GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 30.424 artarak 1.748.567’ye yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 5.918 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 220 kişi artarak 15.751’e yükseldi. İyileşen hasta sayısı ise 452.539.
  • FDA uzmanlar kurulu, Pfizer – BioNTech'in geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanımını onayladı.
  • Reuters’ta yer alan habere göre Trump yönetimi, Türkiye’ye S -400 alımından dolayı CAATSA yaptırımları uygulamaya hazırlanıyor.
  • Fitch: Daha fazla öngörülebilir para politikası ve istikrarlı TL bankaları destekleyebilir. Türk bankaları için faaliyet ortamının ekonomik toparlanmaya rağmen 2021 yılında da zorlu olmaya devam edebilir.
  • AB üyesi ülke liderleri, 1,8 trilyon euroluk bütçe ve Covid-1) ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan kurtarma paketinde uzlaştı.
  • AB liderleri zirvesinde, geniş kapsamlı ekonomik yaptırım uygulanması çabaları karşılık bulmadı.
  • ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Cumhuriyetçi ve Demokrat bir grup Kongre üyesinin ortaya koydukları 908 milyar dolar büyüklüğündeki Covid-19 yardım paketi teklifi üzerindeki görüşmelerde "büyük ilerleme" sağlandığını söyledi.

EURUSD

Euro bölgesinde haftanın en önemli konularından biri Avrupa Merkez Bankası’nın dün gerçekleştirdiği toplantısıydı. Toplantı sonrasında Avrupa Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faizleri değiştirmedi. Böylelikle mevduat faiz -%0.5; politika faizi %0; marjinal fonlama faizi ise %0.25 seviyesinde sabit tutuldu. Merakla beklenen Pandemi Alım Programı (PEEP) ise 500 milyar Euro daha büyütüldü. Böylelikle bu adım ile birlikte PEEP 1.85 trilyon euroya yükselmiş oldu. Ek olarak PEEP 9 ay daha uzatıldı ve Mart 2022 tarihine kadar devam edilmesine karar verildi. Karar ardından Avrupa MB Başkanı Lagarde açıklamalarda bulundu. Lagarde; belirsizliğin yüksek kaldığını, kurdaki gelişmelerin yakından izlendiğini, dördüncü çeyrekte gidişatın %2.2’lik daralmaya işaret ettiğini belirtti. Ek olarak Lagarde; mali destek konusundaki çağrısını tekrarlarken, AB toparlanma paketinin gecikme olmadan operasyonel hale gelmesi gerektiğini açıkladı. Karar ardından Euro varlıklarında volatilite yükseldi ve EURUSD paritesi son iki buçuk yılın en iyi seviyelerinde ki fiyatlamalarına devam etti. Gün içerisinde ise TSİ 10:00’da Almanya’dan gelecek olan enflasyon verisini takip edilecek. EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.21658 – 1.22174 – 1.22750 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 1.21235 – 1.20752 – 1.20391 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

TÜİK’in açıklamasına göre Eylül ayında yurtiçinde işsizlik oranı yüzde 12.7 olarak gerçekleşti. İşsizliğin Eylül’de 1.1 puanlık azalış gerçekleştirdiği görüldü. Amerika kanadında ise enflasyon verisi takip edildi. Buna göre ABD’de Kasım’da TÜFE aylık bazda yüzde 0.2 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 1.2 artış gerçekleşti. Ulaşım hizmetlerinde ise yüzde 1.8 artış dikkat çekti. Bu oran son 4 ayın en büyük artışı olarak kayıtlara geçti. Diğer yandan yine ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları izlendi. Geçtiğimiz hafta söz konusu veri 853 bine yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite arttı. Dün başlayan ve bugün de devam edecek olan AB Liderler Zirvesi izlendi. Reuters’ın ulaştığı bir belgeye göre Türkiye’ye ağır yaptırımların uygulanmayacağı ve sembolik yaptırımlar ile sınırlı kalacağı haber akışlarında yer aldı. Diğer yandan ABD’nin Türkiye’ye S400 alımı nedeniyle yaptırımlar uygulamayı planladığı haber akışları takip edildi. Yaptırımların ise CAATSA olarak bilinen ABD’nin hasımlarına karşı yaptırımlarla mücadele yasası kapsamında uygulanacak. USDTRY paritesi haftayı kazanç ile geçmeye yöneliyor. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.95290 – 8.05090 – 8.18740 seviyeleri direnç noktaları olarak;7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Altın

İçerisinde bulunduğumuz haftaya toparlanma hareketleri ile başlayan altın fiyatları ilerleyen günlerde yerini aşağı yönlü hareketleri bırakmıştı. Haftanın son işlem gününe baktığımızda ise haftaya başlangıç seviyelerinin yakınlarında fiyatlamalar yaşandığı görülüyor. Özellikle Kovid19 karşı geliştirilen aşıların dağıtılmaya başlanması ve İngiltere’de uygulanması küresel risk iştahını bir miktar artırdı. ABD kanadında ise Pfizer’ın geliştirdiği aşının kullanımı FDA tarafından onaylandı. Bu sebeple bu gelişmeler piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve fiyatları baskıladı. Diğer yandan haftanın ilk günlerinde ABD kanadında mali teşvik paketi beklentilerinin artması fiyatları desteklemişti. Fakat aşı gelişmeleri ile fiyatlar dengelendi. Dün Amerika’dan gelen TÜFE verisi izlendi ve Kasım ayında aylık bazda yüzde 0.2 artış yaşandığı görüldü. Diğer yandan yine ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Gelen veriye göre geçtiğimiz hafta ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 853 bin yükseldi. Veri beklentilerin üzerinde geldi. Gün içerisinde ise TSİ 16:30’da ABD’den gelecek olan ÜFE verisi izlenecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1850.80 – 1875.60 – 1890.32 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 1825.49 – 1806.69 – 1789.05 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Petrol

Haftanın ortasında Amerika’dan gelen ham petrol stokları verisi takip edilmiş ve stokların rekor artış gerçekleştirdiği görülmüştü. Veri ile ilk tepki bir miktar aşağı yönlü olsa da bu rekor stok artışına rağmen petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeler devam etti. Yatırımcıların odak noktalarını aşıya ve aşının önümüzdeki dönemlerdeki olumlu etkilerine yönlendirdikleri görülüyor. Bu gelişmeler ile küresel petrol taleplerine yönelik iyimser hava oluşurken bu iyimser hava ile birlikte Brent petrol 9 ay sonra ilk defa 50 dolar seviyelerinin üzerini görmüş oldu. Piyasalar küresel bazda yaşanan gelişmeleri yakından takip edecek ve bu gelişmeler fiyatlar üzerindeki hareketliliği etkileyecektir. Haftanın son işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 51.35 – 52.80 – 54.06 seviyeleri direnç noktaları olarak test edilebilir. Gevşemelerde ise 49.87 – 48.19 – 46.83 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.