GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD’de Teşvik Paketinde Umutlar Bir Miktar Arttı

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve Cumhuriyetçiler kanadında ise McConnell iki ayrı teşvik paketi teklifi sunmuştu. ABD’de Başkanlık seçimleri öncesinde merakla beklenen teşvik paketi beklenildiği gibi seçimler öncesinde onaylanmamıştı. Uzun bir aradan sonra tekrar paketin gündeme gelmesi umutları da artırdı. Her ne kadar McConnell’in 500 milyar dolarlık teklifi Demokratların iki kez reddettikleri teklif ile oldukça benzer olsa da gündeme tekrar teşvik paketinin gelmesi piyasalarda olumlu karşılandı. Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ise yeni teşvik paketinde 908 milyar dolarlık büyüklüğün görüşmelerin temelini oluşturması gerektiğini belirtti. Daha önce Pelosi 2.4 trilyon dolarlık bir paket teklif etmiş ve Trump bunu devasa büyük bulup reddetmişti. Pelosi’nin şuan daha ılımlı biz teklif ile gelmesi kamuoyunda bir uzlaşma adımı olarak algılandı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftada kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile 1.20 seviyesinin üzerine çıkan ve yaklaşık olarak son 2 yılı aşkın sürenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren EURUSD paritesi kazançlarını korumaya çabalıyor. Henüz daha ayın başında olmamıza rağmen Aralık’ta yaklaşık olarak %1.3 oranında değer kazanımı yaşayan EURUSD paritesinde piyasalar önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı’nı merakla bekliyor. Bu toplantı sonucunda ise ek teşvik paketinin çıkacağı beklentisi oldukça fazla. Bunun dışında piyasalar dün Almanya’dan gelen Perakende Satışlar verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Perakende Satışlar Ekim ayında aylık bazda %2.6 artış gerçekleştirdi. Veri piyasalardaki beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Beklentiler ise yaklaşık olarak %1.2 idi. Amerika kanadında ise ADP özel sektör istihdam verisi izlendi. Veriye göre Kasım ayında ABD’de özel sektör istihdam verisi 307Bin gerçekleşti. Bu oran ise Temmuz ayından bu yana en zayıf artış olarak kayıtlara geçti. Gün içerisinde piyasalar bölgeden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21455 – 1.21958 – 1.22750 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.21023 – 1.20591 – 1.20048 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Çarşamba günü piyasalar Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı Dış Ticaret Açığı verisini izledi. Açıklamaya göre Kasım ayında öncü dış ticaret açığı 2019 yılının Kasım ayına göre yüzde 155.4 artış ile 5.07 milyar dolara ulaştı. Hafta içerisinde zaman zaman bir miktar yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite Salı günü 7.91 seviyelerini test etmişti. Geçtiğimiz haftalarda ekonomi gündemindeki yoğun haber akışları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönem vurgusu ile parite aşağı yönlü hareketler sergilemişti. Diğer yandan gözler AB ve ABD ile ilişkilere çevriliyor. Bu iki kanattan da ‘yaptırım’ ihtimalleri az da olsa zaman zaman akıllara geliyor. Bu konu ise TL üzerinde baskı oluşturan unsurlar arasında yerini alıyor. Yeni günde ise yurtiçinden gelecek olan enflasyon ve Üfe verileri izlenecek. TSİ 10:00’da gelecek olan veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite artacaktır. Veriler öncesinde ise kur dalgalı bir seyir izliyor diyebiliriz. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18740 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Amerika kanadında teşvik paketine yönelik iki yeni paketin teklif edilmesi ile dikkatler tekrar ‘teşvik’ konusuna çekildi. Geçtiğimiz haftalarda Kovid19 virüsüne karşı geliştirilen aşı çalışmalarına yönelik gelen iyimser haber akışları ile sert düşen altın fiyatları; ABD teşvik paketine yönelik haber akışları ile birlikte tekrar toparlandı. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi ile Senato Çoğunluk Lideri McConnell iki yeni ve ayrı teşvik paketini gündeme getirdi. Henüz hangi paket konusunda anlaşılacağı veya yakın zamanda bir teşvik paketinin onaylanıp onaylanmayacağı muamma. Ama buna rağmen tekrar gündeme bu konunun gelmesi altını da hareketlendirdi. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell’da önümüzdeki aylarda ekonominin toparlanmasının devam edebilmesi için bir ek teşvik paketine daha ihtiyaç olduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz ay aşı çalışmalarına yönelik gelen haber akışları ile birlikte altın yaklaşık olarak son 4 yılın en kötü aylık performanslarından birini gerçekleştirmişti. Gün içerisinde piyasalar ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başv. Ve ISM PMI verilerini izleyecek. Veriler sırasıyla TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1847.91 – 1875.60 – 1900.12 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1819.39 – 1800.90 – 1765.51 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Hafta içerisinde OPEC+ toplantısının ertelenmesi ve üretim kısma anlaşmasının uzatılması konusunda tam olarak anlaşmaya varılamaması petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmuştu. Plana göre OPEC+ bugün biraraya gelecek ve toplantı sonrasında üretim kısmanın uzatılıp uzatılmayacağı kararlaştırılacak. Hafta başından önce piyasalardaki genel beklentiler üretim kısıntısı anlaşmasının 3-6 ay daha uzatılabileceği yönündeydi. Fakat ilk oturum beklenildiği gibi rahat geçmedi ve ikinci oturum bugüne ertelenmişti. Diğer yandan Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip edildi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta Amerika’da ham petrol stokları 0.679 milyon varil azalış gösterdi. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 2,358 milyon varil azalabileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Geçtiğimiz ay Kovid19 virüsüne karşı geliştirilen aşı çalışmalarına yönelik gelen olumlu haberler ile petrol fiyatları Mayıs ayından bu yana en büyük aylık yükselişlerinden birini gerçekleştirmişti. Şimdi gözler OPEC+’da olacak. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 48.75 – 49.76 – 51.13 seviyeleri direnç noktaları olarak; 46.87 – 45.75 – 44.86 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.