GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Piyasaların gündeminde Amerika’da gerçekleşen Başkanlık Seçimleri var. Son gelen haber akışlarına göre Demokratların adayı Joe Biden kritik olan iki eyalette kazandı. Michigan ve Wisconsin’i kazanan Biden böylelikle 264 delege sayısına ulaştı. Başkanlık için 270 delegeye ulaşmak yeterli oluyor.Bu konuda gelebilecek haber akışları küresel bazda hareketliliği oldukça artıracaktır. ABD Başkanlık Seçimleri dışında piyasalar dün Amerika kanadından gelen ekonomik verileri takip etti. ADP Araştırma Enstitüsü’nün açıkladığı özel sektör istihdam verisi Ekim ayında 365K olarak gerçekleşti. Veri beklentilerin altında kaldı. Dolar endeksine baktığımızda ise gevşeme hareketleri yaşandığı görülüyor. Bu gevşeme hareketlerinden destek bulan EURUSD paritesinde ise bir miktar toparlanma hareketleri yaşanıyor. Gün içerisinde piyasalar FED Toplantısı’nı takip edecek. FOMC üyelerinin dün başlayan toplantısı bugün sona erecek ve TSİ 22:00’da faiz oranı kararı açıklanacak. Beklenti faiz oranında bir değişiklik olmayacağı yönünde fakat FOMC üyelerinin önümüzdeki günler için planlarının ipuçları aranacak. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.17708 – 1.18814 – 1.19623 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.16990 – 1.16144 – 1.15415 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Küresel bazda ana gündem maddesi ABD’de yapılan Başkanlık Seçimleri. Son olarak Demokratların adayı Joe Biden kritik 2 eyalette de kazanç elde etti ve 264 delege sayısına ulaştı. 270 delege sayısına ulaşan zaferini ilan edecek. Fakat kalan eyaletlerde oy sayımlarının bir müddet daha sürebileceği ifade ediliyor. Bu sebeple bu konuda gelecek haber akışları yakından izlenecek. ABD Başkanlık Seçimleri dışında ise piyasalar dün yurtiçinde Reel Efektif Döviz Kuru verisini takip etti. Buna göre Reel Efektif Döviz Kuru Ekim ayında 60.66 olarak gerçekleşti. Bu rakam ise tüm zamanların en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. Amerika kanadında ise piyasalar ADP tarım dışı istihdam verisini takip etti. Açıklamaya göre ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi Ekim ayında beklentilerden az artış gerçekleştirdi ve 365K oldu. USDTRY paritesi son haftalarda gerçekleştirdiği hareketlenmeler ile her geçen gün tarihi rekor seviyelerini güncelliyor. Parite Salı günü 8.54 seviyelerini gördükten sonra dün aşağı yönlü gevşemeler yaşadı. Bu gevşemeler ilse parite 8.36 seviyelerini gördü. Gün içerisinde piyasalar Fed faiz kararını açıklayacak. Karar TSİ 22:00’da açıklanacak. Karar ile sert hareketler yaşanabilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.46992 ve 8.54672 seviyeleri direnç noktaları olarak; 8.38674 – 8.32666 – 8.25868 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

Amerika kanadında gerçekleşen Başkanlık Seçimleri yakından takip ediliyor. Son gelen haber akışlarına göre Demokratların adayı Joe Biden Kritik olan 2 eyaleti de kazandı ve delege sayısını 264’e yükseltti. Böylelikle Başkanlık için 270 olması gereken delege sayısına oldukça yaklaştı. Bununla birlikte Donald Trump oylamanın sona ermesi gerektiğini, posta yoluyla yapılan oyların sayılmaması gerektiğini, bunun şaibe doğurduğunu ve anayasa mahkemesine gideceğini belirtti. Bu açıklamalar sonrasında Biden kanadı da avukatların hazır olduğunu belirtti. Küresel bazda oldukça kritik olan bu seçim sonuçlarının kesinleşmesinin bir müddet daha devam edeceği gözüküyor. Bu sebeple bu konu hakkında gelebilecek haber akışları yakından takip edilecek. Başkanlık Seçimleri dışında piyasaya baktığımızda ise gün içerisinde FED’in açıklayacağı faiz oranı kararı karşımıza çıkıyor. FOMC üyelerinin dün başlayan toplantısı bugün sona erecek ve FED TSİ 22:00’da faiz oranı kararını açıklayacak. Beklentiler faiz oranında herhangi bir değişiklik olmayacağı yönünde. Karar ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artacaktır. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1912.36 – 1921.15 – 1931.99 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1900.30 – 1890.30 – 1873.62 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Avrupa ve Amerika kanadında koronavirüs pandemisinde artan vaka sayıları ve Libya’da petrol üretiminin kademeli artacağı beklentileri petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturmuş ve aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Fakat içerisinde bulunduğumuz haftada toparlanma eğilimini içerisinde olan fiyatlarda piyasalar ABD’deki seçimleri takip ediyor. Seçim sonuçları sonrasında piyasalar ABD kanadında ek mali teşvik paketinin gelebileceğini bekliyor ve bu konu fiyatlar üzerindeki baskının bir miktar azalmasına neden oluyor. Diğer yandan OPEC+ ve koalisyonun önümüzdeki yılda da arz kısma anlaşmasını sürdürebileceği beklentileri artıyor. Bu beklentiler de fiyatları rahatlatıyor. Diğer yandan Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da geçtiğimiz hafta ham petrol stokları 7,998M azalış gösterdi. Gelen veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite arttı. Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 41.33 – 42.63 – 43.58 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 39.82 – 38.73 – 37.32 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.