GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 8.102 artarak 2.501.079’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 632 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 117 kişi artarak 26.354’e yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.387.384.
  • Sağlık Bakanı Koca: Bilim Kurulumuz bugün haftalık toplantısını yaparak aşılama çalışmalarını ve hastalığın seyrini gözden geçirdi. Mutasyonlar ve vakaların yeniden artış trendine karşı dikkat edilecek hususlar gündemdeydi.
  • Koca: Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. 2 Güney Afrika, 1 Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz.
  • Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması: Bay Sullivan, Biden yönetiminin yapıcı ABD-Türkiye bağları kurmak ve anlaşmazlıkları etkin bir şekilde yönetmek isteğinin altını çizdi.
  • Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD ve Rusya'nın yeni START antlaşmasını uzatmasına ilişkin, "Atılan bu önemli adımın silahların kontrolü rejiminin güçlendirilmesine ve küresel güvenliğe yönelik sınamalarla mücadeleye katkıda bulunmasını temenni ediyoruz" dedi.
  • ABD Hazine Bakanlığı, yeniden finansman kapsamında 126 milyar dolarlık devlet tahvili satışı yapacağını açıkladı.

EURUSD

Piyasalar Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Euro bölgesinden enflasyon Ocak ayında aylık bazda yüzde 0.2 arttı. Yılık bazda da enflasyon yüzde 0.9 artış gerçekleştirdi. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen veri ile birlikte Euro bölgesinde tüketici fiyatları 6 ayda ilk defa arttı. Son zamanlarda Euro’nun değerli duruşu sebebiyle yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefine ulaşmanın daha da zorlaşabileceği düşünceleri vardı. Beklentilerin üzerinde gelen veriden Avrupa Merkez Bankası’nın da memnun kaldığı düşünülüyor. Merkez Bankası yıllardır enflasyon hedefini tutturamıyor. Hedef için ultra düşük faiz oranları, oldukça büyük tahvil alımları yaşansa da hedefe ulaşmak konusunda banka başarılı olamıyor. Diğer yandan İtalya’da hükümeti kurma görevi Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi’ye verildi. Son haftalarda siyasi krizin yaşandığı İtalya’da bu karar ile birlikte krizin aşılmasına az kaldı diyebiliriz. Gün içerisinde piyasalar 11:30’da Euro bölgesinden gelecek olan PMI ve 12:00’da Avrupa MB’nın aylık raporunu takip edecekler. Hafta içerisinde gevşeme hareketleri sergileyen EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.20563 – 1.21783 – 1.22683 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.20026 – 1.19283 – 1.18442 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ocak ayına ilişkin enflasyon verilerini Çarşamba günü açıkladı. Açıklanan veriye göre tüketici fiyatları Ocak ayında yıllık yüzde 14.97 arttı. Bir önceki aya göre ise veri yüzde 1.68 artış gerçekleştirdi. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 15.50 olarak kayıtlara geçti. Enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşse de, TL’nin son günlerdeki güçlü seyrine çok fazla negatif etki etmedi. TÜİK’in açıklaması ile birlikte USDTRY paritesi aşağı yönlü hareketlenmelerine devam etti ve 7.12 seviyeleri test edildi. Veri ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan değerlendirmelerde bulundu. Elvan; açıklanan rakamların enflasyon hedefinin uzağında olunduğunu gösterdiğini, hedefe ulaşmak için asla taviz verilmeyeceğini, fiyat istikrarı olmadan kaliteli ve sürdürülebilir bir büyümenin mümkün olmadığını belirtti. ABD kanadında ise piyasalar ADP özel sektör istihdam verisini izledi. Açıklanan veriye göre Ocak ayında ABD’de özel sektör istihdam verisi beklentileri aştı ve 174 bin artış gerçekleştirdi. Yeni günde yurtiçinden gelecek olan ekonomik veri akışı bulunmuyor. Yarın ise ABD’den gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda hareketliliği artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.20769 – 7.32509 – 7.43228 seviyeleri direnç noktaları olarak; 7.10093 – 7.00747 – 6.90551 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1863 seviyelerinde başlayan ve toparlanma hareketleri sergilemeye çalışan altın fiyatlarında haftanın ilk gününde 1871 seviyeleri görülse de, bu seviyelerden itibaren aşağı yönlü sert hareketlenmeler görülüyor. Bu hareketler ile 1820 seviyeleri test edilirken, yaklaşık olarak son iki haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Dolar endeksinin bu haftaki performansına baktığımızda yaklaşık olarak yüzde 0.75 değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Doların toparlanması altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Diğer yandan mali teşvik paketi konusunda ABD’de halen belirsizlikler sürüyor ve bu konunun uzaması da altını baskılıyor. Piyasalar dün ABD kanadından gelen ADP özel sektör istihdam verisini takip etti. Gelen veriye beklentilerin üzerinde geldi ve Ocak ayında 174 bin artış yaşandı. Veri sonrasında gözler yarın yine Amerika’dan açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. FED’in de yakından takip ettiği veriler ile birlikte küresel bazda volatilite artacaktır. Yeni günde ise ABD’den 16:30’da gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1832.51 – 1854.58 – 1875.05 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1816.90 – 1800.02 – 1787.44 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.