GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.554 artarak 2.355.839’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 971 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 173 kişi artarak 23.325’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.227.927.
  • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" verdi.
  • Acil Kullanım Onayı verilmesinin ardından ilk CoronaVac aşısı, Ankara Şehir Hastanesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yapıldı.
  • ABD Temsilciler Meclisi, Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesini kabul etti. Temsilciler Meclisinin azil maddesini göndereceği Senato, 20 Ocak'tan sonraki bir tarihte Trump'ın yargılamasını gerçekleştirecek ve suçlu olup olmadığına karar verecek.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği 2019 yılı Medya Oscar Ödülleri Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "İnsanımızın hak ve hukukunu gözetmede kendilerini hukukun üzerinde gören sosyal medya şirketlerinin baskılarına boyun eğmeyeceğiz" dedi.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Bitcoin'i "spekülatif bir varlık" olarak tanımladı ve regülasyon çağrısı yaptı.
  • Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, ABD'de Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana günlük ölüm oranlarındaki en yüksek rakamlara ulaşıldı.
  • İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin başlayacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu bildirdi.

EURUSD

Haftanın üçüncü işlem gününü 1.2155 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni güne de bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın açıklamalarını takip etti. Lagarde; ABD seçimleri, Brexit ticaret anlaşması ve aşıların başlaması gibi belirsiz konuların artık netleştiğini, yıla pozitif bir başlangıç yapıldığını ancak parasal ve mali desteğe olan ihtiyacın devam ettiğini belirtti. Avrupa Merkez Bankası koronavirüs pandemisinde ekonomiyi desteklemek adına Aralık ayında tahvil alım programını 2022 yılının Mart ayına kadar uzatmıştı. Bugünde Avrupa Merkez Bankası yetkilileri bir araya gelecek ve Para Politikası Duyurusu yapacaklar. Bu duyuru TSİ 15:30’da gerçekleşecek. ABD kanadına baktığımızda ise TÜFE verileri izlendi. Gelen veriye göre Amerika’da Aralık ayında tüketici fiyatları yüzde 0.4 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 1.4 artış yaşandı. Gün içerisinde piyasalar 16:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve 20:30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22198 – 1.22827 – 1.23511 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21316 – 1.20792 – 1.20038 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.34 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi ilerleyen günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmiş ve hafta içerisinde 7.52 seviyelerini test etmişti. Dün bir miktar geri çekilmeler yaşayan parite yeni güne 7.39 seviyelerinde başlangıç yaptı. Geçtiğimiz hafta 7.24 seviyelerine kadar geri çekilen parite 200 günlük ortalamasını kırmış ve dikkatlerini üzerine çekmişti. Bunlarla birlikte piyasalar yurtiçinden gelen Sanayi Üretimi verisini takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Kasım ayında Sanayi Üretimi yıllık bazda yüzde 11 artış gerçekleştirdi. Aylık bazda ise artış yüzde 1.3 olarak kayıtlara geçti. Yeni günde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 16:30’da işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi ardından 20:30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Haftanın dördüncü işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50840 – 7.60990 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1848 seviyelerinde başlangıç yapan ons altın, hafta içerisinde bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleştirmiş ve bu toparlanmalar ile birlikte 1863 seviyeleri test edilmişti. Fakat bu seviyeleri kıramayan altın buralardan gevşemeler yaşadı. Geçtiğimiz hafta Georgia seçimlerinde Demokratların başarı elde etmesi ve Temsilciler Meclisi ile Senato’da çoğunluğu sağlamaları iyi senaryo olan ‘mavi dalga’nın yaşanmasına neden oldu. Bununla birlikte ABD hazine tahvil faizlerinde yaşanan yükselişler altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. Yüksek faizler ile birlikte faiz getirisi olmayan altına olan ilgi bir miktar azaldı. Diğer yandan piyasalarSt. Louis ile Boston Fed Başkanları Bullard ve Rosengren’in açıklamalarını takip etti. Başkanlar; merkez bankasının varlık alım programında küçülmeye yakın zamanda gitmeyi planlamadığını belirtti. Ek olarak ABD Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın isyana teşvik ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi. Meclis azil maddesini Senato’ya gönderecek ve 20 Ocak’tan sonraki bir tarihte Senato Trump’ın yargılamasını gerçekleştirecek ve suçlu olup olmadığına karar verecek. Gün içerisinde piyasalar 20:30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşmasını takip edecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1860.63 – 1875.84 – 1900.08 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1819.16 – 1800.95 – 1774.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.