GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 10.220 artarak 2.336.476’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.003 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 174 kişi artarak 22.981’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.208.451.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesi ile birlikte kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız, ancak her birey kendi tedbirlerini uygulamaya devam etmesi gerekiyor
  • Erdoğan: Altın üretimimiz geçtiğimiz yıl 42 ton ile en yüksek miktara ulaştı, 2,4 milyar dolarlık katkıda bulundu, önümüzdeki 5 yıl içinde en fazla katma değere sahip altın üretimini 100 tona yükseltmek.
  • Demokratlar, Trump'a karşı azil maddesini içeren tasarıyı Meclise resmen sundu.
  • Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nin Trump'ı Anayasa'nın 25'inci maddesini devreye sokarak görevden uzaklaştırması için Başkan Yardımcısı Pence'e çağrıda bulunduğu karar tasarısını reddetti.
  • Donald Trump, ülkenin yeni başkanı seçilen Joe Biden'ın 20 Ocak'taki göreve başlama töreni için gerekli hazırlıkların yapılması adına federal fonların kullanılmasına yönelik "acil durum" ilan etti.
  • Jannet Yellen’ın, Hazine Bakanlığında Özel Kalem Müdürlüğü görevine Didem Nişancı'yı getirmesi bekleniyor.
  • Fitch, "Biden yönetiminin politika önceliği hükümetin salgına müdahalesini desteklemek olacaktır" açıklamasını yaptı.
  • ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Küba'yı yeniden "teröre destek veren ülkeler" listesine eklediklerini açıkladı
  • Fed 2020'deki karının 88,5 milyar dolarını Hazine’ye aktaracağını açıkladı.

EURUSD

Dolar endeksinde yaşanan toparlanmalar ile birlikte EURUSD paritesinde geçtiğimiz hafta Perşembe günü başlayan kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler, yeni haftanın ilk işlem gününde de devam etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte yaklaşık olarak iki haftanın en kötü seviyelerinde fiyatlanan paritede piyasalar Euro bölgesinden gelen yatırımcı güveni verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi Ocak ayında 4 puanlık artış yaşadı ve 1.3 puana yükseldi. Böylelikle yatırımcı güveni son 11 ay sonrasında ilk defa sıfırın üzerine çıkmış oldu. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan pariteyi sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar ABD’den gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini izleyecek. Veri TSİ 18:00’da açıklanacak. Geçtiğimiz hafta dolar endeksi haftayı yüzde 0.30 yukarıda kapattı. Ve toparlanma hareketleri yeni hafta ile birlikte devam ediyor. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.22118 – 1.22778 – 1.23586 seviyeleri karşımıza direnç noktaları olarak çıkabilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20792 – 1.20038 – 1.19257 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde dolar endeksinde yaşanan toparlanma hareketleri, USDTRY paritesinde de bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oluyor. Yeni haftaya 7.34 seviyelerinde başlayan paritede ilk işlem gününde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Haftanın ilk işlem gününde yurtiçinden gelen İşsizlik verisi takip edildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasına göre Ekim ayında Türkiye’de işsizlik yüzde 12.7 olarak gerçekleşti. Bir önceki dönemde de söz konusu veri aynı oranda gerçekleşmişti. Diğer yandan TCMB Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye’de cari açık Kasım ayında 4.1 milyar dolar oldu. Bir önceki dönem söz konusu cari açık 3.56 milyar dolar idi. Gün içerisinde piyasalar TSİ 18:00’da ABD’den gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini izleyecek. Haftanın ikinci işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.50840 – 7.60990 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü olası gevşemelerde ise 7.40984 – 7.30629 – 7.20880 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz haftanın son günlerinde dolar endeksinin toparlanma hareketleri ile birlikte aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşayan altın fiyatları yeni haftaya da baskılı başladı. Dolar küresel bazda değer kazanırken; Amerika Hazine Tahvil faizlerinde yaşanan yükselme altını aşağı çeken faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Altın gibi faizi olmayan varlıkların cazibesi yükselen faizler ile birlikte düşüyor. Diğer yandan ABD kanadında seçilmiş Başkan Joe Biden geçtiğimiz hafta trilyonlarca dolar yardımın yapılacağını belirtmiş ve bu konu piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Bir diğer konu ise ABD Başkanı Trump’ın azil konusu. Demokratlar; Trump’ın azil maddesini de içeren tasarıyı Temsilciler Meclisi’ne sundu. Böylelikle azil için ilk adım atılmış oldu. Azil maddesinin Temsilciler Meclisi’nden geçmesi bekleniyor. Böyle bir senaryoda Trump; görevden alınması istemiyle suçlanan ilk başkan olarak tarihe geçecek. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. İlk olarak 15:00’da EIA Kısa Vadeli enerji Görünümü; ardından 18:00’da İş İmkanları ve Personel Değişim oranı verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1875.24 – 1900.08 – 1926.91 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1819.16 – 1800.95 – 1774.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Son zamanlarda kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler sergileyen petrol fiyatları kazançlarını korumaya çabalıyor. Geçtiğimiz hafta seçilmiş başkan Joe Biden’ın trilyonlarca dolarlık teşvik paketi açıklamaları küresel bazda olumlu karşılandı. Diğer yandan Biden’ın açıklamaları öncesinde Suudi Arabistan’ın ek üretim kesintisi açıklamaları petrol fiyatlarındaki yükselişleri desteklemişti. Geçtiğimiz hafta bu gelişmeler ile yukarı yönlü hareketler sergileyen petrol fiyatları yeni haftaya bir miktar gevşeyerek başlasa da kazançları koruma çabası devam ediyor. Ek olarak petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer gelişme ise Irak tarafından geldi. Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarını artırması ardından Irak’ta Asya piyasasına verdiği ham petrol fiyatlarını artırdığını açıkladı. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini izleyecek. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 56.14 – 57.65 – 59.63 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 54.81 – 53.20 – 50.73 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.