GÜNLÜK FOREX BÜLTEN

Ne Oldu?

  • Türkiye’de coronavirüs vaka sayısı 7.489 artarak 2.449.839’a yükseldi. Coronavirüs hasta sayısı ise bir önceki güne göre 675 kişi arttı. Hayatını kaybeden kişi sayısı 132 kişi artarak 25.476’ya yükseldi. İyileşen sayısı ise 2.331.314.
  • Fed, beklentilere paralel olarak federal fonlama faizini değiştirmeyerek oy birliği ile %0,00 – 0,25 aralığında sabit bıraktı.
  • Fed, destekleyici politikanın enflasyon bir süre için %2 hedefinin ılımlı şekilde üzerine çıkana kadar devam ettirileceği ifadesini sürdürdü. Fed, eğer hedeflere ulaşmayı geciktirecek riskler gelişir ise politika duruşunu ayarlamaya hazır olduğunu vurguladı.
  • Powell: Düşük faiz oranları ve varlık fiyatları arasında bağlantı insanların düşündüğü kadar sıkı değil. Fed biraz sabırlı olacak, küçük ve geçici enflasyon yükselişlerine tepki vermeyecek.
  • Powell: Enflasyonun bir süre için %2 hedefinin üzerinde seyretmesini istiyoruz, ancak bu konu için belirlediğimiz bir formül yok, tartışmaya devam ediyoruz. Eğer bir ihtiyaç ortaya çıktığını görürsek, yüksek enflasyon ile başa çıkacak araçlarımız var, ancak ihtiyaç olmasını beklemiyorum.
  • Powell: Eğer acil şartlar ortaya çıkar ise, acil kredi araçlarımız kullanılmaya hazır olmaya devam edecek.
  • Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, 1,9 trilyon dolar büyüklüğündeki  yeni coronavirüs yardım paketine Kongre'de destek oluşturma çabaları ile Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in bizzat ilgilendiklerini söyledi.

EURUSD

Haftaya 1.2165 seviyelerinde başlangıç yapan EURUSD paritesi hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Bu hareketlenmeler dün hız kazandı ve parite 1.2058 seviyelerini test etti. Piyasalara düşen haber akışlarına göre; Avrupa Merkez Bankası yetkilileri yatırımcıların daha fazla faiz indirimini göz ardı etmesinden rahatsız olduklarını ve bu tür teşviklerin halen uygulanabilir bir seçenek olarak devam edeceğini vurgulamayı kabul ettiler. Açıklamayı yapan aynı yetkili; AMB’nın şuan kısa vadede borçlanma maliyetlerinde kesinti yapmayı düşünmediklerini belirtti. Diğer yandan AB ile ABD arasında aşı tedariki konusunda anlaşmazlık riski oluşuyor. ABD kanadı aşı tedariğini artırma yoluna giderken, AB tarafında ülkenin aşı ticaretine yönelik fiili kısıtlamalarına karşı itirazlar artıyor. Bununla birlikte piyasalar dün FED faiz kararını takip etti. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. Ardından FED Başkanı Powell açıklamalarda bulundu. Powell; para politikasının salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini, varlık alımları konusunda ihtiyaç halinde yapılabilecek daha fazlasının olduğunu ve varlık alımı azaltmayı konuşmak için şuan erken olduğunu belirtti. EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.21304 – 1.21868 – 1.22671 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.20563 – 1.20026 – 1.19283 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Yeni haftaya 7.41 seviyelerinde başlangıç yapan USDTRY paritesi hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşamış ve bu hareketlenmeler ile birlikte dün 7.33 seviyelerini test etmişti. Ardından buralardan kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı ve parite an itibari ile haftaya başlangıç seviyesinin yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Piyasalar ABD kanadında FED’in Para Politikası Toplantısı’nı takip etti. FED’in dün akşam yaptığı açıklama ile faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmediği belirtildi. Piyasalar zaten bunu bekliyordu. Ardından Fed Başkanı Powell bir basın toplantısı düzenledi. Bu basın toplantısında piyasaların en merak ettiği konu varlık alımının ne zaman bitebileceği yönünde açıklama olup olmayacağı yönündeydi. Powell bu konuda; varlık alımını azaltmayı konuşmak için erken olduğunu, ihtiyaç halinde varlık alımlarında daha fazlanın yapılabileceğini belirtti. FED’in kararlarında herhangi bir sürpriz çıkmadı ve güvercin bir FED izlendi. Yeni günde piyasalar 16:30’da ABD kanadından gelecek olan büyüme verisini takip edecek. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yuarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.45014 – 7.51905 – 7.61296 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 7.30629 – 7.20880 – 7.07503 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın

Pazartesi günü 1854 seviyelerinde haftaya başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Bu hareketlenmeler ile ons dün 1831 seviyelerini test etti. ABD kanadında piyasalar gündeminde halen mali teşvik paketi konusundaki gelişmeler var ve beklentiler gün geçtikçe artıyor. Diğer yandan dün FED kararını açıkladı ve beklentilere paralel olarak faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Bununla birlikte en merak edilen konulardan biri olan varlık alım programını ise 120 milyar dolar olarak sürdüreceğini belirtti. Karar sonrasında Powell açıklamalarda bulundu ve varlık alım programını bitirmeyi konuşmak için çok erken olduğunu vurguladı. Dün FED oldukça güvercindi ve herhangi bir sürpriz yaşanmadı. Yeni günde ise piyasalar TSİ 16:30’da Amerika kanadından gelecek olan büyüme verisini takip edecek. Veri ile birlikte dolarda küresel bazda volatilite artabilir. Ardından 18:00’da yine ABD’den gelecek olan Yeni Konut Satışları verisi izlenecek. Haftanın dördüncü işlem gününde XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1856.83 – 1875.05 – 1900.56 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1832.51 – 1816.90 – 1800.02 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.