GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Senatosunda Geçici Bütçe Tasarısına Onay Geldi

Amerika kanadında senato federal hükümetin de kapanmasını önleyecek olan geçici bütçe tasarısını tartıştı ve onayladı. Onay 10 hayır oyuna karşılık 84 evet oyu ile gerçekleşti. Tasarıya göre 11 Aralık’a kadar federal hükümete kaynak aktarımı sağlanacak. Tasarının ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanarak yasalaşması bekleniyor. Geçtiğimiz haftada tasarı Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmişti.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde dün Frankfurt’ta gerçekleştirilen bir konferansta açıklamalarda bulundu. Bu açıklamasında Lagarde; enflasyonun geçici olarak hedeflenen seviyenin üzerine çıkmasına izin vermeyi hedefleyen Fed tarzında bir stratejinin incelemeye değer olacağını, böyle bir stratejinin para politikasının ekonomiyi dengeleme kapasitesini güçlendirebileceğini belirtti. Diğer yandan Amerika kanadından gelen büyüme verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %31.4 oranında küçülme yaşadı. Veri piyasalardaki beklentilere paralel olarak geldi. Bununla birlikte ABD’de özel sektör istihdamı Eylül ayında 749,000 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Piyasalar bu veri sonrasında Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisini merakla beklemeye başladı. Kasım ayında ABD’de yapılacak Başkanlık Seçimi öncesindeki bu son istihdam verisi yakından incelenecek. Gün içerisinde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan işsizlik oranı verisini izleyecek. 13:00’da ise Avrupa Liderler Zirvesi yakından takip edilecek. İçerisinde bulunduğumuz hafta da zayıf bir performans sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre Türkiye’nin dış ticaret açığı Ağustos ayında 6.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Altın hariç dış ticaret açığı ise 675 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte piyasalar haftanın ortasında TL mevduatta ve döviz alımında yapılan indirimleri takip etti. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; kambiyo işlemlerinde uygulanan BSMV %1’den binde 2 seviyesine indirildi. TL mevduatlarının faiz getirisinde ise 1 yıldan uzun vadeli mevduat hesaplarında oran sıfırlandı. Bu adımlar ile birlikte TL’ye olan ilginin bir miktar artması hedefleniyor denilebilir. Hafta içerisinde 7.85 seviyelerini test eden USDTRY paritesinde bir miktar kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde yurtiçinden gelecek olan imalat PMI verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. 14:00’da ise TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’nın özetini yayımlayacak. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.78119 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.64882 – 7.55382 – 7.50178 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftaya nazaran dolar her ne kadar zayıf bir performans gösterse de güçlü seyir devam ediyor diyebiliriz. Son günlerde altın fiyatlarındaki belirleyici unsurlarında başında dolar geliyor. Çarşamba günü Trump ile Biden arasında gerçekleşen canlı yayın tartışması fiyatlar üzerinde çok fazla etkili olmadı. Diğer yandan Amerika ve Avrupa kanadından ek teşvik paketleri hakkında beklentiler artıyor. Bunlarla birlikte piyasalar Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. Buna göre ABD’de Eylül ayında ADP özel sektör istihdamı 749,000 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Gelen veri ile birlikte işgücü piyasasındaki kademeli toparlanmanın devam ettiği görüldü. Şimdi gözler yarın ABD’den gelecek olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi. Kasım ayında ABD Başkanlık Seçimleri öncesindeki son istihdam verisi merakla bekleniyor. Veri küresel bazda volatiliteyi artırabilir. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1901.15 – 1919.39 – 1938.97 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1876.40 – 1865.20 – 1849.52 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.