GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 9.138 artarak 2.326.256’ya yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 1.017 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 176 kişi artarak 22.807’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.198.150.
  • Merkez üssü Ankara'nın Kalecik ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferansla görüştü. Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik hususlar ele alındı ve bölgesel gelişmeler değerlendirildi.
  • Türkiye Akdeniz'de iki Navtex duyurusu yapıldı. Bir duyuruda Meis Adası'nın gayriaskeri statüsünün Yunanistan'ın Irakleio Navtex istasyonu tarafından 7 Ocak'ta yayımlanan mesaj ile ihlal edildiğine vurgu yapıldı.
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İlk planda sağlık çalışanları, 65 yaş üstü ve diğer vatandaşlarımız belli bir program çerçevesinde aşılanmaya başlayacak.
  • BiP’in kullanıcı sayısı 24 saat içerisinde 1 milyon kişi daha arttı. BiP, Sağlık Bakanlığı ile iş birliği yaparak Coronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Kanalı da açtı.
  • Joe Biden, 2.000 dolarlık destek çekleri dahil yeni teşvik paketi açıklanacağını bildirdi.
  • Donald Trump, yeni Başkan Joe Biden'ın görevi devralma törenine katılmayacağını açıkladı.
  • ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Genelkurmay Başkanı’yla, Başkan Trump’ın görevdeki son iki haftasında nükleer saldırı dahil askeri bir eyleme girişmemesi için önlemler alınması konusunu görüştüğünü söyledi.

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.2221 seviyelerinde kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bu seviyelerin yakınlarında başlangıç yaptı ve aşağı yönlü hareketlenmeler sergiledi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dolar endeksinin de toparlanma hareketleri ile birlikte aşağı yönlü baskılanan EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler yaşanmıştı. Toparlanma hareketleri sergileyen dolar endeksine baktığımızda yaklaşık olarak son iki haftanın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşandığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta yaklaşık olarak son iki buçuk senenin en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlanan EURUSD paritesi 1.2349 seviyelerini test etmiş ve buralardan aşağı yönlü gevşemeye başlamıştı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ekonomik takvime baktığımızda gün içerisinde veri yoğun bir gün yaşanmayacak. EURUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1.22118 – 1.22778 – 1.23685 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü olası gevşeme hareketlerinin devamında ise sırasıyla 1.21524 – 1.20792 – 1.20038 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Son haftalarda aşağı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken USDTRY paritesi geçtiğimiz hafta bu hareketlenmeler ile birlikte 7.24 seviyelerini test etmişti. TCMB’nin sıkılaşma ve sadeleşme adımları ile birlikte dolar endeksinin zayıf seyri bu hareketlenmeleri destekliyordu. Fakat bu seviyeler sonrasında kurda yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar endeksinin toparlanma hareketleri kur üzerinde de bir miktar etkili oldu. Geçtiğimiz haftayı 7.36 seviyelerinde kapatan parite yeni haftaya da bu seviyelerin yakınlarında başladı. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Çeyreklik İşsizlik Ortalaması verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Aynı saat diliminde Cari Hesap’da yurtiçinde izlenecek bir diğer ekonomik veri olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan geçtiğimiz Cuma ABD kanadından Tarım Dışı İstihdam takip edilmiş ve Aralık ayında ABD’de tarım dışı istihdamın 140 bin gerilediği görülmüştü. Beklentiler ise 50 bin artabileceği yönündeydi. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.40984 – 7.50840 – 7.60990 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.05750 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Geçtiğimiz hafta Çarşamba’dan itibaren kademeli olarak aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren altın fiyatları geçtiğimiz haftayı 1848 seviyelerinde kapattı. Böylelikle altın fiyatları 2021 yılının ilk haftasını yaklaşık olarak yüzde 2.90’lara varan değer kayıpları ile kapattı. Geçtiğimiz hafta ABD’de sonuçlanan Georgia seçimlerinde Joe Biden’ın partisi Demokratlar’ın başarılı çıkması ve Senato’da çoğunluğu ele geçirmeleri ‘mavi dalga’ yaşanmasına neden oldu. Bu olay ise piyasalarda olumlu karşılandı ve risk iştahını artırdı. Artan risk iştahı ile birlikte altından çıkışlar gerçekleşirken; fiyatlarda aşağı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. Diğer yandan seçilmiş Başkan Joe Biden Amerika’da teşvik paketine ilişkin yeni açıklamalarda bulundu. Biden; 2 bin dolarlık destek çeklerini de içeren yeni teşvik paketi açıklanacağını, paketin büyüklüğünün ise trilyonlarca dolar olacağını belirtti. Diğer yandan piyasalar geçtiğimiz Cuma ABD’den gelen tarım dışı istihdam verisini takip etti. Gelen veriye göre Aralık ayında TDİ 140 bin geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise verinin 50 bin artabileceği yönündeydi. İşsizlik ise Aralık ayında yüzde 6.7 oldu. Burada beklenti ise yüzde 6.8 idi. Tüm bunlar ışığında yeni günde XAUUSD grafiğini teknik olarak incelediğimizde 1855.69 – 1875.24 – 1900.08 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1817.80 – 1800.95 – 1774.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.