GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Çin’de Enflasyon Takip Edildi

Ulusal İstatistik Bürosu Çarşamba günü verileri açıkladı. Gelen veriye göre Çin’de tüketici enflasyonu Ağustos ayında gıda fiyatlarındaki %11.2’lik artış ile ılımlı seyretti. Tüketici fiyat endeksi Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %2.4 artış kaydetti. Söz konusu veri Temmuz ayında %2.7 artmıştı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen GSYİH verisini takip etti. Gelen veriye göre Euro bölgesinde gayrisafi yurt içi hasıla ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe nazaran %11.8 daraldı. İlk açıklanan rakam %12.1 küçülme şeklindeydi. Diğer yandan İngiltere ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret görüşmelerinden kaynaklı endişelerin etkisi euro varlıkları üzerinde bir miktar baskı oluştururken; ABD doları ‘anlaşmasız Brexit’ endişesiyle önemli paralar karşısında yükseldi. Bu yükseliş ile birlikte dolar önemli paralar karşısında yaklaşık olarak bir haftanın en yüksek seviyelerini gördü. Bu gelişmeler ile birlikte EURUSD paritesinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte Eylül ayının en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren paritede; piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18550 – 1.19040 – 1.19676 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17577 – 1.17074 – 1.16225 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni hafta ile birlikte yukarı yönlü kademeli hareketlerine devam eden USDTRY paritesinde tarihi zirve yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Son dönemlerde AB ile İngiltere arasında belirsizliklerin derinleşmesi ile birlikte ‘anlaşmasız Brexit’ riski piyasaların gündeminde. Bu risk ile birlikte ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ekonomik ilişkileri azaltmak istediğini belirtmesi küresel risk iştahını oldukça azalttı. Azalan bu risk iştahı ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskı oluşuyor. Bu baskıdan TL’de nasibini alıyor. Diğer yandan doların küresel bazda toparlanma hareketleri sergilemesi USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmelerin devam etmesine neden olabiliyor. Haftaya genel bakış açısı ile baktığımızda Cuma günü yurtiçinden gelecek olan cari hesap verisi takip edilecek. Bununla birlikte gün içerisinde ABD kanadından gelecek olan iş imkanları ve personel değişim oranı verisi küresel bazda volatiliteyi artırabilir. USDTRY grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.49135 ve 7.55000 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 7.40716 – 7.36071 – 7.29482 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda küresel risk faktörü, ABD ile Çin arasındaki gerilimlerin artması ve AB ile İngiltere arasında anlaşma konusundaki belirsizlikler ile birlikte artıyor. Fakat küresel risklerin artmasına karşılık doların güçlü seyrini sürdürmesi ticarete ilişkin endişelere ağır bastı ve altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bilindiği gibi ABD Başkanı Donald Trump; hafta başında Çin ile ekonomik ilişkileri durdurma niyetinde olduğunu, Çin ile iş yapan firmaların federal ihaleleri kazanmalarını yasaklayacağı tehdidinde bulunmuştu. Bunlarla beraber İngiltere ile AB arasında belirsizlikler halen devam ediyor. Bu gelişmeler yakından izlenirken; 3 Kasım’da gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimleri yavaş yavaş küresel piyasaların gündemine gelmeye başlıyor. Bu sebeple altın kanadında gündem son günlerde oldukça yoğun. Piyasalar gün içerisinde 17:00’da ABD kanadından gelecek olan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı verisini takip edecek. Veri ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1941.06 – 1955.85 – 1991.04 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1909.54 – 1881.32 – 1862.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol fiyatlarında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. Bu hareketlenmelerin nedenleri arasında asya ekonomilerinde talebin yavaşlaması, OPEC+ koalisyonundan gelen daha fazla üretim ve son zamanlarda yaşanan jeopolitik gelişmeler sayılabilir. Suudi Arabistan’ın Ekim ayı için petrol fiyatlarını indirmesinin ardından başlayan aşağı yönlü hareketlenmeler, AB ile İngiltere arasındaki ‘anlaşmasız Brexit’ riski ile birlikte devam etti. Bu gelişmelerin üzerine ABD ile Çin arasında gerilimlerin derinleşmesi ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ekonomik ilişkileri azaltmayı istediğini belirtmesi fiyatlar üzerinde baskıları oldukça artırıyor. Bu gevşemeler ile birlikte yaklaşık olarak son 3 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanan petrolde, piyasalar Perşembe günü ABD kanadından gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte petrol fiyatları üzerinde volatilite artacaktır. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 40.38 – 41.67 – 42.73 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.17 – 37.35 – 36.09 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Ağustos ayı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren doğal gaz fiyatlarında bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile 2.74 seviyelerini test eden fiyatlar buralardan itibaren kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Piyasalar yarın Amerika kanadından gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da gelecek ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.471 – 2.649 – 2.753 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2.283 – 2.068 – 1.932 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.