GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.103 artarak 2.442.350’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 681 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 134 kişi artarak 25.334’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.322.511.
  • IMF, Dünya Ekonomik Görünüm raporu Ocak ayı güncellemesinde 2020 için Türkiye büyüme tahminini %1,2 olarak güncelledi. IMF Ekim ayında %5 küçülme tahmini yayımlamıştı.
  • ABD Senatosu'nun Çoğunluk Lideri Schumer, Cumhuriyetçi senatörlerin desteği olsun ya da olmasın Başkan Biden'ın ortaya koyduğu yeni coronavirüs yardım paketini Kongre'den geçireceklerini söyledi.
  • ABD Başkanı Joe Biden, Pfizer ve Moderna'dan bu yaza kadar 200 milyon doz daha aşı alımı gerçekleştireceklerini bildirdi.
  • Rusya Devlet Başkanı Putin, telefon görüşmesinde ABD Başkanı Joe Biden'ı tebrik etti.
  • ABD'de Janet Yellen, Senato'dan aldığı onayın ardından yemin ederek Hazine Bakanı olarak görevine başladı.
  • ABD Başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken ABD Senatosunda yapılan oylamada onay aldı.
  • Almanya ve AB’den, ABD'ye, sosyal medya devlerinin gücünü dizginlemek için işbirliği yapma çağrısı geldi.
  • İran'da ABD vatandaşı da olan bir kişi 'ajanlık' suçlamasıyla tutuklandı.
  • OPEC Genel Sekreteri Barkindo: Petrol piyasasında en kötü geride kaldı.

EURUSD

Yeni hafta içerisinde piyasalar hafta başında Avrupa MB Başkanı Lagarde’ın konuşmasını takip etmişti. Bu konuşmasında Lagarde; Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın istenilen zamanda olamayabileceğini ama toparlanmanın raydan çıkarılmaması gerektiğini belirtmişti. Bununla birlikte İtalya kanadındaki siyasi gelişmeler yakından izlendi. İtalya Başbakanı Conte’nin istifası dün Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildi. Böylelikle yeni gün ile birlikte Cumhurbaşkanı Mattarella; yeni hükümetin kurulması için tüm siyasi partiler ile iletişime ve danışmalara başlayacak. Haftanın ortasına geldiğimizde ise artık gözler tamamen ABD kanadına çevrilmiş durumda diyebiliriz. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün son bulacak ve FED TSİ 22:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler FED’in faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Bununla birlikte Fed Başkanı Powell’ın varlık alımlar konusunda aceleci olmayacağı yönünde açıklamalar yapması bekleniyor. Basın toplantısı 22:30’da başlayacak. Açıklamalar ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. Euro kanadında ise TSİ 10:00’da Almanya’dan gelecek olan GFK Tüketici güveni verisi izlenecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.21868 – 1.22601 – 1.23406 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21117 – 1.20563 – 1.20026 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 7.41 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesinde hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte dün düşüşler sergileyen parite 7.35 seviyelerinin altını gördü. Geçtiğimiz hafta TCMB’nin faiz oranlarında değişikliğe gitmese de sıkı duruşun uzun süre kalıcı olabileceğine yönelik açıklamaları TL varlıklarına pozitif yansımıştı. Bununla birlikte dolar endeksinin zayıf performansı paritedeki aşağı yönlü hareketlenmeleri destekleyen bir diğer unsur olarak karşımıza çıkıyor. Yeni günde piyasaların gündeminde ABD kanadında FED’in gerçekleştirdiği toplantı olacak. Dün başlayan FOMC toplantısı bugün son bulacak ve TSİ 22:00’da faiz oranı kararı açıklanacak. 22:30’da ise FED Başkanı Powell basın toplantısı düzenleyecek. Faiz oranlarında herhangi bir değişiklik olabileceği beklenmiyor. Piyasalar Powell’ın varlık alımları konusunda neler diyebileceğine odaklanacak. Powell’ın varlık alım konusunda temkinli bir dil kullanabileceği bekleniyor. Karar ve sonrasında ki basın toplantısında küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.43546 – 7.50438 – 7.61296 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Haftanın ve ayın en önemli günlerinden birine geldik. Artık piyasalar tamamen FED’in açıklamalarına odaklanmış durumda. Amerika Merkez Bankası (FED) TSİ 22:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Kararda piyasalar bir sürpriz beklemiyor ve faiz oranlarının değişmeyeceğini düşünüyor. Ardından 22:30’da Fed Başkanı Powell mikrofon başında geçecek ve soruları cevaplandıracak. Bu konuşma da Powell’ın varlık alım konusunda neler planladığının ipuçları aranacak. Aylık olarak 120 milyar dolarlık varlık alım programının devam edebileceği ve yakın zamanda azaltılmayacağı yönünde bir açıklama gelirse bu açıklamalar altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyebilir. Bu sebeple karar ve basın toplantısıyla birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. Bir diğer önemli konu ise ABD kanadında mali teşvik paketi konusu. Bu konuda beklentiler artarken; Biden Cumhuriyetçilerin de desteğini alabilmek adına pakette uygun bir şekillenme yapabileceğini belirtmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1875.05 – 1900.56 – 1929.28 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1832.51 – 1816.90 – 1800.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde kademeli hafif yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren petrol fiyatlarında piyasalar gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Beklentiler geçtiğimiz hafta stokların 0.603M varil olabileceği yönünde. Gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Diğer yandan koronavirüs pandemisinde vaka sayılarının kontrol altına alınamaması, ülkelerin yeni ek tedbirleri ve seyahat kısıtlamaları petrol fiyatları üzerinde bir miktar baskı oluşturmuş ama aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşatmamıştı. Bunlar dışında ABD kanadında mali teşvik paketi konusunda beklentilerin artması petrol fiyatlarını destekleyen bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde BRENT grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 56.61 – 57.65 – 59.69 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 54.65 – 53.20 – 51.73 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.