GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1722 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde hafta içerisinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Özellikle Amerika kanadında ek mali teşvik paketine yönelik beklentilerin olumlu yönde artması dolar endeksinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına vesile oldu. Doların küresel bazda çoğu G-10 paraları karşısında zayıf performans göstermesinden destek alan EURUSD paritesi yukarı yönlü hareketlenmeler yaşamıştı. Fakat son gelen haber akışları ile mali teşvik paketinin ABD Başkanlık seçimleri öncesinde geçmesine yönelik beklentilerin azalmasına neden oldu ve dolar endeksi toparlandı. Bu toparlanma ile yukarı yönlü hareketler sergileyen EURUSD paritesinde gevşemeler yaşandı. Bu sebeple paritede hafta içerisinde dalgalı fiyatlamalar yaşandı. Yeni güne baktığımızda piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek. Bunlar arasında Almanya’dan 10:30’da gelecek olan İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ve 11:00’da gelecek olan Almanya İfo İş İklimi Endeksi ön plana çıkıyor. Bu veriler ile volatilite Euro varlıklarında artacaktır. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18407 – 1.18817 – 1.19193 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17701 – 1.16942 – 1.16144 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantı öncesinde piyasalardaki genel kanı bankanın ortalama 200 baz puanlık faiz artış yoluna gidebileceği yönündeydi. Fakat toplantı sonrasında banka beklentilerin aksine faiz oranında değişiklik yoluna gitmedi. Böylelikle bir hafta vadeli repo faizi %10.25 seviyesinde sabit bırakıldı. Bununla birlikte TCMB, geç likidite penceresi (GLP) faizi ile gecelik borç verme faizini farkını 300 bp olarak belirledi. Merkez bankasının kararı ile birlikte GLP faizi %13.25 oranından %14.75 oranına yükseldi. Açıklamada; enflasyon öngörülerinden daha yüksek bir seyir izlendiğinin altı çizildi. Ek olarak enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşmeye kadar likidite tedbirlerinin sürdürüleceği ifade edildi. Piyasalardaki faiz artış beklentilerine karşılık bankanın faiz oranlarında değişikliğe gitmemesi sonrasında USDTRY paritesinde sert yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Karar öncesi 7.78 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiren parite karar sonrasında 7.97 seviyelerini görerek yeni rekor seviyesi kaydetti. Haftanın son işlem gününde 7.94 seviyeleri yakınlarında fiyatlanan pariteyi teknik olarak incelediğimizde 7.97802 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. 8.00 seviyesi ise psikolojik direnç noktası olarak izlenebilir. 7.90676 – 7.85125 – 7.77896 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ile birlikte Amerika’da mali teşvik paketine yönelik beklentiler artmış ve bu beklentiler dolarda gevşeme hareketleri yaşatmıştı. Bu gevşemeden destek bulan altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Fakat Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; Beyaz Saray ile mali teşvik paketine yönelik görüşmelerin sürdüğünü fakat isteksiz Cumhuriyetçi Senatörlerin seçim öncesinde paketi geçirmek için büyük engel olduğunu belirtti. Pelosi’nin bu açıklaması mali teşvik paketinin seçimlerden önce meclisten geçebileceğine yönelik beklentileri azalttı. Bu beklentiler ile birlikte dolarda toparlanma hareketleri yaşanırken, altın fiyatlarında baskı oluştu. Bu baskı ile birlikte altın fiyatlarında gevşeme hareketleri gözlemlendi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1900 seviyeleri yakınlarında başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde 1931 seviyelerini görse de, haftanın son işlem gününde 1905 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1920.16 – 1931.48 – 1961.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1890.10 – 1872.71 – 1850.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.