GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

EURUSD

Geçtiğimiz haftayı 1.1860 seviyeleri yakınlarından kapatan EURUSD paritesi yeni haftaya bir miktar aşağı yönlü hareketlenmeler ile başladı. Geçtiğimiz hafta doların G-10 para birimleri karşısındaki zayıf performansı ile birlikte bir miktar toparlanma hareketleri sergileyen paritede Avrupa’da koronavirüs pandemisinde vaka sayılarındaki artışların kontrol altına alınamaması ile fiyatlamalarda dengelenmeler gerçekleşti. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda ise piyasalar TSİ 12:00’da Almanya’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. Almanya’dan gelecek olan İfo İş İklimi Endeksi verisi ile birlikte Euro bölgesinin lokomotif ekonomisindeki son durum hakkında ipuçları aranacak. Diğer yandan TSİ 17:00’da ise Amerika kanadından gelecek olan Yeni Konut Başlangıçları ekonomik verisi takip edilecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda hareketlilik bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında yeni haftanın ilk işlem gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak 1.18817 – 1.19266 – 1.20088 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.17895 – 1.16942 – 1.16144 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz hafta Ekim ayı toplantısını gerçekleştirmiş ve toplantı sonrasında faiz oranında değişikliğe gitmediğini açıklamıştı. Eylül ayı toplantısı sonrasında 200 baz puan faiz artışına giden bankanın Ekim ayı toplantısında da 200 baz puanlık faiz artırım yoluna gidebileceği beklentileri hakimdi. Bu beklentilere karşılık bankanın faiz artışını teğet geçmesi ile birlikte TL varlıklarında volatilite arttı. Karar sonrasında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite 7.98 seviyelerini test etti. Politika faizinde bir değişikliğe gitmeyen banka, geç likidite penceresi faizini 150 baz puan artırdı ve %14.75’e çıkardı. TL’nin geçtiğimiz haftaki performansına baktığımızda Cuma günü çoğu gelişen piyasa paraları arasında dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan para birimlerinden biri olduğu görülüyor. Yeni haftaya başlarken piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL varlıkları üzerinde volatiliteyi bir miktar artıracaktır. Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.01674 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. 8.05 seviyesi ise psikolojik direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 7.95255 – 7.90374 – 7.85187 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Son zamanlarda özellikle Avrupa kanadında koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış piyasalar tarafından takip ediliyor. Fransa kanadında vakalar artarken, belirli saat dilimlerinde sokağa çıkma yasakları geri geldi. İtalya, Almanya ve diğer AB ülkelerinde ise rekor denilebilecek vaka sayıları tespit edildi. Bu gelişmeler yakından takip ediliyor. Diğer yandan altın fiyatlarında ana gündemlerden biri ABD kanadında tartışılan mali teşvik olarak yer alıyor. Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi; ABD Hazine ve Maliye Bakanı Mnuchin ile anlaşmaya yakın olduklarını belirtmişti. Fakat ek teşvik paketinin geçmesi için Cumhuriyetçi senatörlerin desteği çok önemli. Ek olarak Kasım ayının başında Amerika kanadında Başkanlık Seçimi fiyatlar üzerinde volatiliteyi artıracak bir başka konu olarak karşımıza çıkıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimlerin sonuçları küresel bazda sert hareketlenmeler yaşanmasına neden olabilir. Yeni haftanın ilk işlem gününe baktığımızda piyasalar Amerika’dan gelecek olan Yeni Konut Satışları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:00’da açıklanacak. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1914.03 – 1931.48 – 1961.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1891.32 – 1872.71 – 1850.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.