GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 19.256 artarak 2.062.960’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 3.309 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 251 kişi artarak 18.602’ye yükseldi. İyileşen sayısı ise 1.866.815.
  • Donald Trump, Kongre'de kabul edilerek kendisinin onayına sunulan Covid-19 salgınına yönelik pakette, 600'er dolar nakit yardımının 2.000 dolara çıkarılması da dahil bazı değişiklikler yapılması için çağrıda bulundu.
  • Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Süresi 31 Ocak 2021’e, Kısa Çalışma Ödeneği Süresi 28 Şubat 2021’e uzatıldı.
  • Türk askerinin Libya'daki görev süresini 18 ay uzatacak tezkere TBMM'de kabul edildi.
  • ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ile ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Fauci canlı yayında Moderna tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını yaptırdı.
  • İtalya, Covid-19 aşısını 27 Aralık'ta ilk olarak sağlık çalışanlarına yapacak.
  • ABD'de New York eyaletinin talebi üzerine 3 havayolu şirketi, Covid-19’un daha hızlı yayılan türü tespit edilen İngiltere'den gelecek yolcular için "negatif" Covid-19 testi zorunluluğu getirdi.

Ne Olacak?

  • Yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken; ABD'de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, Michigan Beklentileri ve Konut Satışları verileri açıklanacak.
  • Yarın TCMB Faiz Kararı açıklanacak.

EURUSD

İçerisinde bulunduğumuz haftaya Kovid19 virüsünün mutasyona uğradığı haber akışları ile başlayan EURUSD paritesi ilk gün aşağı yönü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Fakat ilk günün ardından piyasalar üzerindeki ilk şoku attı ve bir miktar toparlanma hareketleri gerçekleşti. Bu toparlanma hareketlerine rağmen parite haftaya başlangıç seviyesinin altında fiyatlamalarına devam ediyor. Paritenin 2020 yılı performansına baktığımızda ise yaklaşık olarak ortalama yüzde 14’lerde değer kazanımı yaşadığı görülüyor. Bir miktar gevşeme hareketlerine rağmen parite son iki buçuk yılın en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan önemli bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Avrupa’da bu hafta Noel olması nedeniyle ve önümüzdeki hafta Yılbaşı haftası olması nedeniyle volatilite bir miktar düşük olabilir. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma ve Yeni Konut Satışları verilerini takip edecek. Veriler sırasıyla TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. Dün ise ABD’den gelen büyüme verisi izlendi. Veriye göre ABD üçüncü çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 33.4 büyüdü. Veri beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 1.22269 – 1.22750 – 1.23254 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21524 – 1.21082 – 1.20518 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftada doların küresel performansına baktığımızda önemli paralar karşısında bir miktar değer kazanımları yaşadığını görüyoruz. Özellikle Kovid19 virüsünün mutasyona uğradığı yönündeki haber akışları küresel bazda risk iştahını azalttı. Azalan bu risk iştahı ile birlikte yatırımcılar dolara yöneldi. Ve bu endişeler gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Fakat bunlara rağmen USDTRY paritesinde hareketlenmeler sınırlı kaldı. Bunun sebepleri arasında yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısı’nda alınabilecek kararlar var. TL varlıkları için yarın önemli bir gün. Geçtiğimiz toplantıda Merkez Bankası beklentilerin üzerinde faiz artış yoluna gitmişti. Piyasalar yarın ki toplantıda da faiz oranlarındaki artırımın devam edebileceğini bekliyor. Genel beklentiler ise 150 baz puanlık artırım olabileceği yönünde. Diğer yandan ABD’de destek paketine yönelik gelişmeler ve aşı konusunda ilerlemeler sağlanması gelişmekte olan ülke para birimlerine pozitif yansıyor. 7.65 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiren USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.75415 – 7.90300 – 8.05090 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.60990 – 7.50840 – 7.40460 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Hafta içerisinde Amerika kanadından gelen mali teşvik konusundaki gelişmeler yakından takip ediliyor. 900 milyar dolarlık mali teşvik paketi Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçti. Ve onaylaması için ABD Başkanı Trump’a gönderildi. Trump ise twitter üzerinde açıklama yaptı ve teşvik paketi için değişiklik yapılmasını ve paketin ‘rezalet’ olduğunu belirtti. Trump pakette yer alan 600’er dolarlık nakit yardımın 2 bin dolara çıkarılması çağrısında bulundu. Diğer yandan doların hafta performansına baktığımızda küresel bazda toparlanma ve değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Doların bu performansı da altın fiyatlarını bir miktar baskılıyor. Yeni haftaya başlarken yaşanan ‘mutasyonlu virüs’ün ilk şokunu piyasalar üzerinden yavaş yavaş atıyor. Aşı şirketlerinden gelen haber akışlarına göre aşı mutasyona uğrayan virüs üzerinde de etkili. Diğer yandan Pfizer ve BioNTech’in aşısı Avrupa Komisyonu’nun onayını da aldı. Böylecek ABD ve İngiltere’den sonra Avrupa’da da aşılama sürecinin başlanmasına yaklaşıldı. Gün içerisinde piyasalar ABD’den gelecek olan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları ve yeni konut başlangıçları verilerini takip edecek. Veriler TSİ 16:30 ve 18:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1883.01 – 1895.55 – 1908.62 seviyeleri direnç noktaları olarak, gevşemelerde ise 1853.08 – 1821.72 – 1800.16 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Petrol

Geçtiğimiz haftalarda Kovid19 aşı çalışmalarına yönelik gelen iyimser haber akışları ve OPEC+’ın aldığı kararlar petrol fiyatlarında yukarı yönlü ralliler yaşanmasına neden olmuştu. Öyle ki bu hareketlenmeler ile Brent petrol geçtiğimiz hafta 52.48 seviyelerini test etmişti. Yeni haftada ise ‘mutasyona uğrayan virüs’ haberleri küresel bazda endişelere neden olurken bu endişeler petrol fiyatlarında aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Ülkelerin İngiltere’den gelen uçuşları askıya alması, karantina önlemlerinin sıkılaşması fiyatlar üzerindeki baskı unsurları arasında yer aldı. Diğer yandan küresel bazda doların güçlenmesi petroldeki bir başka baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yandan piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Ham Petrol Stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 18:30’da açıklanacak. Veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite artacaktır. Piyasalardaki beklentiler ABD’de stokların geçtiğimiz hafta 3.186M varil azalabileceği yönünde. Bilindiği gibi önceki hafta gelen veride stokların 3.135M daraldığı görülmüştü. Tüm bunlar ışığında Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 49.78 – 51.14 – 52.45 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 48.36 – 46.86 – 45.31 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.