GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasalar dün Euro bölgesinden gelen ekonomik güven endeksi verisini takip etti. Avrupa Komisyonu’nun açıklamasına göre Euro bölgesinde ekonomik güven endeksi Eylül ayında 91.1 seviyesine yükseldi. Ağustos ayında söz konusu veri 87.5 düzeyindeydi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte Euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın Eylül ayında da devam ettiği görüldü. Her ne kadar veri beklentilerin üzerinde gelmiş olsa da koronavirüs pandemisinin yarattığı ‘kriz’ öncesi seviyelerin %30’dan daha fazla altında kaldı. Diğer yandan Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (İFO) euro bölgesinin ekonomik görünümüne ilişkin rapor yayımladı. Rapora göre; euro bölgesinde son çeyrekte %2.2 oranında büyüme beklendiği görüldü. Dolar kanadına baktığımıza göre geçtiğimiz haftaya kıyasla bu hafta zayıf bir performans görülüyor. Gün içerisinde piyasalar 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Bilindiği gibi AMB’nın hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı olmaya devam ediyor. 15:30’da ise ABD kanadından gelecek olan büyüme verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.17545 – 1.18716 – 1.20112 sırasıyla seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16908 – 1.16106 – 1.15562 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Azerbaycan ile Ermenistan arasında artan gerilimler TL varlıkları üzerinde de zaman zaman baskı oluşturuyor. Dün Ermenistan kanadından gelen Türkiye uçağımızı düşürdü iddiası ile birlikte volatilite arttı. Ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun; Türkiye’nin Ermenistan uçağını vurmadığı açıklamasında bulundu. Sabah saatlerinde ise Resmi Gazete’de yayımlanan TL mevduatta ve döviz alımlarında vergilerin indirildiği açıklaması izlendi. TL mevduat faizlerinden alınan stopaj oranlarının düşürülmesi, TL mevduata yatırımlara ilgiyi artırabilir ve döviz mevduat hesaplardan TL mevduatlara geçişlerin yaşanmasına neden olabilir. Yaşanan gelişmeler TL varlıkları üzerindeki baskıyı bir miktar azaltabilir. Bunlarla birlikte geçtiğimiz haftalardan itibaren kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşayan paritede tarihi zirveler yenilenmiş ve yeni rekorlar görülmüştü. Piyasalar küresel bazda yaşanabilecek gelişmeleri yakından takip ediyor. Gün içerisinde ise TSİ 10:00’da açıklanacak olan ticaret açığı ekonomik verisi izlenecek. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.85768 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Kırılması ile birlikte 7.90 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.71533 – 7.64882 – 7.55382 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Son günlerde piyasaların gündeminde Amerika ve Avrupa kanadında tekrar gündeme gelen ek teşvik konusu var. Ek teşvik konusundaki umutların artması ile birlikte altın fiyatlarında bir miktar toparlanma eğilimleri yaşanıyor. Son olarak ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; teşvik paketi konusunda hala bir anlaşmaya varılabileceği açıklamasında bulunmuştu. Diğer yandan AMB Başkanı Lagarde; ihtiyaç halinde Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazla parasal teşvik vermeye hazır olduğunu hafta içerisinde ki açıklamasında dile getirmişti. Haftaya genel bir bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü Amerika kanadından gelecek olan tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri dikkat çekiyor. Kasım ayında ABD’de yapılacak olan Başkanlık Seçimleri öncesindeki son istihdam raporu olan bu veriler yakından takip edilecek. Gün içerisinde ise Amerika’dan gelecek olan önemli ekonomik veri akışları küresel bazda hareketliliği artıracaktır. İlk olarak 15:15’de ADP özel sektör istihdam verisi izlenecek. Ardından 15:30’da Amerika’nın büyüme verisi volatiliteyi artıracaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1905.31 – 1939.92 – 1968.68 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1876.40 – 1846.53 – 1818.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.