GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Fed Tutanakları Yayımlandı

Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Eylül ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda; kovid19 salgınının ekonomik etkilerine karşı ilave mali desteğin sağlanmaması halinde toparlanma hızının istenilen düzeyde olamayabileceği, ekonomik görünüme ilişkin olumlu gelişmelere rağmen ileriye yönelik önemli risklerin görülmeye devam edildiği belirtildi. Ek olarak tutanaklarda; faiz oranının maksimum istihdam ve ort. %2 enflasyon hedefine ulaşıncaya dek aynı oranda tutulmasının doğru olacağı vurgulandı.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1.1712 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesinde haftanın ilk günlerinde yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 1.1807 seviyelerini test eden paritede de Salı akşamı ABD Başkanı Trump’ın ek teşvik hakkında yaptığı açıklama ile birlikte yön aşağı çevrildi. Trump twitter üzerinden yaptığı açıklamada; ekibine ek teşvik müzakerelerini durdurma talimatı verdiğini açıkladı. Açıklama öncesi beklentiler oldukça ılımlı idi. Bu sürpriz açıklama ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça arttı. Fakat dün itibari ile tekrar paritede bir miktar toparlanma gerçekleşti. Bilindiği gibi Salı günü Almanya’dan gelen fabrika siparişleri verisi takip edilmiş ve dördüncü ayda da artış yaşandığı görülmüştü. Veri %4.5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmişti. Gün içerisinde piyasalar TSİ 14:30’da ECB para politikası duyurusunu takip edecek. 15:30’da ise Amerika’dan gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi küresel bazda volatiliteyi artırabilecek bir diğer veri olarak karşımıza çıkıyor. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18293 – 1.18716 – 1.19193 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17229 – 1.16922 – 1.16546 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

TL kanadında piyasalar haftaya hızlı bir başlangıç yapmış ve yurtiçinden gelen enflasyon verisi takip edilmişti. TÜİK’in açıklamasına göre Türkiye’de tüketici fiyatları Eylül ayında aylık bazda %0.97; yıllık bazda ise %11.75 seviyesinde artış gerçekleştirmişti. Beklentilerden yavaş ilerleyen veri ile birlikte USDTRY paritesinde bir miktar gevşeme yaşanmıştı. Salı günü ise TCMB’nin Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu izlenmiş ve raporda; Eylül ayında yılık enflasyon temel mal ve gıda da artarken; doğal gaz fiyatları kaynaklı yüksek baz etkisi ile enerji ve hizmet gruplarında gerilediği belirtildi. Çarşamba günü itibari ile yukarı yönlü hareketlenmeleri hız kazanan USDTRY paritesinde 7.88 seviyesinin üzerileri test edildi. Yeni tarihi rekorları test eden paritede piyasalar gün içerisinde Amerika kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Küresel bazda ise Salı akşamı ABD Başkanı Donald Trump’ın ek teşvik müzakerelerini durdurduğu açıklaması damga vurmuş ve paritede bir miktar yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden olmuştu. Pariteyi teknik olarak incelediğimizde 7.89296 seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi 7.95 seviyesi psikolojik direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 7.85298 – 7.80156 – 7.70178 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Piyasalardaki yoğun gündem her geçen gün bir yeni konu başlığı ile devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Trump’ın Kovid19 testinin pozitif çıkması ardından hafta içerisinde Trump hastaneden taburcu olmuş ve piyasalar bu konuyu yakından takip etmişti. Ardından Trump taburcu olduğu gibi telefonunu eline aldı ve twitter hesabını açtı. Trump twitter üzerinden ekibine; ek teşvik müzakerelerini durdurma talimatı verdiğini açıkladı. Bu haber akışı ile birlikte küresel bazda volatilite oldukça artarken, endeksler ve altında aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. Öyle ki altın iki haftanın en sert düşüşlerinden birini yaşadı. Tam da Trump’ın bu açıklaması öncesinde Fed Başkanı Powell; hükümet desteği olmadan toparlanmanın zayıf kalabileceği uyarısında bulunmuştu. Şuan altın fiyatlarında hisse piyasasındaki hareketlenmeler etkili oluyor gibi gözüküyor. Ek olarak Amerika faizlerinin yüksek kalacağı düşünülürse, ABD hisselerinde yaşanabilecek aşağı yönlü satışların altını da olumsuz etkilemesi beklenilebilir. Gün içerisinde piyasalar Amerika kanadından gelecek olan İşsizlik Maaşı Başvuruları verisini takip edecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1906.54 – 1918.88 – 1938.47 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1872.71 – 1849.52 – 1821.89 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Trump’ın açıklamaları tüm piyasalardaki dengeleri bozarken, bu hareketliliklerden petrol fiyatları da etkilendi. ABD Başkanı Trump’ın teşvik görüşmelerini bitirdiğini açıklaması ile birlikte petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan Amerika kanadından gelen ham petrol stokları verisi izlendi. Gelen veriye göre ABD’de geçtiğimiz hafta ham petrol stokları 0.501M olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 0.294M olarak gelebileceği yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite oldukça arttı. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde ilk olarak 42.82 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması ile birlikte sırasıyla 43.78 ve 44.50 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise ilk olarak 41.27 seviyesi destek noktası olarak takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 39.92 ve 38.86 seviyeleri diğer destek noktaları olarak test edilebilir.