç ile kapatmıştı. ABD Başkanı Donald Trump ilk olarak ek teşvik görüşmelerini durdurduğunu açıklamış ve ardından bu konuda ılımlı açıklamalar da bulunmuştu. Beyaz Saray’ın daha büyük çaplı bir teşvik paketine karşı daha ılımlı açıklamaları dolarda zayıf seyir yaşanmasına vesile oldu. Yukarı yönlü kademeli hareketler sergileyen XAUUSD geçtiğimiz haftayı 1929 seviyelerinde kapattı. Yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başlayan ons altında dalgalı bir seyir devam ediyor. Küresel bazda doların performansına baktığımızda ise düşüş serisinin yavaşladığı ve yeni hafta ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri sergilediği görülüyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde veri yoğun bir gün bizleri beklemiyor. Piyasalar bunlar yerine küresel bazda yaşanacak gelişmeleri yakından takip edecek. Haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1938.47 – 1954.64 – 1975.5 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1918.88 – 1906.54 – 1872.71 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.