GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Başkanı Trump Taburcu Oldu

Geçtiğimiz Cuma günü Kovid19 testinin pozitif çıktığını açıklayan Donald Trump ile birlikte küresel piyasalarda volatilite bir anda artmıştı. Bu açıklama sonrasında hastaneye tedavi için kaldırılan Donald Trump; tedavi gördüğü Walter Reed Askeri Hastanesi’nden taburcu edildi. Trump hastaneden üzerinde takım elbisesi ile birlikte yürüyerek çıktı. Taburcu sonrasında Trump; hastaneye ilk gittiğinde kendini iyi hissetmediğini ama yinede iki gün önce hastaneden ayrılabileceğini, uzun zamandır ilk defa kendini bu kadar iyi hissettiğini belirtti.

EURUSD

Piyasalar haftanın ilk işlem gününde Euro bölgesinden gelen PMI verilerini takip etti. Buna göre; euro bölgesinde markit bileşik satın alma müdürleri endeksi 50.4 ile beklentilerin üzerinde gelirken, hizmet satın alma müdürleri endeksi de beklentilerin üzerinde gelerek 48.0 olarak gerçekleşti. Bölgeden gelen PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken; bölgedeki toparlanmanın yavaş olsa da devam ettiğini gösterdi. Veriler ile birlikte euro varlıkları üzerinde baskılar azalırken; EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak son 2 haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren paritede piyasalar gün içerisinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip edecek. Konuşmalar TSİ 11:35 ve 16:00’da gerçekleşecek. 17:40’da ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın gerçekleştireceği konuşma izlenecek. Yeni hafta ile birlikte toparlanma hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18287 – 1.18716 – 1.19177 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.17715 – 1.17382 – 1.16955 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya piyasalar yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başladı. Dün TÜİK’in açıklamasına göre tüketici fiyatları Eylül ayında aylık bazda %0.97; yıllık bazda ise %11.75 oranında artış gerçekleştirdi. Beklentilerden yavaş artan enflasyon verisi ile birlikte USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Fakat bu aşağı yönlü hareketlenmeler uzun vadeye yayılamadı ve tekrar toparlanma hareketleri ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlenmeler yaşandı. Bilindiği gibi Eylül ayının sonlarında TCMB faiz oranlarında ‘sürpriz’ denebilecek bir artış gerçekleştirmiş ve arkasından TL mevduatlarında döviz ve altın alımlarında vergi indirimleri gerçekleşti. Atılan bu adımlar TL kanadında olumlu karşılandı diyebiliriz. Diğer yandan halen devam eden Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalar yakından takip ediliyor. Bu konuda gelebilecek haber akışları volatilitenin artmasına neden olabilir. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.78699 ve 7.85768 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.69776 – 7.62672 – 7.55382 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son birkaç gündür küresel piyasalardaki gündem ABD Başkanı Donald Trump. Cuma günü Trump Kovid19 testinin pozitif çıktığını açıklamış ve açıklama ile birlikte küresel bazda volatilite artmıştı. Yeni haftaya ise piyasalar ‘iyimser’ bir şekilde başladı. İlk şoku üzerinden atan piyasalar, Trump’ın tedavisinin olumlu gittiği haber akışları ile birlikte yeni haftaya olumlu başladı. Diğer yandan küresel bazda koronavirüs pandemisinde yeni vaka sayılarında kontral ele alınamıyor. Ve bu konu zaman zaman risk iştahını azaltırken, güvenli liman ihtiyaçlarını artırıyor. Gün içerisinde piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerindeki volatilite artacaktır. Ardından TSİ 17:40’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşma da yakından takip edilecek. Haftanın ikinci işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 1918.88 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte 1938.97 ve 1960.34 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise seviyesi ilk destek noktası 1887.57 olarak izlenebilir. Bu noktanın kırılması ile birlikte 1872.71 ve 1849.52 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıktığını açıklaması ile birlikte petrol fiyatlarında aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşmişti. Fakat ilk şoku üzerinden atlatan piyasalar; Trump cephesinden gelen iyimser açıklamalar ile birlikte yeni haftaya olumlu başladı. ABD Başkanı Donald Trump’ın birkaç gün içerisinde taburcu olacağı yönündeki haber akışları fiyatlar üzerindeki baskıları azaltırken; petrol geçen hafta Cuma verdiği kayıplarını da geri almış oldu. Diğer yandan OPEC+ koalisyonu üyeleri, tarihi üretim kısıntısı anlaşmasının fiyatları yukarı yönlü desteklemesi ardından üretimlerini yavaş yavaş artırıyor. Bunlara ek olarak Amerika kanadında aktif sondaj kule sayısı da artış gösteriyor. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini yakından takip edecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.98 – 42.95 – 43.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 40.85 – 39.93 – 39.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.