GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

 

EURUSD

Bugün piyasaların gündeminde Avrupa Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısı olacak. Son zamanlarda değer kazanan Euro ile birlikte gerçekleşecek olan bu toplantı da faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılabileceği beklenmiyor. Bu yüzden faiz kararından ziyade bankanın gündeminde değer kazanan Euro olması bekleniyor. Değer kazanan Euro, merkez bankasının %2 olan enflasyon hedefine ulaşmasına bir miktar engel olabiliyor. Bu sebeple Avrupa Merkez Bankası’nın euronun değer kaybetmesi konusunda istişare etmeye çalışabileceği bekleniyor. Diğer yandan Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın (PEPP) miktarının değişebileceği beklentisi şuan için piyasalarda mevcut değil. Gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı TSİ 14:45’te sona erecek ve söz konusu saatte karar açıklanacak. Ardından TSİ 15:30’da basın açıklaması gerçekleşecek. Diğer yandan 20:00’da Avrupa MB Başkanı Lagarde bir konuşma daha yapacak. Bu sebeple gün içerisinde Euro varlıklarında volatilite oldukça yüksek olacaktır. EURUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1.1850 – 1.19040 – 1.20104 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17577 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Son zamanlarda yukarı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesinde tarihi zirve yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Özellikle son günlerde dolarda küresel bazda yaşanan toparlanma hareketlerine ek olarak; küresel bazda yaşanan jeopolitik gelişmeler ve bu gelişmelerin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturması USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Diğer yandan piyasalar TCMB’nin yayınladığı uluslararası rezervleri takip etti. Merkez Bankası’nın verilerine göre 28 Ağustos’ta biten haftada net uluslararası rezervler 359.44 milyar TL oldu. Gün içerisinde baktığımızda ise saat 10:00’da yurtiçinden gelecek olan çeyreklik işsizlik ortalaması verisi takip edilecek. Ardından öğleden sonra ABD kanadından gelecek olan veriler izlenecek. 15:30’da gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve ÜFE verileri küresel bazda dolarda volatiliteyi artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.5000 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.41188 – 7.36072 – 7.29482 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz ayın başında 1992 seviyelerini göre altında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve altın haftanın başında 1906 seviyelerini test etti. Bu seviyeleri sonrasında ise bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. Piyasalar kovid19 aşısına yönelik gelen haber akışlarını takip etti. Aşının geliştirilmesinde olası gecikmeye yönelik oluşan endişelerden ziyade dolardaki güçlü seyir piyasalarda ağır bastı. Dolardaki küresel bazda yaşanan güçlü seyirden etkilenen altın fiyatlarında da aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasında gerilimler ise devam ediyor. ABD kanadı, Pekin’in Sincan bölgesindeki Uygur Türklerine yönelik baskılarına katılan üç şirketten ithalatı yasakladığını ve diğer altı firma içinde benzer tedbirlerin alınabileceği açıklamasında bulundu. Bu açıklama ise gerilimleri bir miktar daha derinleştirdi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 15:30’da ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma bşv. Ve ÜFE verilerini takip edecek. Yarın ise ABD kanadında tüketici enflasyonu açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1995.85 – 1975.98 – 1991.04seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1941.06 – 1909.54 – 1881.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarında indirime gitmesi ve küresel bazda yaşanan gelişmeler petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Bunlarla birlikte OPEC+ koalisyonundan gelen daha fazla üretim ve Amerika kanadında otomobil kullanma sezonunun bitmesi ve petrol taleplerine azalmalar yaşanması fiyatlardaki aşağı yönlü hareketlenmelerin diğer nedenleri olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak küresel bazda koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayıları artarak devam ediyor ve bu konu fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskılar ile birlikte fiyatlar yaklaşık olarak son 3 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Gün içerisine baktığımızda ise piyasalar ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 18:00’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite oldukça artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.67 – 42.73 – 43.63 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.38 – 39.17 – 37.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Geçtiğimiz Ağustos ayına 1.85 seviyelerinde başlangıç yapan doğal gaz fiyatları yukarı yönlü hareketlenmelerine hız katmış ve Ağustos ayında 2.75 seviyelerini test etti. Eylül ayı ile birlikte fiyatlamalarda dalgalanmalar yaşansa da fiyatlar son 9 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında devam ediyor. Gün içerisine baktığımızda ise ABD kanadından gelecek olan veri takip edecek. TSİ 17:30’da gelecek olan doğal gaz stokları verisi fiyatlar üzerindeki volatilitenin artmasına neden olacaktır. Piyasalardaki beklentiler verinin 68B olarak gelebileceği yönünde. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.471 – 2.601 – 2.753 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.283 – 2.068 – 1.932 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.