GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

ABD Ankara Büyükelçiliği Sevilla Haritası Hakkında Açıklama Yaptı

Amerika’nın Ankara Büyükelçiliği dün twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Elçilik; Amerika’nın Yunanistan’ın sözde kara sularına ilişkin Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmediğini, ABD’nin prensip gereği diğer devletlerin deniz yetki alanları ile ilgili ihtilaflarda herhangi bir pozisyon almadığı belirtildi. Bilindiği gibi Sevilla haritası; Rum ve Yunan ikilisinin Türkiye’yi Akdeniz kıyılarına hapsederek izole etme hayallerinin temel araçlarından biri olarak kullanılıyor.

EURUSD

Dün piyasalar Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın konuşmasını takip etti. Bu konuşmasında Lagarde; euro bölgesi ekonomisinin koronavirüs pandemisinden toparlanmasına dair belirsizliklerin sürdüğünü, ihtiyaç duyulması halinde parasal teşviğin artırılabileceğini belirtti. Ek olarak Lagarde; üçüncü çeyrekte bir yükseliş olabileceğini, fakat halaen durumun dengesiz ve noksan olduğunu sözlerine ekledi. Gün içerisine baktığımızda ise ekonomik takvimde Euro bölgesini sert etkileyebilecek bir ekonomik veri akışı bulunmuyor. Piyasalar TSİ 17:00’da açıklanacak olan Tüketici Güveni ile birlikte aynı saatlerde Avrupa Merkez Bankası’ndan Lane’in yapacağı konuşmayı takip edecek. Dolar kanadına baktığımızda ise TSİ 17:30’da FED Başkanı Powell’ın yorumları takip edilecek. İçerisinde bulunduğumuz haftaya zayıf bir performans ile başlayan EURUSD paritesinde haftanın ilk işlem gününde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Dolar ise küresel bazda toparlanma hareketleri ile dikkatleri üzerine çekti. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.18681 – 1.19168 – 1.20096 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.17106 – 1.16262 – 1.15388 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya hızlı bir başlangıç yapan USDTRY paritesinde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yeni haftada da devam etti. Bu hareketlenmeler ile birlikte 7.60 seviyesinin üzerini göre parite 7.64 ile tarihi zirvesini yeniledi. Genel olarak baktığımızda koronavirüs pandemisinde küresel bazda yeni vaka sayılarının artması gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı oluşturuyor. TL’de bu baskılardan nasibini alıyor. Diğer yandan Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeler ve özelikle Yunanistan ve AB ülkeleri ile ilişkilerin zaman zaman gerilmesi diğer baskı unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan Tüketici Güveni verisini takip edecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak. Veri ile birlikte TL varlıklarında volatilite bir miktar artabilir. ABD kanadında baktığımızda ise küresel bazda doların içerisinde bulunduğumuz haftaya güçlü bir başlangıç yaptığı görülüyor. Piyasalar TSİ 17:00’da ABD kanadından gelecek olan Mevcut Ev Satışları ve 17:30’da konuşması beklenen Fed Başkanı Powell’ı takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmeler 7.64663 seviyesi direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Gevşemelerde ise 7.60722 – 7.57844 – 7.53516 seviyeleri destek noktaları olarak teste edilebilir.

Altın

Piyasalar içerisinde bulunduğumuz haftaya sert bir başlangıç yaptı. Doların küresel bazda yeni hafta güçlü bir başlangıç yapması ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Bu aşağı yönlü hareketler ile 1,900 dolarların altına inen fiyatlar yaklaşık olarak son 5 haftanın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşadı. Bilindiği gibi altın 2020 yılının en dikkat çeken ürünü ve yaklaşık olarak bu yıl %25 oranında değer kazanımları gördü. Her ne kadar 2020 yılında yukarı yönlü sert hareketler ve rali görülse de, son zamanlarda doların küresel bazda güçlü seyri ve ABD’nin ilave teşvikleri konusundaki belirsizliklerden dolayı bir miktar aşağı yönlü hareketler sergiliyor. Gün içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell Temsilciler Meclisi’nde bir konuşma gerçekleştirecek. Powell’ın bu konuşmasında maliye politikasına yönelik görüşlerini açıklayacağı ve bu konuya ağırlık verebileceği bekleniyor. Konuşma TSİ 17:30’da gerçekleşecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1922.19 – 1938.24 – 1960.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1882.11 – 1862.75 – 1841.88 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.