GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 29.617 artarak 1.866.345’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 5.064 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 229 kişi artarak 16.646’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.631.944.
  • ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı aldı.
  • ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.
  • Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yanı sıra, Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit isimli Türk vatandaşları da yer aldı. Demir ve beraberindeki kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi.
  • Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sokağa çıkma sınırlaması 31 Aralık Perşembe saat 21.00'den 4 Ocak Pazartesi saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacaktır.
  • ABD'de Seçiciler Kurulu, Joe Biden'ı ülkenin 46. başkanı olarak resmen onayladı.

EURUSD

Hafta sonu AB ve İngiltere arasında yapılan görüşmeler neticesinde iki tarafta fazladan yol kat etmeyi kabul etti ve görüşmelerin uzatılması konusunda fikir birliğine varıldı. Bu gelişme ile birlikte Avrupa kanadında hisse senetleri yeni haftaya pozitif başlarken; Euro varlıkları da bu pozitiflik ile yeni haftaya yukarı yönlü hareketler ile başladı. Öyle ki geçtiğimiz haftayı 1.2112 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya %0.18 yukarıda gapli açılış ile 1.2135 seviyelerinde başlangıç yaptı. Diğer yandan piyasalar yeni haftada ABD kanadında mali teşvik paketi konusunda gelebilecek haber akışlarına odaklanmış durumda. Hafta içerisinde ABD’de 908 milyar dolarlık teşvik paketinin açıklanması bekleniyor. Fakat gelen haber akışlarına göre bu paketin Kongre’den geçmesinin garanti olmadığı belirtiliyor. Yine de mali teşvik paketi konusundaki beklentiler artıyor. Bu gelişmeler de dolar endeksinde baskı oluşturuyor. Yeni haftaya aşağı yönlü hareketler ile başlayan dolar endeksi son iki buçuk yılın en düşük seviyelerinde fiyatlanıyor. Bundan destek bulan EURUSD paritesinde ise yukarı yönlü hareketler yaşanıyor. Haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerin devamında sırasıyla 1.21658 – 1.22174 – 1.22750 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21082 – 1.20752 – 1.20391 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Beklenen haber akışı dün akşam saatlerinde geldi ve ABD Türkiye’nin S400 alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı aldı. Açıklamaya göre; Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı ABD’den ihracat lisansı alamayacak ve ABD’li uluslararası kuruluşlardan kredi alamayacak. Dışişleri Bakanlığımız ise bu kararı kınadığını ve reddettiğini açıkladı. Diğer yandan piyasalar TÜİK’in açıkladığı Sanayi Üretimi verisini takip etti. Sanayi üretimi Ekim ayında yıllık bazda %10.2 oranında arttı. Aylık bazda ise %1.1 oranında artış yaşandı. Ek olarak yine yurtiçinden gelen Perakende Satışlar verisi izlendi. Aylık bazda perakende satışlar %4.2 olarak; yıllık bazda ise %12.0 olarak gerçekleşti. Haftaya genel bakış açısı ile baktığımızda ise TCMB’nin 16 Aralık’ta açıklayacağı Para ve Kur Politikası metninin sunumu TL varlıkları için önemli konuların arasında yer alıyor. Metnin sunumunu TCMB Başkanı Naci Ağbal gerçekleştirecek. Böylelikle TCMB Başkanı Ağbal ilk kez kameraların karşısına çıkmış olacak. Bu sebeple yarın ki bu sunum yakından izlenecek. Gün içerisinde ise piyasalar TSİ 11:00’da açıklanacak olan Bütçe Dengesi verisi izlenecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18740 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Kovid19 aşısının yavaş yavaş kullanıma sokulması ve aşıların dağıtımının hızlı bir şekilde devam etmesi altın fiyatlarındaki baskıları artırdı. Diğer yandan Almanya’da Fromycon adlı şirket Kovid19’a karşı ilaç bulduğunu açıkladı. Almanya’da ARD televizyonunda çıkan haberlere göre acil onay başvurusu yapılmaya hazırlanılıyor. Fakat en hızlı onay olsa bile ilacın ancak 2022 başlarında piyasaya sürülebileceği belirtildi. Bu haber akışları da küresel bazda iyimserliği artırdı. Tüm bu gelişmeler ile birlikte küresel risk iştahı artarken; altın fiyatlarında da gevşeme hareketleri yaşanıyor. Diğer yandan haftanın en önemli konularından biri ise FED’in gerçekleştireceği toplantı. FOMC toplantısı bugün başlayacak ve yarın son bulacak. Yarın FED faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faiz oranlarında değişiklik olmayacağı yönünde. Varlık alımlarında ise sözlü yönlendirme olabileceği, bunun da tahvil alımlarının hızını artırması yada azaltılmasına neden olacak şartların ne olabileceği konusunda işaretler sağlayabileceği bekleniyor. Bu sebeple piyasalar gözlerini Fed toplantısına çevirmiş durumda. ABD mali teşvik konusu ise bir diğer önemli konu başlığı. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1840.90 – 1850.51 – 1872.79 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1821.24 – 1806.69 – 1789.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

İngiltere’de Kovid19 aşılamasının başlaması; Amerika’da ise aşının onaylanması piyasalarda iyimserliği artırdı. Artan bu iyimserlik ile küresel büyümeye yönelik beklentiler artarken; bu beklentiler enerji talebine yönelik artışların yaşanabileceği ihtimallerini artırdı. Bu gelişmeler ile birlikte petrol fiyatları son 9 ayın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Diğer yandan hafta içerisinde ABD kanadında mali teşvik paketi konusunda gelişmelerin yaşanabileceği bekleniyor. Mali teşvik konusunda beklentilerin artması da petrol fiyatlarını destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftayı petrol fiyatları yaklaşık olarak yüzde 2’nin üzerinde değer kazanımları ile kapadı. Yeni haftada da bu kazanımlarını koruma çabasında. Hafta içerisinde piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde rekor bir stok artışı yaşanmış olsa da; bu gelişme fiyatlardaki yukarı yönlü hareketlenmeleri çok durduramamıştı. Haftanın ikinci işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 51.35 – 52.80 – 54.06 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 49.42 – 48.19 – 46.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.