GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası Ekim ayı toplantısını gerçekleştirmiş ve beklentilere paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Ardından Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde açıklamalarda bulundu ve ekonominin beklenenden daha hızlı ivme kaybettiğini ve Aralık toplantısı için tüm araçların gözden geçirileceğini belirtti. Lagarde’ın açıklamaları ile birlikte Aralık ayında teşvik gelebileceği beklentileri oluştu. Diğer yandan geçtiğimiz hafta Amerika kanadından gelen büyüme verisi takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de üçüncü çeyrekte ekonomi yıllık bazda %33.1 ile rekor büyüme gerçekleştirdi. Ek olarak Avrupa kanadında koronavirüs pandemisinde vaka sayılarında yaşanan artışlar ile birlikte Almanya ve Fransa’nın Kovid19 salgını sebebiyle ülke genelinde getirilen kısmi kapanma ve ek tedbirler Euro varlıkları üzerinde baskılar oluşturdu. Bu baskı ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren EURUSD paritesinde piyasalar gün içerisinde Almanya ve Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Veriler TSİ 11:55 ve 12:00’da gelecek. Haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.16144 – 1.17599 – 1.18814 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16144 – 1.15415 – 1.14982 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ekim ayı toplantısında faiz artırım beklentilerine karşılık bir değişikliğe gitmeme kararı ile birlikte başlayan yukarı yönlü hareketlenmeler ilerleyen günlerde de devam etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte parite her geçen gün yeni rekor seviyelerini güncelliyor. Özellikle küresel bazda artan koronavirüs pandemisinde vaka sayıları gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. Diğer yandan ABD kanadında S400 konusunda yaptırım gelebileceği beklentileri diğer baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bu konu ABD Başkanlık Seçimi sonrasında gündeme gelebilir. Ek olarak ABD’de ek mali teşvik konusunun meclisten geçmemesi dolarda değer kazanımları yaşattı ve bu da paritenin yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmesine neden oldu. Kasım ayının ilk haftasına girerken oldukça önemli günler bizi bekliyor. ABD’de 3 Kasım’da seçimler sonuçlanacak ve ardından 4-5 Kasım’da Fed toplantı gerçekleştirecek. Bu sebeple volatil günler yaşanabilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.40 ve 8.50seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 8.3258 – 8.20626 – 8.10173 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Piyasalar Ekim ayına geride bırakırken Kasım ayına inanılmaz önemli bir hafta ile giriş yapıyor. 3 Kasım’da Amerika’da Başkanlık Seçimleri son bulacak ve sonuçlar açıklanacak. Ardından piyasalar 4-5 Kasım tarihlerinde biraraya gelecek olan Fed’i takip edecek. Fed’in toplantısı ve alabileceği kararlar yakından izlenecek. Bu iki gelişme küresel bazda volatiliteyi oldukça artıracaktır. Bu volatilite ile başta endeksler ve altın olmak üzere çoğu ürün etkilenecektir. Geçtiğimiz günlerde Amerika kanadında mali teşvik paketinin meclisten geçmemesi altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmuş fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Doların da güçlü seyrinden etkilenen altın fiyatları dar bir bantta dalgalı bir seyir izlemişti. Geçtiğimiz haftayı 1878 seviyelerinde kapatan altın fiyatları yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı. Piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Veri ile fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar artacaktır. Önemli haftanın ilk işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1890.07 – 1900.05 – 1914.03 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1873.62 – 1859.84 – 1848.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.