GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz hafta doların zayıf performansından destek bulan EURUSD paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti. Yani haftaya ise bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler ile başlayan paritede piyasalar Avrupa Merkez Bankası Lagarde’ın açıklamalarını takip etti. Lagarde; Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro çıkarmayı ciddi anlamda düşündüğünü fakat bunun hiçbir şekilde nakit yerini alamayacağını ve de almaması gerektiğini belirtti. Diğer yandan Euro’da fonlama faizinde yaşanan rekor düşük seviyeler piyasaların radarında. Bölgede likidite fazlası art arda 11 gündür tırmanıyor ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Gün içerisinde piyasalar Almanya’dan gelecek olan ZEW ekonomik hissiyat verisini takip edecek. Veri TSİ 12:00’da açıklanacak. Veri ile yatırımcıların piyasalara dair bakış açısı hakkında ipuçları alınacak. Amerika kanadında ise TSİ 15:30’da enflasyon verisi açıklanacak. Bu veri ile birlikte küresel bazda hareketlilik artacaktır. Yeni haftanın ikinci işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18157 – 1.18325 – 1.18716 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.17803 – 1.17278 – 1.16866 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadından piyasalar yeni haftaya yine yeni bir haber akışı ile başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yaptığı açıklamada; yabancı para zorunlu karşılıklardan alınan komisyonları azalttığını ve Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizleri artırdığını belirtti. Son dönemlerde TCMB tarafından atılan adımlar ‘normalleşme’ sürecinde piyasalar tarafından olumlu karşılanıyor ve bu kararında normalleşme sürecine destek vereceği bekleniyor. Alınan bu karar ile TL varlıklarda volatilite artarken USDTRY paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Diğer yandan piyasalar yurtiçinden gelen ekonomik verileri takip etti. TÜİK’in açıklamasına göre Temmuz ayında Türkiye’de işsizlik oranı %13.4 oldu. Ek olarak TCMB Ağustos 2020 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verisini açıkladı. Veride; cari dengenin Ağustos ayında 4.63 milyar dolar açık verdiği görüldü. Gün içerisinde ise piyasalar yurtiçinden gelecek olan Sanayi Üretimi ve Perakende Satışlar ekonomik verilerini takip edecek. Veriler TSİ 10:00’da açıklanacak. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 7.90425 ve 7.95389 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Olası gevşemelerde ise 7.80156 – 7.70178 – 7.62725 sırasıyla seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Altın fiyatlarında piyasanın gündeminde şuanlık Amerika kanadından gelecek olan teşvik paketine ilişkin haber akışları var. ABD Başkanı Donald Trump ile Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi arasında görüşmeler sürüyor ve iki kanattan gelen açıklamalar ise birbirlerini suçlayıcı şekilde oluyor. Bilindiği gibi Fed Başkanı Jerome Powell önceki haftalarda yaptığı açıklamalarda mali desteğe ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti. Son olarak Minneapolis Fed Başkanı Kashkari bu konuda ki ihtiyacı dile getiren taraf oldu. Hafta sonu Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudlow; Hazine Bakanı ile Pelosi’nin bu konudaki görüşmelerinin hafta içerisinde devam edeceğini beklediğini belirtmişti. Bu sebeple bu konu hakkında gelebilecek haber akışları fiyatlar üzerinde etkili olacaktır. Diğer yandan Kasım ayında Amerika’da yapılacak Başkanlık Seçimleri yakından izleniyor. Ek teşvik konusunda belirsizlik sürerken; FED tüm gelişmeleri yakından takip ediyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1918.88 – 1936.35 – 1961.90 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1902.56 – 1872.71 – 1847.83 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Petrol piyasasında Libya’da yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Hafta sonu piyasalara düşen haber akışlarına göre; Libya Ulusal Petrol Kurumu’nun ülkenin batısında bulunan Sharara petrol sahasında üretime yeniden başlama talimatı verdiği belirtildi. Gelen haber akışlarına göre; bölgede üretim kapasitesi on gün içerisinde günlük 300 bin varil dolaylarına ulaşacak. Bu haber başlıkları ise arz fazlalığı endişelerini beraberinde getirirken, bu endişeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. Bu baskı ile birlikte fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. OPEC+ koalisyonu Ocak ayından itibaren üretimi artırma konusunda tartışma içerisinde. Bu sebeple ortaya birde Libya konusu çıkınca OPEC+’in 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerindeki toplantısı merakla beklenmeye başlandı. Diğer yandan piyasalar Çarşamba günü Amerika kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri fiyatlar üzerindeki volatiliteyi artıracaktır. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 42.16 – 42.91 – 43.78 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 41.25 – 39.91 – 38.87 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.