GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 6.818 artarak 2.399.781’e yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 761 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 167 kişi artarak 24.328’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.277.987.
  • Donald Trump, yaptığı veda konuşmasında, "Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz." açıklamasında bulundu.
  • ABD Hazine Bakanı olması beklenen eski FED Başkanı Yellen: Eşitsizlikleri azaltmanın bir yolu, sağlık hizmetlerini daha ucuz ve etkin sağlamanın yolunu bulmak.
  • Yellen: Düşük faiz oranları büyük olasılıkla uzun süre devam edecek.
  • Yellen: Kripto paralar kara para aklama ve terörün finansmanı açısından endişe kaynağı.
  • Yellen: Çin, ABD için en önemli stratejik rakip. Çin, korkunç insan hakları ihlalleri suçlusu. ABD, Çin ile rekabet etmeye imkan verecek yatırımlar yapmalı.
  • İtalya'daki hükümet krizinde, Başbakan Giuseppe Conte ve hükümeti, parlamentonun üst kanadı Senato'dan salt çoğunluk olmadan güvenoyu aldı.
  • Çin Merkez Bankası gösterge faiz oranını bu ay da değiştirmedi, 1 yıl vadeli LPR %3,85 seviyesinde tutuldu.

EURUSD

Piyasalar Almanya’dan gelen ZEW verilerini takip etti. Açıklamaya göre; ZEW’in gelecek altı aya ilişkin beklentiler endeksi Ocak ayında 61.8 puana yükseldi. Seviye bir önceki ay 55.0 seviyesindeydi. Son günlerde Kovid19 tedbirlerinin sıkılaşmasına rağmen, aşılama çalışmalarının tüm hızıyla devam etmesi ile birlikte Almanya ekonomisine yönelik yatırımcı iyimserliğinin artmaya devam ettiği görülüyor. Diğer yandan Almanya Başbakanı Merkel; ülkedeki karantinanın 14 Şubat’a kadar uzatıldığını açıkladı. Bunlarla birlikte AB Komisyonu; euronun uluslararası rolünü güçlendirecek çeşitli tedbirleri içeren strateji yayımladı. Buna göre; euronun küresel ölçekte kullanımı artırılacak, Euro kullanımını teşvik etmek için üçüncü ülkeler ile görüşülecek, Euro para birimindeki finansal enstürmanlar desteklenecek. Yeni güne baktığımızda ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 13:00’da açıklanacak. Yarın ise Avrupa Merkez Bankası toplanacak ve faiz oranı kararını açıklayacak. Faiz oranında bir değişiklik beklenmiyor fakat varlık alım konusundaki açıklamalar yakından incelenecek. Yeni günde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21797 – 1.22505 – 1.23063 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20563 – 1.20026 – 1.19275 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Haftanın ikinci işlem gününü 7.46 seviyelerinde kapatan USDTRY paritesi yeni günde de bu seviyelerin yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Yeni haftanın en önemli günlerinden biri TL için Perşembe. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası kurulu yarın biraraya gelecek. Bu toplantı sonrasında ise banka faiz oranı kararını açıklayacak. Son toplantılarda banka faiz oranlarında beklentilerin üzerinde faiz artış yoluna gitmiş, sıkılaşma ve sadeleşme adımları ve açıklamaları yapılmıştı. Bu hafta gerçekleşecek olan toplantıda bankanın nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. Diğer yandan ABD kanadında piyasalar ABD’nin yeni Hazine Bakanı Yellen’ın göreve başlama konuşmasını takip etti. Yellen; Amerika’nın zayıf dolar hedeflememesi gerektiğini, doların değerinin piyasada belirlenmesi gerektiğini belirtti. Yeni günde ekonomik takvimde yurtiçinden gelecek olan ve piyasalar sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Küresel bazda gelişmeler yakından izlenecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.55179 – 7.65717 – 7.74468 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Altın fiyatları ABD’nin Hazine yeni Bakanı Janet Yellen’ın konuşması ile birlikte hareketlenmeler yaşadı. Janet Yellen’ın göreve başlama konuşmasında kur politikasını rekabet gücü kazanmak için kullanmayacaklarını belirtirken, daha güçlü bir dolar istediğine dair bir açıklamada bulunmadı. Bu açıklamalar ile birlikte dolar endeksinde bir miktar baskı oluşurken, altın fiyatlarında toparlanma hareketleri gerçekleşti. Diğer yandan ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden resmen göreve başlayacak ve piyasalar Biden döneminde ‘güvenli iman’ altının nasıl bir performans göstereceğini yakından inceleyecek. Gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ve piyasalar sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. XAUUSD grafiğini haftanın üçüncü işlem gününde teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1857.46 – 1875.84 – 1900.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1830.85 – 1816.90 – 1800.95 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.